Hobi olarak başladığı resmi, duvarlarda 3 boyutlu canlandırıyor

celikci

Yeni Üye
Yaklaşık 20 yıldan beri fotoğraf yapan 50 yaşındaki Muhammed Mahmut, Suriye’nin Halep kentinden 8 yıl evvel geldiği Kilis’te sanatına devam ediyor.

Kilis’te ortalarında Türk sanatkarların da olduğu 15 şahısla Kilis Hoş Sanatlar Kulübü’nü kuran Suriyeli ressam, burada hem eğitim veriyor tıpkı vakitte sanatsal faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

HOŞ TALEPLER ALMAYA BAŞLADIK

Muhammed Mahmut, Suriye’de hobi olarak resme başladığını, daha sonrasında Halep Üniversitesi Hoş Sanatlar Enstitüsünde eğitim alarak fotoğraf alanında uzmanlaştığını söz etti.

Savaştan evvel ressam arkadaşlarıyla birlikte birfazlaca stant düzenlediklerini söyleyen Mahmut, Kilis’e geldiği birinci vakit içinderında kampta çocuklara fotoğraf eğitimi verdiğini, küçük bir atölye kurduktan daha sonra taleplerin artması üzerine Kilis merkezde yaşamaya başladığını tabir etti.

Yağlı boya, kara kalem ve portre üzere alanlarda çizimler yaptığını, gelen taleplere bakılırsa de çalışmalar gerçekleştirdiğini aktaran Mahmut, şunları belirtti:

“Okul, kreş, cami, restoran üzere biroldukça yerin duvarına fotoğraflar çiziyorum. Biroldukca yerde farklı çizimler yaptık. beraberinde meskenlerde de hem fotoğraf birebir vakitte dekorasyon işine başladım. Hoş talepler almaya başladık. Özel siparişler alıyorum. Öğretmenine, ailesine, eşine fotoğraf armağan etmek isteyenler atölyeye geliyor, onların özel siparişlerini de yapıyorum. Toplumsal medyayı faal kullandığım için Gaziantep, İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri’den de siparişler alıyorum.”

BU İŞİ YAPTIĞIM İÇİN MEMNUNUM

Gaziantep ve Kilis’te biroldukca işletmede çalışma yaptığını söz eden Mahmut, “Evlerine özel dekorasyon yapmak isteyen olursa oralarda çizim yapıyorum. Fotoğraf alanında uzmanlaştım. Öteki bildiğim ve uzmanlaştığım bir alan yok. Bu yüzden ailemin geçimini buradan sağlıyorum. Atölyeye kimi vakit fotoğraf öğrenmek isteyen öğrenciler geliyor, özel ders veriyorum” tabirlerini kullandı.

Mahmut, “İlk başladığım sıralarda biraz zorluklar yaşadım. Fakat bu işi yaptığım için memnunum. Resmi insanlara sevdirmek zordur. Fotoğraf yaptığım bireyler, etrafındakilere de önermeye başladı, onları buraya yönlendiriyorlar. Bu etaptan daha sonra Türk ve Suriyeli ressam arkadaşlarla Hoş Sanatlar Kulübü’nü kurmaya karar verdik ve birlikte biroldukca stant düzenledik, düzenlemeye de devam ediyoruz. Bizden daha sonra gelen jenerasyona resmi sevdirmek ve öğretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu

Okumaya devam et...