Eğitim İzleme Raporu’nun ‘Eğitimin İçeriği’ evrakı belirtildi

celikci

Yeni Üye
Eğitim Islahatı Teşebbüsü (ERG), Egˆitim I·zleme Raporu 2021’in son evrakı olan “Eğitimin İçeriği” belirtildi. Rapor sunumu ve panelde 2020-2021 öğretim yılında eğitimin içeriğine ait gelişmeler değerlendirildi; eğitimin mevcut ve öngörülen krizlere ne kadar hazırlıklı ve sağlam olduğu ele alındı.

Raporun temel bulgularını sunan sürdürülebilirlik için eğitim araştırmacısı Dr. Şebnem Feriver, “Eğitimle krizler içinde tavuk-yumurta bağlantısındaki üzere bir döngüsel sebep sonuç münasebeti var. Eğitimin yapısı yalnızca krizlerden etkilenmiyor, hem de krizlerin oluşum sebeplerinden birisi” dedi.

Belgenin en temel bildirilerinden birinin, eğitime atfedilen mana ve fonksiyon ile dünyadaki durum içindeki yakın bağ olduğunu vurgulayan Dr. Feriver, bilim insanlarının gezegen için kritik eşiklerin aşılma noktası olarak tanımladığı son dokuz yılın ortasında olunduğuna dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

“Bu vakti daha bilgece kullanmak zorundayken gücümüzü krizlere karşılık vermek üzere harcıyoruz. Krizlerin kök niçinlerine inmek ve dönüşmek yerine belirtileri ortadan kaldırmaya odaklanıyoruz. İnsanlığın, çocuğun iradesini merkeze alan eğitim kurguları kurmayı hâlâ başaramadık. İklim krizine karşı bilhassa çocukların ve gençlerin harekete geçme isteği insanlık olarak bu krizden çıkmanın yolunu gösteriyor olabilir. Eğitim, öğrencilerin talep ettiği halde onları krizler çağına ve kestirim edilemez hale gelen geleceğe hazırlamalı.”

KRİZLER ÖNLENEBİLİR

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, bir hayli eğitimcinin krizle ilgili farkındalığın ve krizi yönetebilme marifetinin ne kadar pahalı olduğunu pandemiyle birlikte deneyimlediğini söyleyen Coşkun, “Eğitimin, bir ortada yaşama hüneri olan, vatandaşlık sorumluluğunu yerine getiren, etraf ve tabiata hassas bireyler yetiştirebilmek üzere özellikleri var. Bunları yanlışsız bir biçimde yerine getirerek birtakım krizleri önleyebiliriz” dedi.

İŞBİRLİĞİNİN DEĞERİ

Rapordaki birtakım bulgular şöyleki:

– UNICEF ve Save the Children işbirliğinde 2020 yılında yapılan bir tahlile nazaran, dünya genelinde hayli boyutlu yoksulluk ortasında yaşayan çocukların sayısı yaklaşık 1.2 milyara çıktı. Bu sayı salgın öncesinde yüzde 15 daha azdı.

– İmtihanlarda bilişsel gelişim merkeze yerleşince gelişmenin bir bütün olduğu ve gelişmenin tüm alanlarına odaklanılması gerektiği gerçeği eğitim sistemleri tarafınca yadsınır oldu.

– Eğitim, transfer yapan yaklaşımından sıyrılamadı, çocuklara yapılan yüklemenin gerçek hayattaki gerekliliği ve manası ele alınmadan öğretim programları kalabalıklaştırıldı.

– İşbirliği, krizler çağındaki insanlığın ön plana çıkarması gereken en kıymetli yetkinliklerden biridir. Salgın sürecinde de yaşandığı üzere, insanlığın yarattığı karmaşık problemler tek bir kişinin, tek bir kurumun, tek bir ülkenin çözebileceğinin fazlaca ötesine taşınmıştır.

– İklim krizinin önlenmesi ve ekolojik istikrarın korunmasına yönelik çalışmalar yürüten Ekosfer Derneği 2021 yılında ders kitaplarına yönelik bir tarama çalışması yürüttü. 205 tarama kararına göre tüm kademelere yönelik ders kitaplarında iklim krizine fazlaca az yer veriliyor ve tahlile yönelik kâfi bilgi bulunmuyor. Kitapların birden fazla iklim krizini doğal afetlerle ilişkilendiriyor ve sorunun kaynağı olan büyüme odaklı, tüketim ve fosil yakıt yüklü ekonomik kalkınma anlayışına değinilmiyor.

HÜR OYUNA VAKİT DA YOK YER DA

Hür oyun, çocuklarda ahenk ve dayanıklılık kapasitesini geliştirmeye, toplumsal ve duygusal marifetler edinmeye, tüm gelişim alanlarını desteklemeye, hayattan keyif almaya ve bağ geliştirmeye açılan kıymetli bir kapıdır. Çocuklara oyun için vakit ve yer tahsis etmeyen siyasetlerin ve uygulamaların, çocukların gelişimi açısından büyük maliyetleri bulunuyor.

TOPLUMSAL VE DUYGUSAL ÖĞRENME

Rapora göre, toplumsal ve duygusal öğrenme alanında yaklaşık 30 yıldır çalışılsa da bu gelişim alanı eğitimin çekirdek ögelerinden birisi olarak hâlâ yer edinmiş durumda değil. Türkiye’deki örgün eğitim sisteminde de bu alanın geri planda kaldığı görülüyor.

Toplumsal ve duygusal öğrenme hünerlerinin gelişebilmesi için beş ana öge şunlar:

– Öz idare

– Öz farkındalık

– Sorumlu karar alma

– Toplumsal farkındalık

– Alaka hünerleri

[email protected]

Okumaya devam et...