Dünyadan Türkiye’ye dayanak ve taziye iletileri

BOTR

Yeni Üye
Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntı daha sonrası ülkelerden takviye ve taziye bildirileri geldi.

ABD

Beyaz Saray, Türkiye’deki sarsıntının akabinde ABD’nin her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu deklare etti.

Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafınca yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’de yıkıma yol açan bugünkü zelzele hakkındaki bilgiler ABD’de son derece telaş yaratmıştır. Gereken her türlü yardımı vermeye hazırız. Türkiye hükümeti ile eşgüdüm ortasında durumu izlemeyi sürdüreceğiz” denildi.

Azerbaycan

Azerbaycan olağanüstü Haller Bakanlığı, zelzele niçiniyle Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma grubunun gönderileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türkiye’de meydana gelen şiddetli sarsıntının tesirlerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına takviye gayesiyle Türkiye’ye yardım edilmesi talimatı verdiği açıklandı.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’ye taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Türkiye ile her vakit dayanışma ortasında olduklarını kaydeden Tatar, “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım ismine büyük bir ıstırap, acı ve acıyla iletirim.” tabirini kullandı.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de zelzelede ömrünü kaybedenler için taziyelerini sunduğu açıklandı.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın “bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır” olduğu söz edildi.

Hindistan

Başbakan Narendra Modi yaptığı bir konuşmada sarsıntı niçiniyle Türkiye’ye yardım göndermeyi teklif edeceklerini söylemiş oldu.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntıda yaşanan can kayıpları sebebiyle taziye iletisi paylaştı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük sarsıntı haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları niçiniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” tabirini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Pakistan’ın Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğuna işaret edilerek, İslamabad’ın yardım çalışmalarında mümkün olan tüm dayanağı sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.