Doğu Karadeniz’in Pamukkalesi’ne iki ayda 60 bini aşkın ziyaretçi

KimDemis

Aktif Üye
Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde bulunan Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği Vilayet Özel Yönetimi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, teras formunda büyüklü küçüklü epey sayıda gölet oluşturuldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların akabinde Giresun Valisi Enver Meşhur’un talimatıyla travertenler bu dönem 7 Temmuz’da ziyarete açıldı.

Dereli-Şebinkarahisar kara yolu güzergahında bulunan travertenler, yerli ve yabancı ziyaretçilerden ağır ilgi gördü.

Giresun Vilayet Özel Yönetimi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üzerinde kişi gezdi.

“Çok beğendik, tabiat bozulmamış, daha da güzelleşmiş”

Samsun’dan gezmek için kente gelen His Kocaoğlu, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini ziyaret ettiklerini söylemiş oldu.

Travertenlerin görseliyle harika bir yer olduğunu söz eden Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz kadar hoş, Giresun’a ve Doğu Karadeniz’e yakışan bir yer olmuş. Mavi Göl’den çıkıp da buraya geldik. Çok beğendik, tabiat bozulmamış, daha da hoşlaşmış.” dedi.

Dilek Küçük de travertenleri birinci sefer gezdiğini anlatarak, “Pamukkale üzere, epey hoş bir yer. İnşallah halkımız burayı pak meblağ ve bozulmaz. Doğu Karadeniz’de bu biçimde bir yer olacağını hiç kestirim etmezdim, epey şaşırdım. Turkuaz renk hoş, suyu da soğuk ve hoş.” diye konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş de haberimiz yokmuş”

Giresun’un gorele ilçesinden gelen Gülizar Dost da Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ben her vakit Pamukkale’ye gitmek isterdim, meğer Pamukkale ayağımızın dibindeymiş de haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Allah razı olsun, epeyce hoş, üstün bir yer. Daima söylüyorlardı bu biçimde bir yer olduğunu, bu kadar uygun olduğunu ummuyorduk, görmek nasip oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Aydın, Göksu travertenlerinin “mini bir Pamukkale” olduğunu lisana getirerek, “Ayakkabı ile girilemiyor olması fazlaca hoşuma gitti. Daha ileride eminim oluşumlar büyüyecektir ve daha da hoş olacaktır.” sözünü kullandı.

Kızı Su Aydın ise travertenlerin, insanların bedel vermesi ve müdafaası gereken bir yer olduğunu vurguladı.