Cilt altı implantları en çok tercih edilen doğum denetim biçimleri içinde

Aramizda

Aktif Üye
Medicana International Ankara Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, bayanlar için doğum denetim sistemi olarak farklı alternatiflerin bulunduğunu belirterek, “İmplantlı korunma formları sistemli ilaç kullanmak istemeyen ya da ömür şartları gereği sistemli ilaç kullanamayanlar için uygulanması kolay alternatifler içindedır.” tabirini kullandı.

Medicana Sıhhat Kümesinden yapılan açıklamaya göre cilt altı implantları, uygulama kolaylığı ve ekonomik olması sebebiyle en epey tercih edilen doğum denetim formları içinde yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zeynep Aslı Kaplan, cinsellikte ülkü korunma tekniğinin bireye özel belirlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Tercih edilecek korunma metoduna uzman eşliğinde karar verilmesinin başarıyı artıracağını belirten Kaplan, “bayanın daha evvel doğum yapıp yapmadığı, bir korunma yoluna ne kadar mühlet muhtaçlık duyacağı, var ise mevcut hastalıkları ve jinekolojik sorunlarının doğum denetim prosedürü tercih ederken göz önünde bulundurulması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaplan, bayanlar için doğum denetim sistemi olarak farklı alternatiflerin bulunduğuna işaret ederek, bu formların bariyer formüller, hormon uygulamaları ve implantlar olarak gruplandırılabileceğini bildirdi.

Bu prosedürlerden kimilerinin günlük ve aylık olarak sistemli ilaç kullanmasını gerektirdiğini tabir eden Kaplan, şunları kaydetti:

“İmplantlı korunma biçimleri sistemli ilaç kullanmak istemeyen ya da ömür şartları gereği tertipli ilaç kullanamayanlar için uygulanması kolay alternatifler içindedır. Bu implantlar rahim içine ya da kol iç yüzünde cilt altına yerleştirilir. İmplanttan salgılanan progesteron hormonu yumurta atılmasını ve rahim duvarının incelerek embriyonun yapışmasını maniler ve bu sayede hanımı gebelikten korur. Cilt altı implantların gebelikten esirgeyici tesiri 3 yıl devam eder ve en büyük avantajlarından biri, çıkarılmasını takiben doğurganlığın geri dönmesidir.”

Kaplan, cilt altı implantların şimdi her hanımın kullanmasına uygun olduğuna dikkati çekerek, uygulamanın uzun müddet korunmak isteyen bayanlar tarafınca, tesir müddetinin fazla olması niçiniyle tercih edildiğini kaydetti.

Cilt altı implantların, rahim içi doğum denetim hallerine alternatif bir metot de olduğunu belirten Kaplan, şu ayrıntıları paylaştı:

“Rahim form anomalisi ya da rahimde miyom varlığı niçini ile rahim içi araç kullanılamadığı, rahim içi aracın kaydığı ve başarısız olduğu durumlarda, bayanda vajinismus varlığı ya da vajinal yoldan süreç yapılması korkusu olduğunda cilt altı implantlar uygun bir alternatif olmaktadır. İmplant yerleştirilme süreci sırf 1-2 dakika süren kısa bir süreç. Kolun iç yüzüne, lokal anestezi uygulamasını takiben özel bir aplikatörle yalnızca birkaç santim uzunluğunda bir çubuk, küçük bir kesi yapılarak yerleştirilmektedir. Süreç ağrısız ve kanamasızdır, kişi tıpkı gün günlük ömrüne devam edebilir. Çıkarılması da bir daha birebir biçimde milimetrik bir kesiden yapılmaktadır.”