Erdoğan: Hedefimiz fiyat artışlarını denetim altına almak

BOTR

Yeni Üye
Global gelişmelerin fiyatlardaki artışta tesirli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyat artışlarını denetim altına almayı ve gelirleri yükseltmeyi hedeflediklerini söylemiş oldu.

Erdoğan mevzuya dair şunları söylemiş oldu;

“Küresel idare ve iktisat sistemindeki değişimin ülkemize açtığı fırsatları bizleri hayli daha farklı yere taşıyacaktır. Global iktisattaki sarsıntıların aksilikleriyle yüzleşiyoruz. Tedarik zincirindeki bozulmalar enflasyonu azdırmıştır. Finansal gelişmelerin açtığı problemler geçmeden ortaya çıkan bu tablo fiyat artışları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye uzunca bir müddetçte döviz kuru ve faiz oranları üzerinden taarruzla gayret etmektedir. Fırsatçıların istikrarsız fiyatlanmaları da eklediğimizde milletimiz hayat pahalılığıyla karşı karşıya kalmıştır. Vatandaşlarımızın maruz kaldığı ezaları biliyoruz. İktisat programımızın birinci ayağı dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girmekten vazgeçememektir. İkinci etap istihdamdır. Üçüncü olarak da bir yandan fiyat artışlarını denetim altına almak, öbür yandan geliri yükseltmektir.

Türkiye’nin salgın ve akabinde başlayan savaş sürecinde trilyonlarca kaynağı olan ülkelerden epey daha düzgün idare sergilediğini kimse inkar edemez. hiç bir sorun tahlilsiz değildir. Biz dünyaya açılmayı sürdürüyoruz. olağan olarak bedeller ödüyoruz, sorunlar çekiyor. Hepsinin karşılığını alıyoruz, alacağız. Milletimizden sabırlı olmasını, bizi desteklemesini istiyoruz.”