Bursa’daki uçak kazasında can verdiler: Son imajları ortaya çıktı

KimDemis

Aktif Üye
Kaza, saat 15.40 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Ovaakça Santral Mahallesi’nde meydana geldi. Sakarya Pamukova’dan havalanan tek motorlu eğitim uçağı saat 15.40’ta, Türkiye’nin en büyük 3’üncü santrali olan Ovaakça Doğal Gaz Çevrim Santrali’nin yerine düştü. Uçak düşmeyle birlikte alev alırken, ihbar üzerine bölgeye itfaiye, polis, sıhhat ve AFAD grupları sevk edildi. İtfaiye grupları uçaktaki yangında müdahale ederken, Bursa Valisi Yakup Canbolat, kazada 2 kişinin ömrünü kaybettiğini deklare etti.

Bursa’da tek motorlu uçağın sokak ortasına düştüğü kazanın yeni güvenlik kamerası imgesi ortaya çıktı. İmajlara uçağın sokağa düştüğü, sokaktakilerin panikle kaçtığı, patlamanın meydana geldiği ve kalabalığın toplandığı anlar yansıdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da uçağın düşmesi kararı bir pilotun fırlayarak, bir pilotun ise uçağın yanması kararı hayatını kaybettiğini deklare etti. Uçağın boş bir alana düşmesinin muhtemel bir facianın önüne geçtiğini belirten ve kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen Alinur Aktaş, “Hava kaideleri mı, teknik bir ayrıntı mı olduğu yapılacak çalışmalar kararı aydınlatılacaktır” dedi.

TC-UHY kuyruk numaralı eğitim uçağının uçuş kayıtlarına bakılırsa saat 15.13’te Sakarya Pamukova’dan kalktığı , 1200 metre irtifada seyrettiği, 72 kilometre yol katetti, 19 dakika havada kaldıktan daha sonra saat 15.32’te uçakla irtibatın kesildiği öğrenildi. Osmangazi ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi Sarıgül Sokak’ta 25 Nisan’da Yunuseli Havaalimanı yakınındaki bölgede, meskenlerin ortasına tek motorlu uçak düşüp, alev aldı. Uçağın düşmesiyle sokaktaki 5 araç da yanarken, alevler niçiniyle vakit zaman patlamalar da meydana geldi. Mahallelinin büyük dehşet yaşadığı olayda, bölgeye giden takımlar, yangını denetim altına alıp, uçaktaki pilot Furkan Otkum (27) ve eğitim alan Murat Avşar (32) hayatını yitirdiğini belirledi.

Bursa’da düşen uçağın düşme anları kameradaBursa’da tek motorlu uçağın sokak ortasına düşmesi kararı pilot Furkan Otkum ile eğitim alan Murat Avşar’ın ömrünü kaybettiği kaza anı bir güvenlik kamerasınca kaydedildi. İmgelere uçağın sokağa düştüğü sırada bir alev topu yükselirken, kopan modüller ise etrafa savruluyor. Olay sırasında sokakta yürüyen 2 kişi talih yapıtı yara almadan kurtulurkurken, etrafa uçağın yakıtının yayıldığı görüldü. Saniyeler daha sonra da yakıtın tutuşmasıyla sokak ve park halindeki 2 araç alevler içinde kaldı.

Bursa’da Ovaakça Doğal Gaz Çevrim Santrali’nin toprağındaki ormanlık alana düşen tek motorlu uçağın, Yunuseli Sportif Havacılık Derneği Lideri Hakan Köksal’a ilişkin özel uçak olduğu öğrenildi. Köksal’ın kazadan 22 saat evvel toplumsal medya hesabından, düşen uçağın içerisinden canlı yayın yaptığı imajlar ortaya çıktı.

Bursa’da, Ovaakça Doğal Gaz Çevrim Santrali’nin toprağındaki ormana düşen TC-UHY Bristell B23 tipi tek motorlu uçakta hayatını kaybeden pilot Hakan Köksal ile yanında bulunan Burcu Sağlam’ın cenazesi, kaza yerindeki savcılık incelemenin akabinde otopsi süreçleri için Bursa İsimli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı.