Ağır sabahlar… Ocak…

celikci

Yeni Üye
FAZIL SAY

Altı albüm yaptım.

106 eser kaydettim.

Kalıcı bir çalışma, geniş bir katalog, sağlam bir müracaat kaynağı olsun istedim.

Yapıtları tüm dijital mecralarda sunduk. Ayrıyeten altı kamera ile her yapıtın görüntüsünü en yeterli biçimde çektik. Bunları hem toplumsal medyada hem TV’de hem Youtube’da yayımladık.

Bugün görüyoruz ki, dinlenme sayıları milyonları bulmuş, dünyada da bir çok yankı uyandırmış.

Her yapıtı tanıtan makaleler de kaleme aldım. (Kitap olarak da derleyeceğiz)

Üç aylık bir çalışmada, ömrüm boyunca çalmış olduğum 60 yapıtı bir daha tazeledim. Ve bu kayıtlar için yeni öğrendiğim 46 yapıtı çalıştım. Büyük bir sevgi ve adanmışlık ile…

Pandemi günlerinde 12 saate varan uzun çalışmalar yaptık. Yapıtları kaydetmeye sabah epey erken bir saatte, daha hava karanlıkken başlıyorduk. Akşam 19.00’da ise mesai bitiyordu. Pandemide kapanma periyoduydu ve herkes konutuna dönmek zorundaydı. Zira 21.00’de sokağa çıkma yasağı başlıyordu. Kayıtlar toplam 16 gün sürdü.

Arter’in stüdyosunu açtığı, İKSV’nin piyanosunu getirdiği bu kayıtlarda maddi manevi her şeyi kendimiz üstlendik. Zira bu büyük kataloğu oluşturmayı; müziğimizin daha yeterli bilinmesi açısından ülkeme karşı biraz da “boynumun borcu” olarak gördüm. Elimden gelenin en uygunu için uğraştım.

20. yüzyıl Türk bestekarlarının yapıtlarının her birini bir albümde topladım: İlhan Usmanbaş, Muammer Sun, Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, İlhan Baran, Turgay Erdener… Bu sanatkarların her birinin kendi dünyası var; birbirinden hayli farklı müzikler, teknikler anlayışlar…

Albümlerde yalnızca “solo piyano eserleri” olsun istemedim, bu niçinle her albüme bestekarların birkaç vokal yapıtını de (şarkılarını) koydum. örneğin şairleri bestelemişler, yer vermek lazım diye düşündüm.

Mezzosoprano Senem Demircioğlu ve bariton Atilla Gündoğdu bunları benimle kaydetti.

Görüntülerimizin kimilerinde dans kliplerine yer verdik. Balerin Unsur Kodal, koreografili ve doğaçlamalı danslar ile bu çağdaş yapıtlara, müziğe katkı sağladı.

esasen küçücük olan ve neredeyse her insanın herkes ile arbedeli olduğu Türkiye’deki Batı müziği topluluğunda; bu proje ile ilgili fazla bir şey görmediniz. Onlar bu tıp emeklerin pahasını bilemeyebilir.

Ancak, müzikolog Ersin Antep, Açık Radyo’da yaptığı beş başka programda bu yapıtların tamamına yer verdi. Keza Fox Tv’de İsmail Küçükkaya, HT’de Aysun Öz, Haber Global’de Candaş Tolga da… Ve yazılı basında daha bir fazlaca isim geniş kapsamlı röportajlar ile bu projenin tanıtımını yaptı.

Yani 2020 – 21 pandemi kışı bu projeyle geçti. Albümlerin tanıtımı da birkaç ay sürdü.

elbetki kaydetmediğim daha bir hayli bestekar var. Bu kayıtlar yıllar ortasında devam etmelidir. Eksik kalanlar, günümüzdeki bestekarlarımız ve genç bestekarlar de bu kataloğa dahil olacaktır. Çalışmaları uzun, takviyesi az bir proje…

Sonuçta bir “gönül işi”.

Gönlü olanlar artsa keşke..

Okumaya devam et...