Eğitim masraflarını devlet karşılasın

mudhaber

Aktif Üye
Yaklaşık 46 milyon dar gelirli aile, okula giden öğrencilerinin eğitim ve besin muhtaçlığını karşılamakta zorlanıyor.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Cumhuriyet tarihinin en ağır açlık ve yoksulluk sıkıntısının yaşandığını belirterek dar gelirli tüm aile çocuklarının eğitim ve besin muhtaçlığını devletin karşılaması gerektiğini bildirdi.

AÇLIK YAŞANIYOR

THD Lideri Turhan Çakar, açlık ve yoksulluktaki artış yüzünden birinci, orta, lise ve üniversitelerde okuyan çocukların ve gençlerin eğitim alamaz haline geldiğini söylemiş oldu.

Çakar, “Öğrencilerin kâfi ve istikrarlı beslenememesi muvaffakiyetlerini olumsuz etkilemektedir. Bu niçinle, dar gelirli, açlık ve yoksulluk hududunun altında yaşayan aile çocuklarının tüm eğitim ve beslenme sarfiyatları toplumsal devlet ve kamu faydası anlayışı yeterince devlet tarafınca karşılanmalıdır” teklifinde bulundu.

Çakar, ağustos prestijiyle 22 bin 442 liranın altında aylık geliri olan 4 kişilik bir ailenin yoksulluk, 6 bin 890 liranın altında geliri olanların da açlık yaşadığına dikkat çekerken, sayıları 46 milyona dayanan dar gelirli ailenin devlet takviyesine muhtaçlık duyduğunu söylemiş oldu. Çakar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün ülkemizde Cumhuriyet tarihinin en ağır açlığı ve yoksulluğu yaşanmaktadır. Ailelerin yarıdan daha fazlası çaresiz durumdadır. Açlık hududunun altında geliri olan aileler ilkokul, ortaokul yahut liseye giden çocuklarını ne servisle okula gönderebilecekler ne de öğlen yemeği sarfiyatını karşılayabileceklerdir. Öğrencilerin kâfi ve istikrarlı beslenememesi muvaffakiyetlerini olumsuz etkilerken eğitimlerine de mahzur olmaktadır.”

Öğrenci başına 7 bin TL gider

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin tahsil masraflarının olağanüstü arttığını belirten THD Lideri Turhan Çakar, devlet okuluna gönderilen öğrencilerin aylık
servis ve öğlen yemeği sarfiyatının bin 200 TL, üniversiteyi ailesinden uzakta okuyan öğrencilerin aylık masrafının de 7 bin lirayı aştığını bildirdi.