Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘sıralarda hazır olacak’ demişti lakin kitaplar depoda bekletiliyor

celikci

Yeni Üye
Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaynak kitapların okullara dağıtıldığına ait yazısına rağmen birtakım vilayetlerin depolarında bekletilen kitapların okul idarelerince alması isteniyor.

Ankara Mamak’ta bulunan bir okulun öğretmeni, yalnızca kendi okullarında 8 bin kaynak kitabın öğrencilere dağıtılacağını belirterek “Sözleşme yapılmış. Mukavelede kaynak kitaplar öğrencilerin masasına poşetlenip konulacak denilmişti. Üstelik bu iş bir firmaya havale edilmiş ancak kitaplar ortalıkta yok’’ dedi.

Kitapları depodan kendilerinin almasının istendiğini belirten öğretmen, şu biçimde devam etti:

“Okullar bu kitapları depodan hangi parayla alacak? Bu işler parasız yapılmıyor. Kamyona, kamyoncuya, yükleme yapana bu para nasıl ödenecek? Üstelik resmi yazıdan dağıtımı sağlanmıştır yazıyor! Şu an bulunduğumuz ilçede okullar harıl harıl kamyon kiralama ve kitapları okullara ulaştırma kederinde.”

(Okullara ulaştırılmayan kaynak kitaplar.)

NAKLİYEYİ KİM ÖDEYECEK?

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, kaynak kitaba gereksinim duyulmasının, ders kitaplarının yetersizliğini ortaya koyduğunu söylemiş oldu. Ders kitaplarını kâfi hale getirmek yerine kaynak kitapları öğrencilere ulaştırmakla övünenlerin, bunu da berbat ettiğini belirten Özbay, şunları söylemiş oldu:

“Cumhurbaşkanı ‘Kaynak kitaplar sıralarda hazır olacak. 100 milyon kaynak kitap dağıtacağız’ demişti. MEB’in mevzuya ait resmi yazısında kaynak kitapların okullara dağıtıldığı tez edildi. Ancak biroldukça vilayetten aldığımız duyumlar tam aksini söylüyor. Başkentte bile durum bu biçimde. Kaynak kitaplar için devletin verdiği ihalenin kapsamında verilecek hizmetler içinde kitapların okullara ulaştırılması hizmeti de olduğu biçimde, okullara ‘gelin kitaplarınızı alın’ deniyor. MEB bu eğitim öğretim periyodu için kaynak kitapları derhal okullara ulaştırmalı, ders kitaplarını kaynak kitaplara gereksinim duyulmayacak biçimde nitelikli hale getirmelidir.”

Okumaya devam et...