7,7’lik sarsıntı daha sonrası iki ile dikkat çekip uyardı: Barajları denetim ediniz

KimDemis

Aktif Üye
Türkiye, bu sabah saatlerinde acı bir habere uyandı.

Saat 4.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde şiddetli zelzele meydana geldi.

Deprem, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da da hissedildi.

10 ile bağlı ilçelerde ve köylerde de büyük hasar meydana geldi. zelzelenin akabinde en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 50 artçı sarsıntı meydana geldiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş merkezli zelzele niçiniyle 10 vilayette 284 kişinin ömrünü kaybettiğini, 2323 kişinin yaralandığını bildirdi.

Oktay yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu: “10 vilayetimizi etkileyen zelzele. Birinci andan itibaren tüm bakanlarımızla bir arada AFAD’da toplanmaya başladık, gerekli bakılırsavlendirmeleri yaptık. Cumhurbaşkanımız birinci andan itibaren teğe bir zelzelesi takip etmekte ve yönetmektedir. Takımlarımız alanda. Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybettik. Bu sayıların artacağını varsayım ediyoruz. Maraş’ta 200 yaralı, 300 bina yıkıldı. Hatay’da 4 can kaybı, 7 yaralı ve 200 yıkım var. Osmaniye’de 20 kayıp, 200 yaralı ve 83 yıkılan bina; Adıyaman’da 13 kayıp, 22 yaralı, 100 yıkılan bina; Diyarbakır’da 14 vefat; Urfa 18 kayıp, 200 yaralı, 60 yıkılan bina; Antep’te 80 meyyit, 581 yıkılan bina; Kilis’te 8 öl, 50 yıkım; Adana’da 10 meyyit, 118 yaralı; Malatya’da 47 meyyit, 550 yaralı ve 300 yıkılan bina var. Toplam; 284 can kaybı, 2323 yaralı ve 1710 yıkılan bina var.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında 4,4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde Doğu Anadolu Fayı’na dikkat çekmişti.

Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayının 20’nci yüzyılda şimdi hiç zelzele üretmediğini belirterek “Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda, bir dizi 7.0 ve 7’ye yakın sarsıntılar üretti. Kuzey Anadolu Fayı bu biçimde faalken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu tıp bir aktivite görülmedi. Elazığ Zelzelesi olduğu vakit Elazığ’ın güneybatı istikametine yanlışsız zelzelenin güç transfer etmesi kelam konusu. Doğrultu atımlı faylar, rastgele bir yerde sarsıntı ürettiği vakit, her iki tarafına gerçek da gerilim transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan daha sonraki sarsıntıları Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum” demişti.

Görür’den sarsıntı daha sonrası toplumsal medya hesabından dikkat çeken bir açıklama geldi.

Bölgedeki barajların denetim edilmesi gerektiğine dikkat çeken Görür, “Adana ve Hatay’a dikkat edilmeli” ikazında bulundu.

Görür, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“İlgililere sesleniyorum. Bölgedeki barajları denetim ediniz.

Bu zelzeleden daha sonra Adana ve Hatay’a dikkat edilmeli. Lokal yöneticiler uyanık olmalı. Geçmiş olsun. Ölen insanlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara şifalar dilerim”