VR AR MR XR nedir ?

AAmaan

Global Mod
Global Mod
VR, AR, MR ve XR, tumunun de ksaltmalar olan sanal gerceklik (VR), artrlms gerceklik (AR), melez gerceklik (MR) ve genisletilmis gerceklik (XR) olarak tanmlanan kavramlar olarak bilinir. Bu kavramlarn her birinin kendi ozellikleri ve yararlar vardr ve baz durumlarda birbirleriyle karstrlp karstrlmamas gereken kavramlardr. Bu makale, bu kavramlarn farkllklarn ve her birinin ne oldugunu anlamak icin kullanlabilecek baslca yararlarn daha derin bir sekilde inceleyecektir.

Sanal Gerceklik (VR)

Sanal gerceklik (VR) teknolojisi, kullancnn gerceklikten tamamen farkl bir ortamda sanal dunyalara girmesini saglayan bir teknolojidir. VR teknolojisi, kullanclarn sanal ortamda hareket edebildigi, ses duyabildigi ve gercek dunyadaki gibi deneyimler yasayabildigi sanal gerceklik ortamlarn olusturmak icin kullanlan bir teknolojidir. VR teknolojisi, egitim, saglk, oyun ve diger alanlarda yaygn olarak kullanlmaktadr.

Artrlms Gerceklik (AR)

Artrlms gerceklik (AR) teknolojisi, sanal ve gercek dunyann bir araya geldigi bir ortam olusturmak icin kullanlan bir teknolojidir. AR teknolojisi, gercek dunyaya ekstra sanal nesneler eklemek icin kullanlan bir teknolojidir. Bu teknoloji, kullanclarn gercek dunyaya ekstra sanal nesneler ekleyerek gercek dunya ile aralarnda bir baglant olusturmasn saglar. AR teknolojisi, egitim, saglk, oyun ve diger alanlarda da yaygn olarak kullanlmaktadr.

Melez Gerceklik (MR)

Melez gerceklik (MR) teknolojisi, sanal gercekligin (VR) ve artrlms gercekligin (AR) bir karsm olarak tanmlanr. MR teknolojisi, sanal ve gercek dunyann bir karsmnn olusturulmasn saglayan bir teknolojidir. Kullanclar, MR teknolojisi ile gercek dunyaya sanal nesneler ekleyerek sanal ve gercek dunyann bir karsmn olusturabilirler. MR teknolojisi, egitim, saglk, oyun ve diger alanlarda da yaygn olarak kullanlmaktadr.