740 nüfuslu köyde her insanın soyadı tıpkı: Öğretmeler öğrencilerin isimlerinin yanına sayı koyuyor

KimDemis

Aktif Üye
İmamın tayini çıkınca 740 nüfuslu Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Aksöğüt köyünde farklı soyadı taşıyan kimse kalmadı.

Yeni imamın vazifeye başlamasıyla köylülerin tamamının soyadı “Yeşilyurt” oldu.

Muhtar Emrullah Yeşilyurt, AA muhabirine, 4 kardeş olan dedelerinin yaklaşık 140 yıl evvel kurduğu köyde yaşayanların renkli imajlar oluşturduğunu söylemiş oldu.

Köyde bir evvel imam haricinde her insanın tıpkı soyadını taşıdığını anımsatan Yeşilyurt, “Sadece imamımızın soyadı değişikti. Onun tayini çıktı. Yeni gelen imam da akrabamız. Şu anda imamımız dahil 740 kişi tıpkı soyadı taşıyor. Okulda nazaranvli öğretmenler ise köyde hayatıyor.” dedi.

Köyde adaş olan öğrencilerin okulda vakit zaman karışıklığa niye olduğunu da lisana getiren Yeşilyurt, öğretmenlerin öğrencileri, “Muhammet 1, Muhammet 2, Muhammet 3” halinde sıraladığını anımsattı.

Cami imamı Akif Yeşilyurt da 23 yıl ortadan daha sonra doğduğu köye atanmanın memnunluğunu yaşadığını söylemiş oldu.

Yeşilyurt, “Allah kısmet etti ve buraya atandım. Allah bizlere hoş hayırlar, hoş işler yapmayı nasip etsin. Köyümüzün hepsi akraba. Köyde yabancı kimse yok. Akşam konuta gelmediği vakit çocuğumu merak etmiyorum. Biliyorum ki ya kardeşimin ya amcamın evindedir.” tabirlerini kullandı.

Köylülerden Mehmet Yeşilyurt da adaş olan şahısların karışıklığa niye olduğu köyde farklı anılar biriktirdiklerini aktardı.

Okulda adaş olanların kimi vakit baba ismiyle de çağrıldığını bildiren Yeşilyurt, “Öğretmen bir öğrencinin ismini söylemiş olduğinde birebir anda iki kişi birlikte kalkabiliyor.” dedi.

Bu durumun kimi vakit banka ve başka kurumlarda da karışıklık olduğuna dikkati çeken Yeşilyurt, şöyleki devam etti:

“Yeşil kart için ilgili kuruma gittim. Benimle adaş olan amcamın oğluyla ismimiz karışmıştı. Bu yanlışı düzeltmek için bir hafta uğraştım. Bir sefer da yeşil kartımı getirmişlerdi. Adımı ve baba adımı sordular. Babamın isminin Abdullah olduğunu söylemiş oldum. Bir akrabam da benimle adaş ve babasının ismi Abdullah diye karışıklık oldu. Yeşil kartım iptal oldu. Bunu sorduğumda adıma tapu göründüğünü söylemiş olduler. Adıma rastgele bir tapu olmadığını söylemiş oldum. Tapuya gittim ve benimle 80 yaşındaki bir akrabamın isimlerinin karıştığını öğrendim.”

İsmine bir kurumdan para cezası gelen teyzesinin oğlu İshak Yeşilyurt’un ilgili kuruma gidip borcunu ösöylemiş olduğini lakin onun yerine bir adaşının borcunun silindiğini anlatan Yeşilyurt, yaşanan karışıklıklara da alıştıklarını bildirdi.

Abdullillah Yeşilyurt da köyde adaşı olan iki kişinin bulunduğunu söylemiş oldu.

“kimi vakit bankalardan kartlarımız geliyor. Üzerinde kimlik numarası olmadığı için karışıklık oluyor.” diyen Yeşilyurt, köyün bu durumunun dikkati çektiğini belirtti.