30 yıldır ahır olarak kullanılan eski köy okulunu bilim ve sanat yuvasına dönüştürdü

mudhaber

Aktif Üye
Denizli’de 30 yıldır ahır olarak kullanılan eski köy okulu, yıllar daha sonra köyüne dönen üniversite mezunu Gamze Atmaca tarafınca bilim ve sanat yuvasına dönüştürüldü. Eski okuldan kamyonlarca çöp temizleyen, yöre halkının takviyesi ile onarımı tamamlayan Atmaca, kurduğu kütüphane ile çocuklara, açtığı kurs merkezi ile köylü bayanlara yeni bir hayat verdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde İdare Bilişim Sistemleri eğitimini tamamlayan 25 yaşındaki Gamze Atmaca yıllar daha sonra köyüne geri dönerek ahır olarak kullanılan köy okulunu bilim ve sanat merkezine dönüştürdü.

VAZGEÇMEM İÇİN UĞRAŞILDI

Üniversiteyi bitirdikten daha sonra memleketi Denizli’nin Çivril İlçesine bağlı Yalınlı Köyü’ne geri dönen Atmaca burada 30 yıldır eğitim ve öğretime kapalı olan, köylülerin ahır olarak kullandığı eski köy okulunu hayata döndürmeye karar verdi.

Projesini birinci anlattığında kimsenin önemsemediğini söyleyen Atmaca, “En başında kimse projeyi önemsemedi. Hatta vazgeçmem için uğraş verildi. Ben vazgeçmedim. Evvel arkadaşlarım projeyi sahiplendi. daha sonra süreç ortasında köylüler de dayanak verdi” diye konuştu.

Kapı kapı dolaşarak projesini anlatan Atmaca’ya köylüler maddi takviyenin yanı sıra çalışmalarında da yardım etti. İlçe belediyesi, ulusal eğitim ve halk eğitim müdürlükleri de onarım çalışmalarına katkı koydu.

3 KAMYON ÇÖP ÇIKTI

15 kişilik bir grupla çalışmaları yürüttüğünü söyleyen Atmaca, “Herkes bir biçimde işin ucundan tuttu. Çocuklar ve bayanlar da istekli olarak yardım ettiler. Okul uzun mühlet ahır olarak kullanılmıştı. Sadece bahçesinden üç kamyon çöp çıktı. Okulun içini temizledik. 2,5 ayda onarımını tamamladık. Kurs merkezi ve kütüphane olarak bir daha kullanıma açtık.

Artık faal biçimde eğitime ve sanata açıldı. Bayanlar için kurs merkezimiz var. Burada epeyce önemli bir üretim var. Voleybol alanımız var. Çocuklara yönelik kurslarımız ve kütüphanemiz mevcut. Bayanlar burada vakit geçiriyor, çocuklar burada sanatla erken yaşta tanışıyor. Bayanlar üretiyor biz de onlara takviye olmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

‘HERKES KİTAP OKUYOR’

Projenin 4 yıldır devam ettiğini belirten Atmaca, “Hem okulumuzu tanıtmak tıpkı vakitte projemizi tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Kapanan köy okulları kıymetlendirilebilir. Artık bayanların ve çocukların bir şeylere ulaşması zorlaştı. Onların hayatına katkı koymak istiyoruz. Artık köyümüzde yaş ayrımı olmaksızın herkes kitap okumaya başladı.

Farklı branşlarda eğitim almak isteyen çocuklar var. Onların elinden tuttuk. Okumak istemeyen bir kız çocuğu vardı, ona okumayı sevdirdik. Satranç konusunda gelişmek isteyen bir öğrenci vardı artık karşılaşmalara katılacak seviyeye geldi. Hoşluklara ulaşmak için uğraş göstermek gerekiyor. Biz onu yaptık” diye konuştu.