Bakan Nebati: EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk

BOTR

Yeni Üye
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ocak ayı enflasyonunun minimum fiyatlardaki artış niçiniyle bir ölçü tesirini devam ettireceğini fakat, akabinde düşüş trendini sürdüreceğini söylemiş oldu.

Çarşamba günü bir küme gazeteciyle bir ortaya gelen Nebati, enflasyonda baz etkisinin sona erip direkt alınan kararların etkisinin ne vakit görüleceği sorusu üzerine, “Ocak ayı minimum fiyatın artmasından dolayı düşünceli olur fakat daha sonrasında bizim beklentilerimiz OVP maksatları doğrultusunda sarfiyat. Bu ayı atlattıktan daha sonra epeyce daha rahat yürürüz” dedi.

Bloomberg’in haberine göre, besin enflasyonunun azaltılmasıyla ilgili bir soru üzerine de Nebati, “Gıdada meblağları artıracak bir münasebet yok. Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. İşçi masrafları hariç rastgele bir yerde artış kelam konusu değil. Besin fiyatlarındaki artışın denetim edilebileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

EYT’nin 2023 maliyeti 255 milyar

Nebati, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile memur ve emekliye yapılan yüzde 30’luk artırımın bütçeye maliyetiyle ilgili soruları da yanıtladı. EYT için 2023 bütçesine yönelik “oldukça sıkı önlemler aldıklarını” söyleyen Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk.” sözlerini kullandı.

Nebati, EYT’nin 2023 yılı için maliyetinin 255 milyar lira olarak hesaplandığını, bu paranın “kasada durduğunu” ve bu sayıya KGF kefaletlerinin dahil olmadığını söylemiş oldu.

Emekli ve memur maaşlarına yapılan yüzde 30’luk artırıma da değinen Nebati, “1 puanlık güzelleştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi, 270 milyar lira” diye konuştu.

“Göstergelerimiz operasyona açık değil”

Bakan Nebati, Türkiye’de seçimleri etkileyecek rastgele bir ekonomik operasyon riski görüp görmediklerinin sorulması üzerine de, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri rastgele bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz epey güçlü. Bizim makroekonomik göstergelerde bir derdimiz yok. Mali olarak operasyon çekebilecekleri hiç bir alan yok” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin net yanılgı noksan kalemi ile ilgili savlarının sorulması üzerine Nebati, “Sanki bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış üzere söz eden cümleler kullandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin muhalefet partisinin genel liderinin söylemiş olduği bu tabirler hayli ağır suçlamalardır. Güya bir tek Türkiye’de net kusur noksan varmış üzere bir suçlamada bulundu, nitekim üzüldüm.” tabirlerini kullandı.