Uzmanlar, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıklamalarına karşılık verdi: Eğitimin en sıkıntı yılı

celikci

Yeni Üye
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “2022 gayelerinin tamamını yaptık” dese de uzmanlar, bu yılı “eğitim en kara senelerından biri” olarak niteledi.

Okul haricinde olan yüz binlerce çocuk var. Onları okula göndermeyen aileleri için hiç bir yaptırım uygulanmıyor, çocukların takibi yapılmıyor. Milyonlarca çocuk okula aç gidiyor. İkili eğitim, kalabalık sınıflar üzere meseleler devam ediyor.

SÖMÜRÜ DEVAM ETTİ

Çocukların eğitim hakları ihlalinde artış yaşanan 2022, üniversite mezunları açısından da ümitsizlik dolu bir yıl oldu. Yeni mezunlar, tahsil gördükleri alanda değil, buldukları her işte çalışmaya başladı. Ekonomik kriz niçiniyle binlerce genç üniversiteyi kazansa da kayıt yaptıramadı.

Eğitim İş Sendikası Lideri Kadem Özbay, “Bakanlığın telaffuzlarının tersine 2022, eğitim işçileri başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için kara bir yıl olarak tarihe geçti” dedi. Kontratlı ve fiyatlı öğretmen sömürüsünün devam ettiğini, ataması yapılmayan öğretmen ordusunun daha da büyüdüğünü vurgulayan Özbay, şunları söylemiş oldu:

“Bilimin yuvası olması gereken üniversitelerde siyasi baskı arttı, antidemokratik tekniklerle rektörler atandı; üniversitelerimizin milletlerarası eğitim arenasındaki saygınlığı ve gelişmiş ülkelerdeki üniversitelere kıyasla muvaffakiyet oranı düştü. İkili ve taşımalı eğitim garabetleri ile kalabalık sınıflarda eğitim sorunu devam etti. Öğrencilerin pandemi sürecinde yaşadıkları öğrenme kaybı giderilmedi. Derin yoksulluk yaşayan veli ve öğrenciler, toplumsal devlet prensibine uygun siyasetler belirlemeyen yöneticiler yüzünden epey güç bir yıl yaşadı. Çocuklarımız musluklardan su içti, aç karnına derslere girdi. Ayyuka çıkan onca skandala karşın dernek/vakıf maskesi takmış tarikatlar eğitimde cirit atmaya devam etti; mesleksel eğitim ismi altında yüzbinlerce öğrenci eğitimden koparılıp sermayeye ucuz işgücü oldu.”

(Kadem Özbay)

HANGİ AMACA ULAŞILDI?

Özbay, bakanlığın “2022’de tüm amaçlarımıza ulaştık” açıklamasıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

• Okulöncesi eğitim yaygınlaşacaktı. Maddi durumu olmayan ailelerin birçoğuna Diyanet’in ve tarikatın eğitim ismi altında musallat olmasının ana aktörü olan MEB, kendisini bu mevzuda başarılı ilan ediyor!
  • MEB, “Okullaşma oranı maksatlarını de yakaladım” diyor. Yasalarında “zorunlu eğitim diye bir kavram” bulunan bir ülkede okullaşma oranı yüzde 100 olmadıkça bir muvaffakiyetten kelam edilemez.
  • Mesleki eğitimin güçlendirilecekti. MEB, mesleksel eğitim ismi altında çocukları örgün eğitimden kopardı.
  • MEB,160 milyon yardımcı kaynağı fiyatsız dağıtmakla övündü. Bu kadar yardımcı kaynağa gereksinim duyulması ders kitaplarının ne kadar yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır.
  • “Köy hayat merkezleri açtık” diyen bakanlık, “Peki köy okullarını niye kapattınız? Çok yıl o okulların viraneye dönmesine niye seyirci kaldınız” sorularını hâlâ görmezden gelmektedir.
(Nejla Kurul)

‘SORUNLAR DEVASA BOYUTLARA ULAŞTI’

Eğitim Sen Genel Lideri Prof. Dr. Nejla Kurul’un “2022’de Eğitim” değerlendirmesi de şu biçimde:

“2022’de laik eğitimden uzaklaşıldı. Dinci vakıf ve derneklerle protokollerin yapıldı, okullar yaz aylarında bu tarikat ve cemaatlere verildi, karma eğitim prensibi okullarda ihlal edildi; çocukların istismar ve dikkatsizliği haberleri sıkça gündem oldu. 2022’de eğitim hakkı ihlalleri arttı. Kalabalık okullar, ikili eğitim, kalabalık sınıflar sorunu büyüdü.”

Okumaya devam et...