CHP’den meskende tedavi goren hastalara fiyatsız elektrik için kanun teklifi

mudhaber

Aktif Üye
CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Kurulu Üyesi Orhan Sümer, hasta ve konutunda aygıta bağlı bireylerin kullandığı elektriğin fiyatsız olması ile ilgili hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komitesi Üyesi Orhan Sümer, meskeninde aygıta bağlı yaşamak zorunda kalan hastaların elektriğinin fiyatsız olması için kanun teklifi verdi

Orhan Sümer, şunları söylemiş oldu:

“Biroldukça konutta nörolojik ve teneffüs hastalıkları derdi yaşayan hayli sayıda kronik hasta, ömür takviye aygıtına bağlı olarak mevtle ömür içinde bir çizgide bakıma muhtaç ve yatalak olarak ömrünü sürdürmeye çalışıyor.

Bu hanelerde yaşayan hasta yakınları, bu hastalar için sarf edilen tıbbi materyal, alt bezi, mama, ilaç fark fiyatı ve kullanılan aygıtın harcadığı elektrik bedelinin son devirlerde yapılan çok artırımlara bağlı olarak kendilerini ekonomik meşakkate soktuğunu tabir ediyor.

Verdiğimiz Kanun Teklifi ile en azından bu sıkıntı vakit içinderda ekonomik krizin tesirlerini sıhhat sorunu yaşayan hastalarımız ve aileleri için azaltmayı amaçladık.”

AYGITA BAĞLI HASTALARIMIZA EKONOMİK KOLAYLIK SAĞLANMALI

Sümer, “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca bu hastalara, konutlarına gelen elektrik faturalarına aylık 200 TL’ye varan dayanağı içeren Elektrik Tüketim Dayanağı (ETD) veriliyor. Bakanlığın 2021 faaliyet raporuna göre ise geçen yıl ülkede yalnızca 144 haneye kronik hastalığı niçiniyle aygıta bağımlı kronik hastalara yönelik elektrik tüketim dayanağı sağlandığı açıklandı. Bu 144 haneye 170 bin 837 TL’lik elektrik tüketim dayanağı sağlandı. halbuki hayati işlevleri bağlı olduğu aygıtın sağlıklı bir biçimde çalışmasına bağlı olan pek epeyce hasta bulunmaktadır. Kriterleri sağlayıp fatura dayanağı almak hayli sıkıntı. Bu durumun nitekim gereksinimi olan tüm hastalar için düzenlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

HERKESE MÜŞTERİ GÖZÜYLE BAKIYORLAR

Sümer, “Elektrik Dağıtım Şirketleri, özelleştirildikten daha sonra ne yazık ki herkese müşteri gözüyle bakılmaya başlandı. Gereksinimi olan, faturasını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşımız var. Fakat temel muhtaçlık olan elektrik kullanımları bu durumlara göre düzenlenmiyor. Toplumsal devlet Unsurunun gereği yapılmalıdır. Konutta hastası olan, aygıta bağlı hayat sürmek zorunda olan vatandaşlarımızın kullandıkları elektrik kesinlikle fiyatsız olmalıdır” sözlerini kullandı.