CHP’li Sibel Özdemir’in açıköğretim ve kayıt dışı çocuk sorularını MEB geçiştirdi

celikci

Yeni Üye
CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir’in, açıköğretim öğrenci sayısındaki artışa ait soruları cevapsız kaldı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in artışlarla ilgili karşılık vermediğini söyleyen Özdemir, okula kaydı olmayan çocuk sayısının 282 bin 812 olduğuna dikkat çekerek “Bakanlık gerekli izleme, takip ve örgün eğitime kazandırma uygulamalarında başarısız. 2023’te eğitimden kopuşların artacağı öngörülüyor” dedi.

CHP’li Özdemir, 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte örgün eğitimden uzaklaşan öğrenci sayısında önemli oranda artış yaşandığını belirterek Bakan Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Açıköğretim öğrenci sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek “Bir okula kaydı olmayan, kayıt dışı olan çocuk sayısında da bir artış yaşandığı gözlemlenmektedir” diyen Özdemir, kelam konusu sıkıntıların niçinlerini ve ayrıntılı bilgilerini sordu. Bakan Özer ise yönetmelik hususlarını anımsatmakla yetindi.

BAKANLIK GEREĞİNİ YAPMIYOR

CHP’li Özdemir, “Bir okula kaydı olmayan çocuk sayısında kıymetli ölçüde artışların yaşanmasının niçinleri ve bakanlığın hangi tedbirleri aldığı konusundaki sorularım karşılıksız bırakıldı. Örgün eğitimden açıköğretime geçen öğrenci sayısındaki artış oranı, bakanlığın sorumluluklarının gereğini yapmadığını ortaya koyuyor” dedi. Özer’in, bütçe görüşmeleri sırasında toplam kayıtdışı çocuk sayısını 282 bin 812 olarak deklare ettiğını anımsatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu fazlaca önemli ve hemen tedbirlerin alınması gereken bir sorun. Siyasi iktidarın uyguladığı başarısız eğitim siyasetlerinin bir kararı olan bu tablo, zarurî eğitim kapsamında bulunmasına rağmen rastgele bir okula kaydı bulunmayan çocuklar için bakanlığın gerekli izleme, takip ve örgün eğitime kazandırma uygulamalarında başarısız olduğunu, temel meselelerin ve aksamaların devam ettiğini gösteriyor. Eğitim sistemi, iktisattaki süratli değişimler, hayat şartlarının zorlaşması ve eğitime ayrılması gereken bütçenin artışı karşısında 2023’te eğitimden ve örgün eğitimden kopuşların artacağı öngörülüyor. Meclis araştırması kurulunun kurulmasına ivedilikle gereksinim olduğu da ortaya çıkıyor.”

Okumaya devam et...