Antikacıdan aldığı tablo servet bedelinde çıktı: Rekor fiyata satıyor

KimDemis

Aktif Üye
Elazığ’da besin dalında esnaflık yapan 2 çocuk babası İbrahim Solmaz, antikacı bir arkadaşının dükkanına uğradı. Bu sırada bir bayan antikacıya bir tablo sattı. Bayan kapında çıkarken antikacıya ’O tablonun kadrini değerini güzel bil’ demesi üzerine çocukluktan beri tablo meraklısı olan Solmaz, çabucak tabloyu satın aldı.

bayanın kullandığı kelam üzerine tabloyu araştırmaya giren Solmaz, tablonun 20. yüzyılın en kıymetli sanatkarlarından biri olarak kabul edilen Salvador Dali’ye ilişkin olduğunu belirledi. Tam emin olmak için uzun bir süre araştırma yapan Solmaz, Dali’nin gerçek tabloları ile kendi tablosunu kıyaslamaya başladı. Solmaz, tablonun alt kısmında bulunan Dali’nin imzasına ultraviyole ışık tutuğu vakit Dali’nin imzanın ortasında kendi portresinin belirdiğini fark etti. Solmaz, yaptığı kıyaslamalarda gerçek tablolarda da birebir figür ve desenlerin olduğunu gördü. Antikacılarında fikirlerini alarak tablonun Salvador Dali’nin gizemli yapıtlarından bir tanesi olduğunu belirten Solmaz, tabloyu 5 milyon Euro’dan satışa çıkardığını kaydetti.

Antikacı arkadaşını ziyaret ettiğini lisana getiren İbrahim Solmaz, “Bu sırada kendisinde bu tabloyu fark ettim. Tabloyu getiren bir bayan arkadaştı. Kendisini tanımıyoruz. Benim de tabloya merakım olduğu için kendisinden tabloyu talep ettim, sağ olsun arkadaşım da beni kırmadı ve bana sattı. Tablolara çocukluktan beri merakım var. Bayan bu tabloyu satarken arkadaşın yanındaydım. Arkadaşıma ’bu tablonun kadrini değerini düzgün bil’ dedi. Bu cümleyi duyar duymaz tablo beni daha da etkiledi. Tabloyu satın aldım”

“kadının kadrini değerini düzgün bil cümlesi aklıma takılınca bir inceleme yaptım. Ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim vakit tablodaki fotoğrafta birtakım x işaretleri Salvador Dali’nin kendi fotoğrafını nakşettiğini ve biroldukca figür olduğunu gördüm. İnternete uzun araştırmalar yaptıktan daha sonra Salvador Dali’nin yaptığı fotoğrafları ve tabloları inceledim. Benim elimdeki tabloyla birçok fırça darbesi ve baş yapıları uyuşuyor. Bir arkadaşım var. Kendilerinin de evvelce İstanbul’da Sanat Galerileri vardı. Kendisiyle görüşüp durumu anlattım. Bana ’Tabloyu ıslak mendille silelim ve 15 dakika bekleyelim. Tablo düzmece ise boyası dağılır’ dedi. Süreci yaptık ve fotoğrafta hiç bir dağılma olmadı. Arkadaşım fotoğraf özgün ve gerçektir dedi. Ben de gerçek olduğuna inanıyorum” dedi.

bu türlü fotoğrafın gerçek olduğuna kanaat getirdiğini tabir eden Solmaz, “ Resmi şuan satmak istiyorum. Alıcılarını bekliyorum. Araştırmalarıma bakılırsa Salvador Dali’nin fotoğrafını 15,8 milyon Euro’ya sattılar. Bende buna 5 milyon Euro istiyorum. Fotoğrafımın gerçek olduğunu biliyorum. Eminim araştırmalarım sonucunda konuşuyorum”

Zira internete Salvador Dali’nin fotoğraflarını karşılaştırdığım vakit benim fotoğrafımla uyuşuyor. Yaptığı kafatasları, kullandığı boya teknikleri, fırça izleri ve imzasında Salvador Dali’nin kendi portresinin olması delildir. Bunlara ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim vakit noktanın yanında x işareti var. X demek kanaatimce gizem demektir. Bu da Salvador Dali’nin gizemli tablolarından bir tanesi manasına geliyor” halinde konuştu.