Agit Elgün’ün yolu TEGV eğitim parkı ile kesişti bilgisayar mühendisi oldu

celikci

Yeni Üye
Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın yeni binasının açılış merasimi için Van’dayız. Binanın içi de bahçe de çocuklar ve istekli gençlerle dolu. Halaylar, müzikler, folklor şovlarıyla dolu. Çok sevinçli bu merasimde, hala bir şirkette mühendis olarak çalışan “TEGVçocuğu” Agit Elgün, çocuklar ismine bir konuşma yapıyor. Bu kısa konuşma, 27 yıl evvel kurulmuş vakfın tüm emelini ve bu emele nasıl ulaştığını bize anlatıyor:

“İlkokuldayken okulla konut ortasını yürüyerek gidip geliyordum. Bu yürüyüş yolunda da TEGV’i görüyordum. İçerideki renkler, memnunluk ilgimi çekmişti ve özel okuldur diye düşünüp geçip geçiyordum. İmreniyordum bir yandan da. daha sonra sınıfta bir arkadaşım TEGV’e kaydolduğunu, fiyatsız olduğunu söylemiş oldu. Ben de kaydoldum. Öğrencilik dönemimde birfazlaca eğitimden faydalandım. Bunlardan bir tanesi benim ömrümü fazlaca etkiledi. O da bilgisayar kursuydu. Birinci defa TEGV’de bilgisayar kullandım. her insanın meskeninde bilgisayar yoktu, olan da göstermiyordu. Akrabalar örtüyle üstünü örtüyordu, istekli ‘kullanın, bozmazsınız’ diye bizi daima destekliyordu. TEGV içime bilgisayar merakı tohumunu attı. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazandım. TEGV’in bana kattığını ne bir insan ne bir kurum katabildi. Küçükken bana özgüven verdi ve yanımda oldu.”

3 MİLYON ÇOCUK

2008’de ölen TEGV miras bağışçısı Nirun Şahingiray’ın ismini yaşatacak olan Eğitim Parkı’nın açılış merasiminde konuşan Vakıf idare konseyi lideri Oktay Özince, “TEGV 27’nci yılını tamamlıyor. Bugüne kadar Türkiye çapında 90 binin üzerinde istekli ile 3 milyonu aşkın çocuğa eğitim desteği
verdik. Hedefimiz devletin verdiği eğitime katkı sağlamaktır. Eğitimde fırsat eşitliği sağlama çalışmalarına yardımcı olmaktır” dedi.

Şahingiray ailesi ismine konuşan Haldun Şahingiray, “Nurin Şahingiray, eğitimin hayati ehemmiyet taşıdığına inanırdı. TEGV’in onun ülkülerini hatta ötesini gerçekleştirdiğini görmek bize memnunluk veriyor” diye konuştu.

CANLI BİR ‘EĞİTİM KÖYÜ’

Mimarlar Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım tarafınca tasarlanan, yaşayan bir ‘Eğitim Köyü’ olarak kurgulanan Eğitim Parkı’nda, 120 kişilik epeyce emelli salon, kütüphane, 2 Tasarım ve Maharet Atölyesi, Bilgi ve Teknoloji Odası, 7 aktiflik yeri ile spor alanları yer alıyor. Parkın günlük 156, yıllık 4 bin çocuk kapasitesi bulunuyor.

7 GÜNDE 7 KITADA 7 MARATON

TEGV mütevelli heyeti üyesi ve gönüllüsü Ahmet Uysal, vakfa bağış sağlamak hedefiyle yedi günde yedi kıtada maraton koşacak. 27 Ocak 2023 tarihinde Cape Town’a gidecek olan Uysal, maraton serisine 31 Ocak’ta Antarktika’da başlayacak. Toplam 168 saat sürecek yedi günlük maratonda toplam 30-35 saat koşacak olan Uysal’ın ikinci durağı Afrika olacak. Sırasıyla Avustralya, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’da koşacak olan Uysal, hedefim 7 bin çocuğun bir yıllık eğitim maliyetini karşılayacak fiyatta bağış toplamak” diyor.

SAYILARLA TEGV

1- 27 yılda 95 bin 764 istekli, 850 bin bağışçı, 3 milyondan fazla çocuk

2- 24 vilayette 55 aktiflik noktası

3- Yılda 120 bin çocuk, 6 bin gönüllü

4- 8 eğitim parkı, 29 tahsil ünitesi, 18 ateşböceği

Okumaya devam et...