Gençler eğitimden kopuyor

celikci

Yeni Üye
Eğitim İş Sendikası’nca yapılan yarıyıl değerlendirmesinde, “2021-2022 öğretim yılı, eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, senelerca geriye götüren uygulamalara sahne olmuştur” denildi.

Okulların virüsün “kuluçka alanı” haline getirildiği belirtilen kıymetlendirme şöyleki:

“Sınıflar seyreltilmemiş, derslik başına düşen öğrenci sayısı pandemiye uygun hale getirilmemiştir. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri dersliklerde 4 metrekareye 1 öğrenci düşmesi gerektiği istikametindeyken, biroldukça okulda sınıf mevcutları 40-50 öğrenciye çıkmıştır.bir daha virüsün bulaş riskini azaltmak için derslerin ülke genelinde 30 dakikaya düşürülmesi gerekmekteyken 40 dakikalık ders müddetinde ısrar edilmiş, okul öncesi için 50 dakika düzenlemesi devam etmiştir.

EĞİTİMDE DİNSELLEŞTİRME

Eğitimi dinselleştirme faaliyetlerini afet/salgın demeden sürdüren, bunun için her krizi fırsata çeviren AKP ve Ulusal Eğitim Bakanlığı, tarikat ve cemaatleri ulusal eğitim sistemimize dahil etmeye devam etmiştir. ENSAR, TÜGVA ve İlim Yayma Vakfı üzere vakıflarla yakın ilgi ortasında olduğu bilinen Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı yapılması, Ulusal Eğitim siyasetlerinin cemaat ve tarikatlara teslim edildiğinin göstergesi olmuştur.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün, vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine gönderdiği talimat ile öğrencilerin dini içerikli dersleri seçmeleri konusunda okul müdürlerini yönlendirdiği ortaya çıkmıştır. Müzik, sanat, bilim, yabancı lisan, spor üzere biroldukça kolda tercih yapma hakkı olan öğrenciler ‘öğretmen yok’ üzere münasebetlerle din eğitimine yönlendirilmekte, din derslerini seçen öğrenciler içinde ödüllü bilgi yarışları düzenlenmektedir.”

Değerlendirmede, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına göre 15-19 yaş kümesindeki 6 milyon gencin, 1 milyon 249 bininin ne eğitimde ne istihdamda yer aldığına dikkat çekilerek, “Bugün açık öğretim lisesinde 1 milyon 452 bin 331 öğrenci bulunmaktadır. Açık öğretim ortaokulunda kayıtlı 128 bin 433 öğrenci sayısını da dikkate aldığımızda, toplam 1 milyon 580 bin 764 öğrenci örgün eğitimden kopmuştur. Bu durum, eğitime erişimdeki önemli sorunları göz önüne sermektedir” denildi.

YASAL ÇOCUK PERSONELLİK

Eğitim İş’in değerlendirmesinde, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün ilgili kurumlara gönderdiği karara göre 2021-2022 periyodundan itibaren ülke genelinde epey sayıda mesleksel ve teknik Anadolu lisesi (MTAL) bünyesinde mesleksel eğitim merkezi (MESEM) açılacağı da hatırlatılarak şu biçimde devam edildi:

“Meslek lisesi öğrenci ve veli profiline baktığımızda, ‘meslek lisesi diploması’ yanında, minimum fiyatın üçte biri oranında fiyat alacağının söylenmesinin cazip gelmemesi düşünülemez. Bu durumda mesleksel teknik anadolu liselerinin (MTAL) mesleksel eğitim merkezlerine dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıyeten MESEM’in yaygınlaştırma tanıtımında; ‘Erken yaşta sigortanız yapılıyor’, ‘Fabrikaya okul kuruyoruz’, ‘Genç işsizliği önlüyoruz’ üzere popülist yaklaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek; devlet eliyle çocuk işçiliğinin yasal hale getirilmesi, çocukların ellerinden geleceklerinin, hayallerinin alınarak köle toplum inşa etme niyetidir. 15 yaşındaki öğrenci, işverenin insafına terk edilmiş olacaktır. ”

TEHDİT ALTINDALAR

Eğitim Sen tarafınca yapılan değerlendirmede ise çıraklık ve stajyerlik uygulamaları üzere hayli sayıda düzenlemenin, çocukların eğitimden uzaklaşmasına ve emekçi olarak çalışma hayatına sürüklenmesine niye olduğu açıklandı.

Çalışan çocukların bir kısmının tarım kesiminde ucuz iş gücü, bir kısmının de fiyatsız aile çalışanı olduğuna dikkat çekilerek, “Kız çocukları da misal niçinlerle eğitim öğretimden uzaklaşarak iş gücüne kayıt dışı olarak katılmaktadır. Artan yoksulluk ve işsizlik niçiniyle aileleriyle bir arada göç etmek zorunda kalan çocuklar göç ettikleri kentlerde çocuk personel olarak çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Eğitim ve hayat hakkı başta olmak üzere, Türkiye’de çocukların en temel haklarının tehdit altında olduğu gerçeği göz gerisi edilmemelidir” denildi.

OKULLAŞMA SİYASETİ

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın mesleksel eğitim ve imam hatip lisesi temelli olarak düzenlenen okullaşma siyasetinin, öğrencilerin çoğunluğunun bu okullara gideceği yahut gitmesi gerektiği ön kabulü üzerinden şekillendirildiği vurgulanan değerlendirmede şu görüşlere yer verildi:

“bu biçimdece, bir taraftan sermayenin gereksinim duyduğu öğrencileri orta elemanlar ve ucuz iş gücü olarak goren siyasetler yaşama geçirilirken, başka taraftan imam hatipleştirme siyasetleri üzerinden eğitimin dinselleştirilmesi ve siyasi iktidarın politik kitle tabanının genişletilmesi tarafında adımlar atılması hedeflenmiştir.

MEB’in imam hatip ve meslek liseleri merkezli olarak şekillendirdiği ortaöğretim okullaşma siyaseti, yıllardır öğrencilerin çoğunluğunu bu okullara yönlendirmeyi hedeflemiş lakin sonuç tam karşıtı olmuştur. Liseye Geçiş İmtihanı kararında birfazlaca vilayette Anadolu liseleri, toplumsal bilimler ve fen liselerine kapasitelerinin fazlaca üzerinde talep varken, başta imam hatip liseleri olmak üzere, birtakım liselerin kontenjanları bu yıl da büyük ölçüde boş kalmıştır. ”

Okumaya devam et...