Dünyayı kasıp kavuran genç Ugandalı dans grubuyla tanışın

KimDemis

Aktif Üye
SCENES, dünya genelinde engelleri ortadan kaldıran ve değişim yaratan gençleri ön plana çıkarıyor. Bu genç değişim yaratıcıları olağanüstü hikayelerini anlatırken, karakter odaklı kısa filmler ilham verecek ve şaşırtacak.

Dans evrensel bir dildir; her yaştan ve her kökenden insana ilham verir. Dansın gücü, daha iyi ve daha canlı bir dünya yaratarak topluluklara sevgi ve cesaret getirebilir.

Üçlü Getto Çocukları

TGK, Kampala, Uganda merkezli bir dans grubu ve sivil toplum kuruluşudur. Kavuma Dauda, dezavantajlı çocuklara barınma, sağlık deva, yiyecek ve eğitim sağlama misyonuyla kurdu.

Scenes’e konuşan Kavuma, “Misyonumuz dans yoluyla hayatları daha iyi hale getirmek. Hedefimiz bu. Dezavantajlı çocuklara, yetimlere ve sokak çocuklarına yardım ediyoruz. Dansı onların hayatlarını iyileştirmek için kullanıyoruz” diyor. “Dans ederken yemek yemediğini unutuyorsun. Dans ederken birini kaybettiğini unutuyorsun. Her şeyi unutuyorsun. Dansa odaklanıyorsun” diyor.

Kurucu Kavuma, Uganda, Kampala’daki ekiple konuşuyor.

Kavuma’nın ilham kaynağı

Kavuma, çocukları eğlenmeye teşvik etmek için dansı kullanır, ancak asıl amacı, daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için onlara bir eğitim sağlamaktır. Bir yabancı, gençken eğitimini finanse etti ve okula gidemedi. Kendi kendine, eğer başkalarına yardım edebilecek bir konumda olsaydı, yabancısına minnettarlığının bir işareti olarak yapacağına yemin etti.

Kavuma’nın kendi hikayesi, akıl hocalığı yaptığı herhangi bir çocuğun hikayesi olabilir. Babası o çok küçükken vefat etti ve ailesi geçimini sağlamak için mücadele etti. Okul ücretlerini paylaşmaya güçleri yetmedi, bu yüzden zamanını sokaklarda futbol oynayarak geçirdi. İşte o zaman bir okul futbol koçu Kavuma’nın sokakta oynadığını fark etti ve ona daha iyi bir yaşam şansı verdi.

“Sana bir şans verirsem okula geri döner misin? Dedim ki, evet, gerçekten istediğim bu. O günden sonra, büyüdüğümde en azından birine yardım edeceğime kendime söz verdim. çocuk,” diyor Kavuma.

Başka bir hayatta şans yaratmak

Dans grubundaki çocukların çoğu travma ve yoksullukla özdeşleşiyor. Triplets Ghetto Kids üyesi Nabakooza Patricia’nın beş kardeşi var ve ailesinin hepsini okula göndermeye gücü yetmedi. Kardeşler sırayla derslere devam ediyor ve para bittiğinde genellikle uzun süre okulu kaçırıyorlardı.

Patricia, “Önceden okulu severdik. Ama o zamanlar okulda kalma yeteneğimiz yoktu çünkü okul ücretimiz yoktu” diye açıklıyor.

Patricia, Uganda, Kampala’da bir fotoğraf için poz veriyor.

Şimdi 18 yaşında ve lise son sınıf öğrencisi olan TGK, Patricia’nın hayatını değiştirdi. Dans öğretmeni olarak Kavuma, sık sık gelmediğini fark etti ve nedenini öğrenmek için onu aradı. Mali durumunu öğrendiğinde, ona bir soru sordu.

“Patricia, okulu seviyor musun?”

“Evet,” diye yanıtladı.

Ertesi gün onu Triplet Ghetto Kids ile tanıştırdı. Patricia’ya grubun bir parçası olarak kalırsa okul ücretlerinin, kıyafetlerinin ve yemeğinin hepsinin sağlanacağını söyledi. Anlaşmanın ona düşen kısmı dans etmeye devam etmekti. Patricia asla arkasına bakmadı.

Sokaklardan Dünya Sahnesine

Triplets Ghetto Kids, bu çocuklara bir platform ve eğitim vermekten fazlasını yaptı; uluslararası yıldızlar olmalarına yardımcı oldu. Grup dans videolarını çekti ve YouTube’a yükledi. 2013’te bu videolardan biri, Eddy Kenzo’nun Sytia Loss şarkısının dans cover’ı YouTube’da ve sosyal medyada trend oldu.

Triplet Ghetto Kids, Uganda, Kampala’daki 2018 Dünya Kupası için bir görüntü çekiyor.

Triplet Ghetto Kids üyesi 20 yaşındaki Ronald Santiago, “Bu görüntü üzerinde çalışırken viral olacağını bilmiyorduk çünkü o zamanlar viral kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyorduk” diyor. .

O andan itibaren, uluslararası bir sansasyon haline geldiler. Bir ABD talk-show’unda yer aldılar ve ev sahibi Jimmy Fallon ile röportaj yaptılar. Ayrıca şarkıcı French Montana ile performans sergilediler ve dünyayı dolaştılar.

seçilmiş aile

TGK, Scenes’e bir aileye ait olmanın grup olmanın en iyi yanlarından biri olduğunu söyledi. Kavuma’yı bir baba figürü, bir akıl hocası ve grup üyelerini kardeşleri ve sırdaşları olarak görüyorlar.

Patricia, “Kavuma beni yaşadığım zor zamanlardan kurtardı. Sadece ben değil, Üçüz Getto’daki herkes çocukları. O bizi yetiştiren bir baba” diyor.

Kampala, Uganda’da birbirleriyle oynayan Üçlü Getto Çocuklar

Triplet Ghetto Kids’in bir üyesi olan Nyangoma Rucia, “Triplet Ghetto çocukları benim için bir aile. Çünkü onlarla büyüdüm” diye ekliyor.

Triplet Ghetto Kids, Uganda’daki milyonlarca insana ilham verdi ve dünyayı kasıp kavuruyor. Şöhretlerini ve tanınmalarını daha büyük iyilik için kullanmak niyetindeler. Amaçları, toplumda ihtiyacı olan diğer kişilere yardım ederek Kavuma’nın mirasını sürdürmektir. Bu çocukların geleceği her zamankinden daha parlak görünüyor.