CHP’li belediyeye reaksiyon: Evvelden zerzevat ekerdik artık kurbağa bile hayatıyor

KimDemis

Aktif Üye
Köy Muhtarı Adnan Ekenel, atık su arıtma tesisinin çalışmadığını ileri sürdü. Atık su arıtma tesissinden deşarj edilen su ile suladıkları ekinlerinin verimsiz olduğunu ileri süren Ekenel, “Yetkililere buradan sesleniyorum, bu sudan bin dönüm arazi sulanıyor. Meyve ağaçlarımız kurudu. Zerzevat ekme şanımız yok çabucak kuruyor” dedi.

“Önceden buradan balık tutuyorduk, şuanda kurbağa dahi yok”

Ekenel, atık su arıtma tesisinin elektrik maliyetinden dolayı çalıştırılmadığını ileri sürerek, “Ben birtakım yetkililere sordum elektrik maliyetinden dolayı çalıştırılmadığını tarafında bilgi verdiler. bundan evvelki periyot belediye vaktinde çalışıyordu. Temizdi, zerzevat dahi ekiyorduk. Artık durumu ortada kokudan durulmuyor. Köpüklü beraberinde pis akıyor. Evvelden buradan balık tutuyorduk, şuanda kurbağa dahi yok” diye konuştu.

“Zile halkı kanser hastalığı ile yüz yüze”Köy sakinlerinden Kadir Benli, 3 yıldır etraf sorunu yaşadıklarını söylemiş oldu. Kokudan bölgede duramadıklarını söz eden Benli, deşarj edilen suyun içme su kuyusunun yakınındaki bölgeden geçtiğini kaydetti.

Derede yaşayan canlının kalmadığını belirten Benli, “Bu tesis çalışsa suyun rengi kokusu bu türlü olmaz. Çalışmadığı görülüyor. Tesis açıldığı senelerda pak su akıyordu. Şükrü Sargın beyin periyodunda bu hale geldi. Şuanda su pis akıyor. Zile halkı kanser hastalığı ile yüz yüze. Mikrop saçıyor” sözlerini kullandı.

Bulanık renkte akan su birtakım noktalarda köpükler oluşturuyor.