BASAD ve Bakırköy Belediyesi’nden stant: ‘Başöğretmen Atatürk’

celikci

Yeni Üye
Bakırköy Belediyesi ve Bakırköylü Sanatkarlar Derneği (BASAD), Öğretmenler Günü’nde, Yeşilköy Sanat Meskeni ve Kent Müzesi’nde “Başöğretmen Atatürk” temalı fotoğraf ve yayın standı açtı.

Tarihçi-yazar İlhan Gülek’in hazırladığı stantta, Atatürk’ün yurt seyahatleri sırasında öğrenci ve öğretmenlerle çekilmiş fotoğrafları ve “başöğretmen” temalı yayınlar yer alıyor.

Sergide Atatürk’ün öğrencilerle sınıfta olan fotografları temaya uygun olarak çoğunlukta.

Gülek, standın hazırlanma sürecini şu biçimde anlatıyor: “İşaret fişeği, Atatürk’ün ‘Benim asıl kişiliğim öğretmenliğimdir; ben milletimin öğretmeniyim… Şayet cumhur reisi olmasam, Maarif Vekilliği’ni almak isterdim…’ kelamıdır. Zira ben bir öğretmenim, O da başöğretmen.

Atatürk bu telaffuzunda hayli samimi ve hayli içtendi. Bunu Harf Devrimi’nden daha sonra açtırdığı Millet Mektepleri’nde yaptığı öğretmenlikte kanıtladı.”

“Atatürk bize demokrasiyi, bayan haklarına saygıyı, ulusal egemenliği ve çağdaşlığı öğretti” diyen Gülek, kelamlarına şöyleki devam ediyor: “Bu niçinle onun için hazırladığımız standa ‘Başöğretmen’ ismini verdik. Evvel Atatürk’ün 100 kadar fotoğrafını derledik. Bunlardan 50 adedini 50×70 boyutunda bastırdık ve standa hazırladık.”

Sergide, Atatürk’ün farklı kentlerdeki okullarda çocuklar ve öğretmenlerle çektirmiş olduğu fotoğraflar ve bu mevzudaki yayınlar var.

Sahaflardan ve mezatlardan topladıkları gazete kitap, mecmua ve broşürlerle stant daha da zenginleştirilmiş.

Fotoğrafların üzerine de Atatürk’ün el yazısıyla nerede çekildiği yazılmış.

Gülek, “Onuncu Yıl Marşı’ndaki ‘On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan’ dizelerinin nasıl gerçekleştiğini bu stantla daha düzgün anlayacaksınız” diyor.

Bu stantla Atatürk’ün eğitime ne kadar değer verdiğini bir kere daha görmek isterseniz, 4 Aralık’a kadar vaktiniz var.

Okumaya devam et...