colspan=10: Serbest kodlar için yönergeler | sıcak çevrimiçi

Maglup

Co-Admin
Katı mı liberal mi? Titizlik, daha yüksek kaliteli, daha tutarlı kod için en büyük getirileri vaat etme eğilimindeyken, tolerans özel bir faktörü açıklıyor gibi görünüyor: Tutarsız kodun bize gerçekte neye mal olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Ben de başlangıçta bir hayrandım ve daha net, gerekirse daha katı kuralların savunucusuydum. Bu, diğerlerinin yanı sıra GMX, Open ve Google için kod yönergeleri üzerine çalışmamda (ve konuyla ilgili küçük bir kitapta) kendini gösterdi.

Bu tür yönergeler, yalnızca tanımlayıcı değil, her zaman normatif olmalıdır: kalite hedefleri belirlemek çoğu zaman bana mantıklı geldi. Özellikle mevcut durum sorunlu olduğunda ve kendi belirlediğiniz kod standartları olduğunda, ekibiniz veya şirketiniz hızlı bir düzeltme sözü verdi. (Bir noktada takımda tekrarlanan küçümsemeyi belgelemek istedim ama neyse ki bugünkü bakış açımdan idealizmim burada durdu.)

şüphe ile tahrik

Ancak bu günlerde daha temkinliyim ve bireysel teknik bakış açılarıyla ilgili olarak bu uyarıyı burada vurgulamak istiyorum: Tutarsız ve tutarsız bir şekilde biçimlendirilmiş kodun gerçekte ne kadar sorunlu olduğuna dair güvenilir veriler varsa bile çok azdır.

Biz her zaman buna sahibiz şüphelibunun verimliliği etkilediğini ve dolayısıyla maliyetlere neden olduğunu. Ve ampirik olarak, meslektaşımız kodu tam olarak bizim yaptığımız gibi yazarsa, koddaki belirli noktaları aramanın daha kolay ve dolayısıyla daha ucuz olacağını da söylemek istiyoruz.

Kesinlikle bir şey var. Araştırmalarıma ve bilgilerime göre güvenilir rakamlar yok. Yüzlerce yazılım projesine baktınız ve kod yönergeleri olmayanlar x yüzde daha yavaş ve ortalama maliyet evet yılda fazladan avro. (Yoksa bu rakamlar çok iyi gizlenmiş mi? Konuyla ilgili çalışmaları memnuniyetle karşılıyorum.)

Öte yandan, eşit derecede az keşfedilmiş gibi görünse de, kod politikaları oluşturmanın, oluşturmanın ve uygulamanın kesinlikle ve kesinlikle maliyetleri olduğunu biliyoruz. Bu açıktır, çünkü önce bunları yazmanız, iletmeniz, ekipmanın bir yerine yerleştirmeniz ve takip edilip edilmediklerini kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, durumun ne olduğunu ve ne zaman olduğunu bilmek de ilginç olacaktır: kod yönergeleri ne zaman geçerlidir, bunların uygulanması, bunlara sahip olmamaktan kaynaklanan herhangi bir verimsizliği kabul etmekten ne zaman daha ucuzdur?

duruma göre karar

Bu ve son birkaç yıldaki (tamamen ampirik) gözlemim, projelerin açıkça kod kılavuzları olmadan idare edebileceği ve dünyanın bu tür projelerde sürekli olarak yanmadığı, şu anda beni biraz daha temkinli yapıyor. Örneğin, birkaç aydır iki meslektaşımla ön yüze göz kulak olduğum ve teknik iletişim üzerinde çalıştığım sum.cumo’da henüz HTML ve CSS’yi nasıl yazdığımızı daha sıkı bir şekilde düzenlemeye çalışmadım. Belki hem ekip bazında hem de finansal olarak politikayı kodlamak için liberal bir yaklaşım da kötü bir fikir değildir. Kod yönergeleriyle en iyi nasıl çalışılacağı sorusuna genel bir yanıt yoktur.

()

Haberin Sonu