‘Bana derler Fosforlu’

celikci

Yeni Üye
“Karakolda ayna var/Kız kolunda damga var/ Gözlerinden belirlidir cevriyem/Sende kara sevda var” müziği ile bize fısıldayan namıdiğer “Fosforlu”… Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata’da karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, kolay bir sokak kızı değil, İstanbul sokaklarının ta kendisi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın yeni dönem oyunu “Fosforlu Cevriye” bu yılın en yeterli müzikallerinden biri. Oyuncuların ustalıkları, dansları ve müzikleriyle biroldukca mükafatı de alacak üzere görünüyor. İki perdeden oluşan oyun, su üzere akıp gidiyor. Gülerken hüzünleniyoruz… Eee kolay mı Fosforlu Cevriye bu, Galata’nın gülü! Eğlenceli ismi üstünde ya fosforlu parlıyor. Lakin bir de sevda vurdu mu kalbini bizim bildiğimiz Fosforlu, hoop farklı biri oluyor. Öyküyü bilmeyen yoktur aslında; 1930’larda İstanbul’un Galata semtinde yaşayan sokak kızı Cevriye, polisten kaçan bir adama aşık olur.

ROMANDAN EKRANA VE TİYATROYA…

Suat Derviş’in yazdığı roman, 1959’da “Fosforlu Cevriye”, 1969’da “Bana Derler Fosforlu” ismiyle sinemaya alındı. Muharrir, romanını 1972’de senaryolaştırıp oyuncu Gülriz Sururi’ye ithaf etti. Eser, 2008’de müzikale dönüştürülüp ve Gülriz Suriri idaresinde Ankara Devlet Tiyatroları tarafınca sahnelenmişti. Bugün İBB Kent Tiyatroları’nda bir daha seyrettiğimiz müzikali Yelda Baskın yönetti.

Yelda Baskın

“Fosforlu Cevriye, Ayşegül İşsever’in müzikali yönetmem teklifiyle bir arada hayatıma girdi” diyen Baskın, “Romanı okuyup kabul ettim. Kast benim için kıymetli, kurum ortasında oyuncu seçmeleri sonunda kastı seçtim. Barış Dinçel, Maral Ceranoğlu, Tomris Kuzu, Kemal Yiğitcan, Gökhan Aktemur ve Oğuzhan Balcı’dan oluşan yaratıcı grupla bir ortaya geldik. Dinamik ve taze bir müzikal olması için çalıştık” diyor.

“Fosforlu Cevriye”yi ekranda Türkan Şoray’dan ve sahnede Gülriz Sururi’den seyrettik. Türkan Şoray’ı ve Neriman Köksal’ı sinemada Fosforlu Cevriye olarak izledik.

SUAT DERVİŞ’İN İSTEĞİ

Baskın, “Fosforlu Cevriye’nin fosforu, ışığı onu sinemalarla, müziğiyle bir tanınan kültür imgesine dönüştürmüş. Suat Derviş ise 60’lı senelerda Gülriz Sururi’nin Fosforlu Cevriye’yi oynamasını fazlaca istiyor. Suat Derviş’in bu isteği yıllar daha sonra Gülriz Sururi’nin romanı uyarlayıp sahnelemesiyle gerçek oluyor. Sahnelediğim text Gülriz Sururi’nin uyarlaması… Ben romanı müzikalin belleği olarak kullanmayı seçtim. kimi vakit öykünün akışına müdahale ettim, kimi vakit müzik kelamlarını bir daha yazdım. Yeni sahneler ekledim. Müziğin bir daha yazılması da kıymetli tabii” diyor.

Oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Işık Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 25-28 Ocak tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde saat 20.30’da sahnelenecek.

GÜLRİZ SURURİ’NİN İSTEĞİ…

Suat Derviş, 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi, mesleksel ve maddi manada şiddetli bir devirden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” romanını yayınevlerine teklif ediyor ancak ne yazık her seferinde reddediliyordu. Suat Hanım’ın büyük isteği, bu yapıtın yayımlanmasından öte, bir “müzikal” olarak oyunlaştırıldığını görmekti. Bunun için birinci görüştüğü kişi genç aktris Gülriz Sururi idi. Gülriz Hanım’ın da dileği oyunu Kent Tiyatroları’nda sahnelemekti. “Karanlık bir gecede gökten düşüp parçalanan bir yıldız gibi…” kalbimizde iz bırakan Suat Derviş’e, Reşat Fuat Baraner’e, Nâzım Hikmet’e ve Gülriz Sururi’ye selam olsun.

Okumaya devam et...