Akademi Ödülleri’nde adaylar belirtildi

celikci

Yeni Üye
Jane Campion imzalı “The Power of the Dog” 12 adaylıkla yılın en hayli adaylık alan üretimi oldu malum. Burada tahminen de en çarpıcı istatistik sinemanın direktörü Jane Campion’un En Yeterli Direktör mükafatı için ikinci defa aday gösterilen tek bayan sinemacı unvanını almasıydı. Bu şüphesiz Oscar mükafatlarını dağıtan Akademi’nin tarihî karnesinin berbatlığı kadar Hollywood’da bayan sinemacılara açılan alanın darlığına işaret ediyor. Düşünün ki Campion kazanırsa bu mükafatı tarihte kazanan üçüncü bayan olacak ve saçma bir biçimde birileri iki yıl üst üste bayan direktörlerin bu mükafatı aldığını anlatacak. Yüzsüzlük mü demiştiniz?

“THE GREEN KNİGHT” niye YOK?

En Güzel Sinema kısmında Netflix üretimi “The Power of the Dog”un yanı sıra “Licorice Pizza” ve “Drive My Car” gönlümüze daha yakın sinemalar olsa da bazılarına nazaran “Belfast” ya da “Don’t Look Up” da (hiç katılmasam da) bahtı üzücü sayılmayacak üretimler. 10 sinemalık listede “Nightmare Alley” (“Kâbus Sokağı”) üzere herkesi şaşırtan bir sinema de yer alırken yılın en kuvvetli üretimlerinden biri olduğu konusunda kuşku olmayan “The Green Knight”ın olmaması, hatta hiç bir kategoride yer almaması nitekim abes.

Spencer

Erkek oyuncu adaylıklarında hepsi epey kuvvetli görünen beş isim içinden Benedict Cumberbatch ve Will Smith öne çıkarken, bayan oyuncu kolunda her insanın favorisi farklı. Olivia Colman ya da Nicole Kidman ikinci Oscar’ını alır diyen de var, Akademi, Prenses Diana’yı oynayan Kristen Stewart’ı boş geçmez diyen de… Bu ortada bazıları de Lady Gaga’nın “House of Gucci” ile aday olmamasına bir çok reaksiyonlu lakin doğrusu ben çok karikatürize bulduğum performanstan hiç mutlu değildim, epey şaşırmadım, “Licorice Pizza”dan Alana Haim’in aday gösterilmemesine bir çok bozuldum. Yardımcı oyuncu kollarında da bir daha “The Power of the Dog” bir bayan, iki erkek adayla tartısını koymuş görünüyor. Kirsten Dunst birinci adaylığıyla mükafatı alır mı dersiniz?

Bu ve gibisi soruların cevabını 27 Mart Pazar gecesi sabaha karşı alacağız, uyku tertibinizi şimdiden ayarlamanızda yarar var.

Fotoğraf: The Power of the Dog

Okumaya devam et...