Bizi sanat kurtaracak

celikci

Yeni Üye
Son günlerde teknoloji, toplumsal medya, haber gündemini meşgul ettiği kadar iş dünyası ve pazarlama gündemini de meşgul etmeye başlayan Metaverse heyecanı, aslında özgününde bir sanal cihan tasarımı olarak artırılmış gerçeklik aygıtları üzerinden büsbütün zihinsel olarak tüm varlığımızla içine gireceğimiz algısal kainatı kastediyor. Facebook üzere biroldukça teknoloji devinin ve hatta yeni teknolojiler için çalışan Silikon Vadisi’nin de yatırımlar gerçekleştirmeye başladığı bu kavram bize de uğramaya başladı fakat konutlara şenlik.

Metaverse sözü, Yunancada “öte” manasına gelen “meta” sözüyle, İngilizcedeki “evren” (universe) sözlerini birleştiriyor, evrenötesi manası taşıyor. Kısacası 13 Ocak akşamı bir teknoloji gurusu ve hürmet duyduğumuz iş insanlarından biri olan sevgili Tansu Yeğen’in Twitter üzerinden seçtiği 10 bireyden biri olarak Türkiye’den Tansu Bey’in rehberliğinde birinci Metaverse tecrübesi için evvel Ovr. ai isimli uygulamayı indirerek kolları sıvadım.

YURDUMUN İNTERNET GERÇEĞİ

Metaverse tecrübesi için uygulamayı Android yahut IOS mağazasından indirdikten daha sonra 11 kademede kaydınızı ve avatarınızı oluşturuyorsunuz. Kayıt evresinde kullanıcı ismi belirleyip seçtiğiniz bir şifreyi iki defa giriyorsunuz. İşte o noktada Türkiye ‘de olduğunuz gerçeğiyle tıpkı internette takılan her işiniz, pandemi boyunca bağlanamayan dijital toplantılarınız ve bir sürü zahmetli anınızda olduğu üzere yurdumun internet suratı sizi kendinize getiriyor. Ne var ki dijital ayak izlerimizi takip etmek ve bize ilişkin ne var ise bilmek isteyen Google’ın eşleşme seçeneğiyle alternatif bir dünyaya girerken de bir daha takip edilerek kayıt tamamlanıyor. İlkokul seviyesinde kodlama derslerinde bugünün çocuklarının bile yapabileceği biçimde fotoğraflarınızdan yüz ekleyip küçük başlı fit vücutlu avatarınıza hepi topu üç kıyafet seçeneğinden biriyle kavuşuyorsunuz. Bu komikliklerle globalde bahsedilen teknoloji bu sıradanlikte olamaz anlıyorsunuz. Üstelik bir de cinsiyet belirliyorsunuz, yani bir daha bildiğiniz dünya, öte möte değil.

O TEKNOLOJİ BİZDE YOK

Gerçekten ben de avatarımın gözlerinden, içine düştüğüm yeni dünyayı telefondan izleyerek güya Metaverse tecrübeme Mısır’da dolaşarak başladım. Aslında sanal avatarımla fizikî ortamımın birleşmesi gerekiyordu ki o teknoloji bizim memlekette yok. halbuki ki irtibat işinde dört yıldır Lenovo Türkiye’nin medya yöneticiliğini yapan biri olarak 2018 yılında Lenovo’nun Disney işbirliği ile çıkardığı “Artırılmış Gerçeklik” gözlüğü ve ışın kılıcı yardımıyla Star Wars’tan Kylo Ren ile şahsen savaşmıştım. O tecrübe alanı Türkiye’de bir birinciydi ve gerçekti. Lenovo’nun Jedi Challenges artırılmış gerçeklik tabanlı uygulaması, satışa sunulmadan evvel yere özel olarak birinci defa sunulmuştu. Ne var ki şu anda alana bizim ahaliyle girerseniz ekrandan izleyeceğiniz, “Gırgıriye “oluyor. Göz göze geldiklerimden, birinci duyduklarım da şu biçimdeydi: “Abi çekmiyor internet, sesim geliyor mu?, “Arkadaş koptu galiba ya, piramitlere hakikat mu yürüsek?, “Abi dondu galiba gelmiyor sesin.” Bu muhabbet, tanıdık gelmiştir hepinize, eminim. Bu ortada yabancı biri yanımıza uğruyor: “Selam millet! (Hi, guys).” Şaşkın tavuklar üzere Mısır’da güya bir PubG dizaynından bile berbat sıradan bilgisayar oyunu ortamındayız. Ben de daima Nejdet diye birine denk geliyorum. Bu ortada etraftakilerle Metaverse cümbüşüne girdiğimizde arazi alanlar da varmış, öğreniyoruz. Hatta sohbeti oluyor, ecnebi avatarlar emlak işine de girmişler. Memleket Katar’a giderken, Metaverse kozmosunu de yabancı yatırımcılar kapışmaya başlamış bile, duyuyoruz.

ZENGİNİ VAR, YOKSULU VAR…

Bir daha sonraki tecrübe AVM diyorlar, Allah korusun, diyorum, kaçıyorum. Bu dünyaya alternatif de değil, düpedüz vampir kapitalist sistem bir daha. bir daha yatırımcılar var, hatta markaların bu dünyaya özel dizaynları var, kripto para piyasası var. Kapitalist sistemin tüm hiyerarşisi de geliyor muhakkak ki. Zengini var, yoksulu var. Tüketiciyi yolmak ve yeni pazarlama biçimleri için “mış” üzere davranan bildik tıpkı kan emici sistem. Artık palavradan girmişken, bakıyorum ki canlı bir DJ performansı var, çabucak discoya ışınlanıyorum, disko daha boş. 12’de, müzik yasağı yok zar. Anında DJ kabininin tabanına gidiyorum. Bizi kurtaracak dünyalar müzikte, müziklerde, sinemada, tiyatroda, sanatta.

Okumaya devam et...