Yeni albüm öncesinde, Mor ve Ötesi’nin unutulmazları

celikci

Yeni Üye
Türkiye’de 90’lı senelerda yükselişe geçen pop müzik ve çabucak bir kaç yıl daha sonra gelen yeni rock dalgasının gündeme getirdiği yeni isim ve kümeler içinde elbet Mor ve Ötesi en önde gelenler içindeydı. Evvel İstanbul’un süratle büyüyen gece hayatının tanınan yerlerinde canlı olarak sahne almaya başlayan ve 1996’dan itibaren stüyo kayıtlarına başlayan Mor ve Ötesi’nin temelleri Alman Lisesi’nde birlikte müziğe başlayan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı tarafınca atıldı.

Birinci albümleri “Şehir”de (1996) yer alan öteki elemanlardan basçı Alper Tekin çabucak birinci albümden daha sonra, gitarist Derin Esmer ise ikinci albüm “Bırak Vakit Aksın”ın akabinde kümeden ayrıldılar ve yerlere gelen Burak İtimat (bas) ve Kerem Özyeğen’in gelişiyle 20 yılı aşkın müddettir değişmeyen takım son halini almış oldu. Aşağıda kümenin unutulmaz müziklerinden kimilerini bulacaksınız; olağan olarak kronolojik bir sıralamada değil, şahsi bir sıralama olduğunu akılda tutmakta yarar var.

BİR DERDİM VAR

Kümenin muhtemelen hala en çok sevilen müziği… Mor ve Ötesi’nin 2004 tarihindeki “Dünya Palavra Söylüyor” isimli albümünde yer alan müzik çabucak kesimin girişindeki delayli gitar riffiyle (Kerem Özyeğen olağan olarak) dinleyiciyi kavrıyor ve bütün bir jenerasyonun halet-i ruhiyesine tercüman olan “Bir derdim var artık / Tutamam içimde / Gitsem nereye kadar / Kalsam neye yarar” kelamlarıyla Harun Tekin’in vokali şarkıyı alıp gdolayıyor. Müzik albümde hem yepyeni birebir vakitte 17 dakikalık doğaçlama versiyonuyla (bu ikinci yorum ‘gizli şarkı’ olarak yer almıştı CD’de) yer alan müzik ayrıyeten Çağan Irmak’ın “Mustafa Hakkında Her Şey” isimli sinemasında de yer alıyordu. Müziğin bu kadar vakittir unutulmamasının ve her yeni neslin ezbere bilmesinin en kıymetli sebeplerinden biri de ‘dert’ sorununun bir türlü bitmemesi ve hala bu kelamların gençleri tam kalbinden yakalamasıdır bana sorarsanız.

ŞİRKET

Kümenin 5. albümü “Büyük Düşler” bazılarına bakılırsa Mor ve Ötesi’nin en uygun albümü. BUrada yer alan unutulmaz müzikleri ortasında benim favorimse “Şirket”. Bunun fazlaca şahsi bir niçini olması bir yana (meraklısı arayıp bulacaktır bu alakasız niçini) müziğin kelamlarının politik manada sağlamlığı ve “Şirket mirket anlamam / Anlasam da anlamam / Bana dokunuyorsa / Gözünün yaşına bakamam” nakaratının içerdiği anti-kapitalist telaffuzun billurluğu “Şirket”i kümenin en âlâ müziklerinden biri yapıyor. olağan olarak müziğe hayli hoş bir eşikçi olarak çekilen video-clip de (yöneten Gürcan Keltek) birebir derecede unutulmazdır, izlemediyseniz bir bakın derim.

CAMBAZ

“Cambaz” muhtemelen Mor ve Ötesi’nin popülerliğinin doruğuna çıktığı müzik oldu. Sert muhalif ve savaş zıddı kelamlarıyla gerçek bir rock anthem’e dönüşen kesim bugün bile yeniliğini koruyorsa halimize üzülmemiz gerekir herbiçimde. Bir kere daha fevkalade bir riffle (bu sefer cümbüş çalıyor Özyeğen bu girişte) başlayan müzik dinleyeni en hayli coşturan “Hedefini al, piyasanı al, her şeyi al” kelamlarıyla doruğa ulaşıyor. bir daha 2004 tarihindeki “Dünya Palavra Söylüyor” albümünde yer alan müzikteki “Var mısın yoksun” kelamlarıyla kümenin kastettiği şeyin ne olduğu gençler içinde uzun ve bitmeyen tartışmalara sebep olduysa da modülün aslında Türkiye’deki çarpık sistemin çarpıcı bir eleştirisini yaptığı bir biçimde anlaşıldı ve beşerler sevgililerinden bu sözlerle ayrılmaktan vazgeçti, diye düşünmek istiyorum.

DAHA MEMNUN OLAMAM

Kümenin birinci senelerından kalan “Daha Memnun Olamam” Mor ve Ötesi’nin birinci hit kesimidir desek yanlış olmaz herbiçimde. 2001 tarihindeki “Gül Kendine” albümünde yer alan ve “Güne kahveyle başladım” kelamlarıyla başlayan modül “Aşk bitti, aşk aptallıktı” kelamlarıyla bir yandan gençliğin o aklı ve kalbi birbirine girmiş ruh halini mükemmelen yansıtıyor bir yandan da “Daha memnun olamam” önermesiyle coşkun bir kahkaha üzere dinleyeni adrenalin bombasına çeviriyor. Klipte elemanların gencecik halleri ise içinizi acıtmazsa fazlaca gençsiniz demektir.

KÜÇÜK SEVGİLİM

“Benim küçük sevgilim / Sen bana neler yaptın?” diyerek başlayan “Küçük Sevgilim” kümenin en hoş aşk müziği olabilir mi? Bana o denli geliyor ancak size de sormak istedim, daha güzel adayınız var ise duymak isterim. Müziğin büyüsüne harikulade bir katkıda bulunan Şebnem Ferah’ın dingin lakin hudut tanımayan vokalleriyle uçsuz bucaksız bir yere savrulan modül 2006 tarihindeki “Büyük Düşler” albümünde yer alıyordu.

UYAN

Bu müziğin çalındığı konserlerden birinde kümeye Bauhaus kümesinin kurucusu ve ömrünü uzunca bir müddetdir Ankara’da sürdüren Peter Murphy’nin eşlik ettiğini izlemiş biri olarak kendimi ne kadar şanslı addettiğimi anlatamam. İşin bu kısmı bir yana, “Dünya Palavra Söylüyor” albümünün kapanışında yer alan “Uyan” kümenin soundunun harikaya en epey yaklaştığı modüllerden biri bana kalırsa. “Canım kardeşim, bak senin ellerinde yaşamımız” sözlerindeki bildiri ulaşması gereken yere ulaştı mı bilinmez lakin “Uyan artık uyan / Karanlık uykundan” kelamları hala yüksek sesle bağıra çağıra söylenmeyi hak ediyor.

SEVDA ÇİÇEĞİ

Mor ve Ötesi fazlaca fazla cover yapmadı tahminen lakin Fikret Kızılok’un “Sevda Çiçeği” yorumları rock müzikteki en âlâ coverlar içinde yerini aldı. Kızılok’un kırılgan sesiyle dinleyenin içine işleyerek söylemiş olduği “Sevda Çiçeği”ni yüksek distorsiyonlu gitarlarla açan küme hakikaten de şarkıyı sahiplenecek derece yeterli bir iş çıkarmıştı. Tahminen her insanın seveceği bir yorum değil ancak konserlerde hala çalındığına nazaran tutkunu epeyce.

MECZUP

2008 yılında Mor ve Ötesi’nin Eurovision müzik müsabakası için bestelediği “Deli” kümenin çizgisini bomadığını fakat yeni arayışlara gittiğini de gösteren bir müzikti. Tahminen müsabaka için fazla soıfistike bir modüldü (grup 7. oldu) lakin “Başıbozuk” albümünün en epeyce akılda kalan kesimlerinden biri oldu. Bunda albümün kıymetli bir kısmının kümenin eski kesimlerinin yeni versiyonlarından oluşmasının da hissesi vardı şüphesiz.

YENİ ALBÜM: ‘SİRENLER’

Mor ve Ötesi uzun müddet daha sonra çıkaracağı birinci stüdyo albümü ‘Sirenler’in ismini, kapağını ve çıkış tarihini toplumsal medya hesaplarından duyurdu. Albüm 20 Ocak’ı 21 Ocak’a bağlayan gece yarısı tüm dijital platformlardan dinlenebilecek.

Küme geçtiğimiz hafta sonu 11 müzikten oluşan albümün 52 dakika uzunluğunda, üç kısımdan oluşacağını deklare etti. Birbirlerine birer ‘bağ şarkı’ ile bağlanan bu üç kısımda de üçer müzik yer alacak. Bir konsept albüm niteliği taşıyan çalışmadaki bu üç kısım, birlikte var olan üç farklı vakte ve üç farklı his durumuna işaret ediyor.

Kümenin hafta sonuna yayılan toplumsal medya paylaşımları büyük ilgi gördü. Yeni albümünün ismini albümdeki müzik kelamlarından birer cümle ve müziklerden kısa kısımlar eşliğinde duyuran kümenin dinleyicileri yeni albüm haberini büyük heyecanla karşıladı.

Mor ve Ötesi 8. stüdyo albümü için irtibat ve tasarım alanlarında hayli ehil isimlerle iş birliğine gitti. Klipler, kapak dizaynları ve toplumsal medya gönderilerinin tümünü kapsayacak biçimde albümün sözel ve müzikal dünyasına paralel bir cihan kuruldu. “Forsa” ve “Dünyaya Bedel” ile başlayan süreç tasarım yöneticisi Koray Doyran ve kreatif yönetici Sami Basut’a emanet edildi.

Fotoğraflarda Emre Ünal, kapak illüstrasyonunda Aykut Aydoğdu, animasyonlarda Mahmut Kalyoncu ve grafik tasarım uygulamalarında bir daha Koray Doyran ve Ataberk Akalın’la çalışan kümenin albümü kısa vakit ortasında CD ve plak olarak da yayınlaması planlanıyor.

Okumaya devam et...