Bayır Deresi’nde at ölüsü bile var: Kirlilikten yeşile büründü üzeri çöplerle kaplandı

KimDemis

Aktif Üye
Meriç ve Tunca Irmağı’nın kollarından biri olan Bayır Deresi’nin Yıldırım Mahallesi, Kazanova ve Kirazlık mevkisinden geçen kısmı, atıklarla kirletilince yeşil renkte akmaya başlarken, bununla birlikte çöplüğe döndü.

Plastik, sanayi ve evsel atıkların öbek oluşturduğu derede, hayvan çiftliklerinden atılan atıklar da etraf kirliliğine niye oluyor. Çöplüğe dönen derede at ölüsünün olduğu da görüldü.

‘ESKİDEN BALIK TUTUYORDUK’

Bölge halkından Ramiz Millet, derenin evvelki senelerda pak aktığını söylemiş oldu. Derenin geçen yıl temizlendiği fakat atıklarla yine kirletildiğini belirten Millet, “Biz burada evvelce balık tutuyorduk. Buralar fazlaca temizdi. Artık buralar fazlaca pis durumda. Avrupa’dan giriş kapımız var fakat ben bu mahallede olmaktan utanıyorum. Buraya süreksiz değil de kalıcı tahliller istiyoruz…

Geçen sene temizlendi lakin bir daha tıpkı oldu. Süreksiz bir şeyler yaptılar, temizlediler ancak şu anda bir daha tıpkı. Değişen hiç bir şey yok, halkımız atıyor. Pak olması lazım fakat atıyorlar. Her şeyi yığıyorlar. Halkımızdan buralara bir şey atılmamasını istiyoruz. Buraların pak olmasını istiyoruz…

Sinektir, pisliktir, her şey burada. Pak olursa daha düzgün olur. Sinekten akşamları uyunmuyor. Çok pis. Havalar ısındı, sinekler de çoğalacak” dedi.

‘ZEHİRLİ ATIK GELİYOR’

Dere kenarında meskeni bulunan Aslan Mehmetoğlu ise “Derenin hali de ortada. Derenin suyu o kadar temizdi ki biz buradan balık tutuyorduk. Zurna balığı, yayın, sazan balığı tutardık. Artık bırakın balık tutmayı, kurbağadan diğer bir şey yok…

Benim iddiam, buraya bir yerlerden zehirli atık geliyor üzere düşünüyorum. Temizlense daha güzel olur. Gördüğünüz üzere bataklık. Devamlı sinek var. Bataklık olduğu için fazlaca sıkıntı. Kendi koşullarımızda yaşıyoruz ancak bu dere temizlenirse daha yeterli olur. Zira burada yaşayan beşerler var” diye konuştu.

Geçen yıl kirlilikten yeşile bürünen ve atıklarla çöplüğe dönen Bayır Deresi’nde, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafınca iş makineleri ile geçen yılın Ekim ayında paklık yapmıştı.

Bayır Deresi, kirlilikten yeşile büründü, üzeri çöplerle kaplandı