“Cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklanan GÜZEL Partili Alp Emeç: Bu durum gençleri korkutmasın

mudhaber

Aktif Üye
Toplumsal medya paylaşımı niçiniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Alp Emeç, cezaevinden SÖZCÜ’nün sorularını yanıtladı. “Bu durumun gençleri korkutmasını istemiyorum” diyen “Korkmadım lakin ülkem ismine, bizi yöneten ve karar veren büyükler ismine utandım” diye konuştu.

GÜZEL Parti Gençlik Kolları’ndan 20 yaşında Alp Emeç ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı. Silivri Cezaevi’ne gdolayılen Emeç’in tutukluluğuna itiraz edilse de Emeç, iki gündür cezaevinde. Üniversite öğrencisi Alp Emeç, toplumsal medya paylaşımını, tutukluluk sonucunı ve neler düşündüğünü SÖZCÜ’ye anlattı.

“Atasözü hoşuma gitti ben de paylaştım. Lakin Sedef Kabaş’ın bu atasözünden dolayı tutuklandığını bilmiyordum. Bunu öğrenince esasen 15 dakika ortasında sildim paylaşımı“ diyen Emeç, tutukluluğunun gençleri korkutmasını istemiyor.

Not ortalamasının yeterli olduğunu söyleyen Emeç’in en büyük kaygısı ise derslerden uzak kalmak. İşte Alp Emeç’in GÜZEL Parti avukatları aracılığıyla cezaevinden sorularımıza verdiği cevaplar:

– Evvel seni tanıyalım, nerede doğdun?

Merhaba, ismim Alp Tümer Emeç. 14 Mart 2002 tarihinde Sarıyer-Zekeriyaköy’de doğdum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih kısmında tam burslu olarak okuyorum. Şu anda birinci sınıf öğrencisiyim. Derslerim hayli uygun, okul hayli düzgün gidiyor hatta hukuk kısmında de ÇAP (çift anadal programı) yapmak istiyorum.

– Siyasete nasıl girmeye karar verdin, GÜZEL Parti’ye ne vakit üye oldun?

Aslında siyaset benim çocukluk hayalimdi. Yanlış hatırlamıyorsam 2020 yılının Kasım ayında çabucak hemen 18 yaşındayken DÜZGÜN Parti’nin Milletlerarası İlgiler MYK Kurulu’nda yer alma fırsatım oldu. O tarihten beri de Gençlik Kolları MYK komite üyeliğim devam ediyor.

GENÇLER DAHA ÇOK KELAM SAHİBİ OLMALI

– Siyasetten beklentilerin neler?

En büyük beklentim siyasette genç temsiliyeti sağlamak. Gençlerin temsiliyeti konusunda kısmen başarılı olduğumu düşünüyorum. Türk siyasetinde gençlerin daha epeyce kelam sahibi olmasını istiyorum.

HOŞUMA GİTTİ, PAYLAŞTIM

– Dava ve tutukluluk sürecine gelirsek; tweet’i sildiğinde ne düşünüyordun? Şu anda o paylaşımı yaptığın için pişman mısın, neler söylersin?

Paylaşımı Twitter’da gördüm, atasözü hoşuma gitti ben de paylaştım. Lakin Sedef Kabaş’ın bu atasözünden dolayı tutuklandığını bilmiyordum. Bunu öğrenince esasen 15 dakika ortasında sildim paylaşımı. aslına bakarsanız o bahsi geçen atasözünü de 4-5 ay evvel paylaşmıştım. Etkileşimi de yoktu paylaşımımın. Kabahat teşkil ettiğini bilmiyordum.

POLİS BİLE ŞAŞIRDI TUTUKLULUK TALEBİNE

– bu biçimde bir kararla müsabakayı bekliyor muydun?

Mutlaka beklemiyordum. en çok kolluk tabirimi alır ve güne devam ederim diye düşünüyordum. Hatta dersime geç kalır mıyım sanki diye düşündüm. Hatta şöyleki söyleyeyim, söze gittiğimde avukat çağırmak istediğimde bir polis, “Avukatlık bir durum yok ifaden alınacak daha sonra özgürsün esasen önemli bir durum yok” demişti. daha sonra tutukluluk talebiyle sevk edildiğimi öğrenince barodan avukat otomatik olarak çağrılmış oldu. O kelamı söyleyen polis dahi şaşırdı tutukluluk talebine.

EĞİTİM HAKKIM KISITLANDIĞI İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM

– Üniversite öğrencisi olarak tutukluluk niçiniyle derslerden de geri kalacaksın. Bir de ailen ne hissediyor, ne düşünüyor?

Önümüzdeki hafta vize haftam. Maksadım ÇAP yapıp hukuk okumak ve ortalamam da yüksek. Lakin şu an eğitim hakkımdan yoksun kalıyorum ve ortasında bulunduğum durumdan dolayı hayallerimi gerçekleştirme konusunda telaşlıyım. Cezaevinde yanıma gelen, öğretmen olduğunu düşündüğüm bir kişi bana okulumu sordu. söylemiş olduğimde “Açık öğretim okusaydın imtihanlara ve derslere girmen konusunda sana yardımcı olabilirdik ancak örgün eğitimde yardımcı olamayız” dedi. Olağan ki eğitim hakkım kısıtlandığı için fazlaca üzgünüm. Aklım Hâlâ derslerimde, not ortalamamda. Annem olgunlukla karşıladı. ‘Oğlum hata teşkil edecek hiç bir şey yapmadı, arkasındayım’ demiş. Ancak daima beni düşünüyorlar, akılları bende.

Cezaevine birinci girdiğinde ne ile karşılaştın?

– Değişik olarak, televizyonda ismi geçen hayli fazla siyasi tutuklu var burada, onları gördüm.

“SENİN ÜZERE ÇOK GENÇ GELİYOR” DİYORLAR

– Koğuşta tek mi kalıyorsun?

Koğuşta tek kalıyorum. Gardiyanlar, “Cumhurbaşkanına hakaretten mi geldin buraya?” diye soruyorlar. “Senin üzere efendi, pak yüzlü bir çocuğun diğer bir sebepten gelmiş olmasını düşünemezdik aslına bakarsanız” diyorlar. Artık o kadar alışmışlar ki; “Senin üzere epeyce genç geliyor 5-10 gün kalıp çıkıyorlar” dediler. Annemden kitap getirmesini istedim. UYGUN Parti Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Sayın Bahadır Fazilet beni ziyaret ettiğinde, burada yaşadıklarını yazıya dök kesinlikle demişti. Ben de imkan olursa yaşadıklarımı kısa kısa not almayı düşünüyorum.

GELECEK BİZİM, GELECEK BİZİZ

– Son olarak yaşıtlarına, gençlere, üniversitelilere bir bildirinin var mı?

Bu durumun gençleri korkutmasını istemiyorum. Bu durum gençlerin siyaset yapmasına pürüz olmamalı. Bu üzere durumlarla gençler siyasetten uzaklaşıyor lakin tersine siyasette gençlerin daha epeyce yer alması gerekiyor. Gelecek bizim, gelecek biziz aslına bakarsan. Bu hususta da anladım ki, anayasal hak olarak tabir özgürlüğü, fikir özgürlüğü kavramları hakikaten epeyce kıymetliymiş. Sayın Meral Akşener’e de teşekkürlerimi tabir etmek istiyorum. Sürecin başından beri hem kendisi birebir vakitte tüm teşkilatlar benim için çaba ediyorlar. Korkmadım ancak ülkem ismine, bizi yöneten ve karar veren büyükler ismine utandım.