500 TL’den başlıyor 300 bin TL’ye kadar satılıyor: Teklif veren verene

KimDemis

Aktif Üye
50 yıldır birbirinden farklı tespihleri toplayarak koleksiyon haline getiren Bahri Demir, Erzincan’da bulunan semt pazarında kurduğu tezgâhta pazarcılık işini bırakarak tespih satmaya başladı. Bilhassa kehribar tipi tespihlerin satıldığı tezgâhta 300 bin TL pahasındaki Osmanlı periyodundan kalma tespih vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Uzunluğu başka tespihlere bakılırsa büyük olan kehribar tespihinin hem taş özelliği tıpkı vakitte tarihi özelliği antikacıların da ilgisini çekiyor. 500 TL’den başlayan tespihlerin 300 bin TL’ye kadar satıldığı tezgâhta damla kaya kehribarının gramı ise 26 dolardan satışa sunuluyor.
Önceleri pazarlarda zerzevat satarak geçimini sağlayan Bahri Demir, şimdiler de ise yarım asırdır biriktirdiği ve gözü üzere baktığı tespihleri tıpkı tezgâhta satışa sunuyor. Bilhassa antika pahası olan tespihleri biriktirdiğini belirten Demir, “50 seniçin beri tespihleri topluyordum. Daha evvelce burada kendim pazarcılık yapıyordum.”

” Zerzevat işi yapıyordum. Sebzeyi bıraktım bu işe başladım. bu biçimde hoş tespihler satıyorum. Bu gördüğünüz gereç Osmanlı’dan kalma eski 100-150 yıllık tespih. Taşı gerçek özgün kehribar. Fiyatı 300 bin lira. İstanbul’dan fazlaca telefon ettiler istediler fakat anlaşamadık. 250 bin lira teklif ettiler, ben de 300’den aşağı olmaz dedim.”

“Özellikli tespihlerim var. 15 bin liradan başlıyor. Bilhassa antika kıymetindeki tespihleri topladım içerisine biraz da ben kattım lakin naylon tespih bulundurmam hepsi özellikli ve kıymetli tespih. Damla kaya kehribarının gramını ise 26 dolara satıyorum” diye konuştu.