“İlkel Almanlardan giderek daha fazla tiksiniyorum. Sadece korkuyorum.”

KimDemis

Aktif Üye
Elinizin altında ne kadar hayat olduğuna bağlı olarak 2000 ve 2001 yılları çok yakın ya da çok uzak görünüyor. Manfred Krug'un günlük baskısının üçüncü cildi bunlardan geliyor. “Yeniden başlıyorum” diyor. 2016'da ölen şarkıcı, oyuncu ve yazarla ne kadar çok hayat paylaşırsanız, bu adam size o kadar net görünür ve karakteristik tonu kulağınıza o kadar net gelir. Ama aynı zamanda şimdiki zamanla da bir karşılaştırmadır.

Neredeyse çeyrek asır önce Manfred Krug, yapımcı yayıncı NDR'yi dehşete düşürerek “Tatort”a veda etmek üzereydi. Kendini yeniden müziğe adamaya ve şarkıcı olarak turneye çıkmaya karar verdi ve bir albümle beklenmedik bir başarı elde etti. “Kendimle bağlantılı olarak 'grafikler' kelimesini hiç duymadım. Bugün o gün,” diye yazıyor eğlenerek.

Manfred Krug (1937–2016) onlarca yıldır bir yıldızdı, ünlüydü. Biyografisine göre hem Alman devletlerine hem de birleşik Almanya'ya aittir. Wolf Biermann'ın artık Doğu'da çalışamayacağı için sınır dışı edilmesinin ardından 1977'de Batı'ya gittiğinde kopuşun ne kadar ciddi olduğu ancak Haberin Detaylarıını biliyorsanız bu günlüklerden okunabilir. Masal filmi “Kral Drosselbart”, “Güneşli Tarafta” ve “Bir Yazın Açıklaması” gibi çağdaş filmler sayesinde Doğu Almanya'da bir aktör olarak popülerdi. Bir şarkıcı olarak geniş bir dinleyici kitlesi vardı ve Günther Fischer ile birçok albüm kaydetti.

İnmenin sonuçları

Federal Almanya Cumhuriyeti'nde televizyon dizileriyle başlayan yeni bir kariyer inşa etmek zorunda kaldı: “Aufachse”de uzun yol şoförü olarak, “Liebling Kreuzberg”de avukat olarak, “Tatort”da müfettiş olarak. Arkadaşı Jurek Becker başlangıçta hukuk dizisinin senaryolarını yazdı. 2000 yılında Krug günlüğüne şu cümleyle başladı: “Bu, beni oyuncu olarak göreceğim son yıl olacak. Artık bunu yapamam.” Daha önce yayınlanan iki ciltten – “Hayatımı bir araya getiriyorum” ve “Bu dünya için fazla hassasım” – Manfred Krug'un 1997'de felç geçirdiğini biliyoruz. Dışarıdan iyileşmiş gibi görünse de sonuçlar onu rahatsız ediyordu; daha çabuk yoruluyordu ve aynı şeyin tekrar başına gelmesinden korkuyordu.

Yeni günlük cildi bunun bir kısmını gösteriyor. Mesela karanlık rüyalar. Başarısız kilo verme girişimleri. Sırt ağrısı ve öksürük. Bunu dışarıya göstermez, kendi içinde halleder. 23 Ekim 2000'de şöyle yazdı: “'Normal' bir insan olsaydım, bugün veya yarın çalışmamın hiçbir yolu yoktu.” “Kalp cerrahı veya Alan Greenspan olsam bile. Ama ben bir aktörüm.” Greenspan o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın başkanıydı. Krug, tanınmış aktrislerin ve aktörlerin ölüm raporlarını not ediyor. 1997'de ölen Jurek Becker'in anıları, örneğin Olimpiyat Oyunlarını televizyonda izlerken sıklıkla aklınıza gelir. Becker'in buna tutkusu vardı.

Kitapta Manfred Krug'un çağdaşı olduğu görülüyor. Küresel ısınma ve Alman nüfusunun azalmasıyla ilgili haberleri kaydediyor. 23 Nisan 2001'de “Her yıl en az 200.000 kişinin göç etmesi gerekiyor, o zaman aşağı yönlü eğri yumuşak ve kontrol edilebilir olacak” diye yazmıştı; bu noktada sözde mülteci krizi henüz düşünülemez.

27 Temmuz 2000'de Düsseldorf'ta Rusya ve Ukrayna'dan gelen Yahudi mültecilerden oluşan bombalı saldırıda bazıları ağır yaralanan dokuz kişinin ardından ertesi gün şunları yazdı: “İlkel Almanlardan giderek daha fazla tiksiniyorum. Sadece korkuyorum.” Bir ay sonra şunu yazdı: “Demokratik Alman devleti bizi her zaman memnun etmeyebilir. Bunun için çok fazla hatası var. Ama çocukluğumda Nazi devleti ve daha sonra sosyalist devlet olmak üzere demokratik olmayan iki Alman devletini deneyimlemiş biri olarak, Federal Cumhuriyet'e sahip olduğumuz için mutluyum. Onları gerçekten takdir ediyorum.” Ve devletin sağcı radikallere karşı daha güçlü olmasını umuyor: “Ceza hukukunu kullanın. Sağ göz körlüğünü mümkün olduğu kadar çabuk iyileştirin.”

Manfred Krug'un “aptal” gazete olarak adlandırmayı sevdiği Bild gazetesiyle her zaman başı dertte. Birkaç kez yüzü aktör olan Telekom hisselerinin reklamı ile ilgiliydi. Defalarca avukatını arayıp faks gönderiyor. O zaman ne kadar zaman geçtiğini fark ediyorsunuz: İnsanlar artık e-posta gönderiyor ve sosyal medyadaki söylentiler, yıldızlar için genellikle bir tabloid gazetesinin manşetinden çok daha rahatsız edici oluyor.

250 sayfanın tematik çizgisini ise yeni ve eski şarkılardan oluşan kayıtlar ve performanslar oluşturuyor. Sahneden keyif alıyor ve seyircilerden memnun: Freiberg'deki bir konuk performansının ardından, “Çok zeki insanlar, boşuna değil” diye yazıyor. “Gera'daki izleyiciler de dikkatli ve ilgili.” Uschi Brüning ile işbirliği bir süreliğine kesildikten sonra kızı Fanny önemli bir sahne partneri oldu. 29 Mart 2001'de şunu kaydetti: “Almanya'da, kendi neslinde bile nadir görülen bir sallanma.”

Düzeltmeler içeren komut dosyaları

Şu anda 77 yaşında olan Uschi Brüning, Salı günü Sanat Akademisi sizi Manfred Krug Arşivi'nin açılışına davet ettiğinde konuk şarkıcı olacak. Çocukları Stephanie ve Daniel Krug mektupları okuyacak. Aynı zamanda günlüklerin editörlüğünü de yapan editörü Krista Maria Schädlich ve Amiga plak şirketinin son patronu Jörg Stempel konuşuyor. Etkinlikte ayrıca küçük bir vitrin sergisi de yer alıyor ve hatta Manfred Krug'un askılarından bir seçki bile görülebiliyor.

Sanat Akademisi film arşivi başkanı Torsten Musial, arşivin “büyüyen” bir arşiv olduğunu çünkü belge ve fotoğrafların hâlâ eklendiğini söylüyor. Örneğin Manfred Krug'un Clemens Kerber veya Isa Karfunkelstein takma adlarıyla yazdığı şarkı sözlerini içeriyor. Diyalogda yaptığı düzeltmeler de dahil olmak üzere Krug'un film ve televizyon rolleri için çok sayıda senaryo da kaydedildi. Günlüğün en son cildini okuyan herkes bu konuda özellikle heyecanlanacaktır çünkü kendisi de “Tatort” serisinin başarısını diyalogları küçük parçalara ayırmasıyla açıklamıştır.

Manfred Krug: Tekrar baştan başlayacağım. Günlükler 2000–2001. Düzenleyen ve sonsözü Krista Maria Schädlich olan. Kanon-Verlag, Berlin 2024. 270 sayfa, 24 euro.

Arşiv açılışı, 22 Ekim, 19:00, Sanat Akademisi, Hanseatenweg 10, 10557 Berlin, giriş 7,50/5 euro, biletler Tel.: 030 20057-1000 veya [email protected]