Abdi İpekçi, vefatının 44’üncü yılında anılıyor

mudhaber

Aktif Üye
Gazeteci Abdi İpekçi, uzun yıllar Milliyet gazetesinin genel yayın direktörlüğünü üstlenmiş saygın isimler içinde yer alıyor. İpekçi, katledilişinin 44’üncü yılında bugün merasimlerle anılacak.

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

İlköğrenimini gördükten daha sonra Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. bir süre daha sonra eğitimini Hukuk Fakültesinde sürdürdü. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi üzere çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesi’nin yazı işleri müdürü (1954), bir süre daha sonra da genel yayın müdürü oldu.

1961 yılından öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar tıpkı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Milletlerarası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Erdem Divanı genel sekreterliği üzere görevlerde bulundu. Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, fikir özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu. Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile kuzenlerdir.

ABDİ İPEKÇİ SUİKATİ

1970’li senelerdaki karışıklık ve terörün önlenmesi için iktidar ile muhalefet başkanları içinde yapan bir uzlaşı sağlanmasından yana olan, devlet idaresinde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ölçülü bir uygulamanın almasını isteyen İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki konutunun yakınlarında aracındayken Mehmet Ali Ağca tarafınca öldürüldü.

Mehmet Ali Ağca’nın verdiği söz de Abdi İpekçi’ye 5-6 el ateş ettiğini söylemiş oldu lakin olay yerinde 9 mermi kovanı ele geçirildi. Bu da bir ikinci kişinin olduğunu gösterdi. O da Oral Çelik’tir. Oral Çelik ile Mehmet Şener suikastı birlikte tasarladı, Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak daha sonradan ortalarına katıldı.

Mehmet Ali Ağca, İpekçi suikastından idamla yargılanırken 1979 yılında ülkenin en yeterli korunan askeri cezaevlerinden biri olan Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırıldı.

Abdullah Çatlı, Bedrettin Cömert suikastinden aranırken 1978 Ağustos’unda Sakarya’da yakalandı. 48 saat daha sonra özgür bırakıldı. Uğur Mumcu’nun İpekçi cinayetinin kilit ismi dediği Çatlı 1982 Şubat’ında bu defa ‘MHP’ davasıyla aranırken, Zürih’te Mehmet Şener ile bir arada düzmece pasaport ile yakalandı ve bir daha 48 saat daha sonra salıverildi.

Uğur Mumcu: “Şener geri verilirse İpekçi kıyası aydınlatılır, yitirilen her saniye değerli.” diye yazdı. Lakin değil saniye aylar geçti, Şener yargılandı ve kanıt yetersizliğinden özgür bırakıldı.

Oral Çelik, 1982 yılında İsviçre’de yakalandı. 10 gün daha sonra hür bırakıldı. Türkiye’ye döndükten daha sonra Malatya’da süren bir cinayet davasında evrakta bir evrakın yitirilmesi üzerine salıverilmesine karar verildi.

Ağca’nın, İpekçi cinayetinde tetik çektiğini söylemiş olduği Yalçın Özbey ise 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay daha sonra salıverildi.

Mehmet Ali Ağca’nın açıklaması

“Yavuz (Çaylan), İpekçi’nin arabasının geldiğini bana bildirdi ve ben kaçmadan otomobile gidip çalıştırmasını söylemiş oldum. İpekçi’nin arabası köşede yavaşladığı vakit koştum ve 4 ya da 5 el ateş ettim. tekrar koşarak otomobile geldim. Yavuz, çalışır vaziyetteydi ön tarafa oturduk son hızla kaçtık.”