Bu okul fabrika üzere çalışıyor: Geliri 4 milyon liraya ulaştı

KimDemis

Aktif Üye
Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde eğitim-öğretim veren Sivas Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencilerine verdiği kaliteli mesleksel eğitimin yanında üretimi ve yüksek ciroları ile fabrikaları aratmıyor.

Çağdaş imkanlarda eğitim verilen lisede, kimya, mobilya, metal, elektrik, elektronik üzere çeşitli alanlarda üretim de yapılıyor. 2022 yılının başından bugüne kadar toplamda 4 milyon lira ciro elde eden lise sene sonu amacını ise 5 milyon lira olarak belirledi. Bu lisede öğrenciler beraberinde minimum fiyat meblağında gelir elde ediyor. Öğrencilerin ürettiği eserleri ise tescilli bir marka altında satışa sunuluyor.

“Maksat öğrencinin öğrenirken üretmesi”

Okul Müdürü Recai Gülez, okuldaki döner sermaye çalışmalarının öğrencilerin eğitiminden ve üretmesinden daha sonra geldiğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Okulumuzda 8 alanda meslek eğitimi yapıyoruz. Bunlar elektrik-elektronik, sanayi, otomasyon, makine, kimya, bilişim, motor ve mobilya. Son 3 yıldır okulumuzun yeni yerleşkesine taşınmasıyla bir arada bir değişim çalışması başlattık. Bu değişim çerçevesinde bölümlerimizin içeriğini teknolojik gelişmelere uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Natürel bunu yaparken öğrenmenin pekişmesi, öğrencilerin sanayinin ve endüstrinin istediği özelliklerde yetişebilmesi için döner sermaye çalışmalarında tartı veriyoruz. Ancak döner sermayede niyet bizim için para kazanmak değil öğrencinin öğrenirken üretmesi, ürettiği şeyin hayatta kullanılması ve ötürüsıyla eğitim öğretime ve mesleğine olan hürmetinin artması açısından bizim için değerli. Başlangıçta 3 yıl evvel tek bir alanda döner sermaye çalışmamız varken bugün 4-5 alanımızda döner sermaye çalışmalarımız devam ediyor. 2019 yılında 90 bin lira olan döner sermaye ciromuzu 2020 yılında 2 milyon liraya, 2021 yılında 5 buçuk milyon liraya, 2022 yılında şu an itibariyle de 4 milyon civarına taşıdık. Bu yıl için aslında 5 milyon üzere bir amacımız var. Tutturacağız üzere gözüküyor. Lakin biz döner sermaye çalışmalarının öğrencilerimize katkısını gördükçe bu alanda daha fazla faaliyet göstermek istiyoruz.”

“Mezun olduktan daha sonra iş yeri açabiliyorlar”

Mobilya ve İç Yer Tasarım Öğretmeni Mustafa Yılmaz, öğrencilerin mezun olurken iş yeri açma evrakı aldıklarını belirterek, “Öğrencilere mobilya üretimi ismi altında atölye imkanlarımızı kullanarak döner sermaye çerçevesinde işler yaptırıyoruz. Bilhassa devlet kurumlarının muhtaçlığı olan birtakım mobilya gereçlerini burada temin ediyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığının bizlere sağlamış olduğu kimi programları öğrencilere öğretip, bilgisayar ortamında çizdirip çabucak sonrasında atölye imkanlarımızdan faydalanarak CNC makineleri üzerinde öğrencilere işler yaptırıp ve bunları muhakkak bir fiyat mukabilinde satıp gelir sağlayabiliyoruz. Kesimin genel gereksinimini karşılayan bütün makinelerimiz var. Hepsini burada kullanıyoruz. Adeta bir fabrika üzere çalışıyoruz. Döner sermaye üzerinden çalıştığımız için öğrencilerin birden fazla okulda imkan bulmadıkları eğitimi burada almış oluyorlar. Nitelikli bir eleman olarak yetişiyorlar. Zira döner sermaye için farklı kurumlara birfazlaca iş yapıyoruz. Bu işler dahilinde çocuklarımız bizim yaptığımız işlerin ucundan tutarak hem kendilerine bir harçlık temin ediyorlar tıpkı vakitte ileriye yönelik yapacakları meslek için eğitimlerini pekiştirmiş oluyorlar. Mezun olan öğrencilerimize Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca iş yeri açma evrakı veriliyor. bu biçimdece öğrencilerimiz iş yerlerini açıp mobilya kesimi üzerine çalışabiliyorlar” diye konuştu.

“Fabrikadan bir farkı yok”

Mobilya ve İç Yer Tasarım öğrencisi Muhammed Emin Alparslan, okulun hoş imkanlarından faydalandıklarını belirterek, “Buranın fabrikadan bir farkı yok biz de burada çalışıyoruz. Fabrikadaki makinelerden burada da var. Çalışmaktan mutluyuz okul bitince iş bulma imkanımız da var. Burada hocalarımızla birlikte çalışıyoruz hem okuyorum hem öğreniyorum tıpkı vakitte harçlığımı kazanıyorum” sözlerini kullandı.