İmamoğlu Varşova’da… İBB’nin TIR’ları Varşova ve Köstence’ye ulaştı

mudhaber

Aktif Üye
İBB’nin, Rusya-Ukrayna savaşının mağdurlarının göç etmek zorunda kaldığı, Polonya’nın Varşova ve Romanya’nın Köstence kentlerine hakikat yola çıkardığı 12 TIR, kelam konusu ülkelerin lojistik merkezlerine ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Varşova Belediyesi’nden gelen yardım talebini geri çevirmedi. İBB, AFAD ve Kızılay’ın uyumunda, Polonya’nın başşehri Varşova ve İstanbul’un Ukrayna’daki kardeş kenti Odessa’ya en yakın noktada bulunan Romanya’nın Köstence kentine ulaşmak üzere, ortasında insani yardım materyali bulunan toplam 12 TIR’ı, geçtiğimiz 14 Nisan’da yola çıkardı.

TIR’lardan 6’sı Varşova’ya, 6’sı da Köstence’ye ulaştı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB TIR’larının lojistik merkezine ulaştığı Varşova’da, Varşova Belediye Lideri Rafal Trzaskowski ile bir ortaya geldi.

TÜRKİYE’NİN VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ZİYARET ETTİLER

Ağbaba ve İmamoğlu, Trzaskowski ile buluşma öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat tarafınca ağırlanan heyet, ziyaretin akabinde Plac Bankowy’deki Varşova Belediye binasına geçti. İmamoğlu, Trzaskowski ile buluşmasında, “Büyükelçi ile mülteciler hakkında konuştuk. Sizin epeyce başarılı olduğunuzu söylemiş oldu. Bu başarınızı dinlemek beni epey keyifli etti. Bunun için sizi tebrik ediyorum. İBB olarak, ne vakit isterseniz kentiniz, halkınız ve mülteciler için yardımcı olacağımızı belirtmek isterim. Aramızdaki dostluktan dolayı sizinle çalışmaktan memnunluk duyuyoruz lakin bilhassa insani konularda bu bir sorumluluk” tabirlerini kullandı.

TRZASKOWSKİ: SAYIN BELEDİYE LİDERİYLE DURUMUMUZ ÇOK BENZER

Ağbaba ve İmamoğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunan Trzaskowski de

“İstatistikler de bize söylüyor ki, Türkiye, mültecilerin kabul edilmesi konusunda dünyada birinci, Polonya ise ikinci sırada. Bizim için Türkiye epeyce değerli partner. Büyük kentler olarak Belediye Lideri ve ben, öteki Avrupa’daki öbür kentlerdeki üzere global ısınma, eşitlik mültecilerin entegrasyonu üzere misal meselelerin üstesinden geliyoruz. Fakat bununla birlikte güç şartlar altında çalışıyoruz.

İkimiz de merkezi hükümet tarafınca pek sevilmeyen muhalefet parti üyeleriyiz. Tam manasıyla bir demokrasiden bahsediyorsak bu önemli bir sorun. Bu niçinle bizim Sayın Belediye Lideri ile durumumuz epeyce benzer” kelamlarıyla lisana getirdi.

“GÜNDE 30-40 BİN İNSAN GELDİ”

Mülteciler konusunda Avrupa ülkelerinden kâfi dayanağı alamadıklarını da kelamlarına ekleyen Trzaskowski, “Üç hafta evvel mülteci akımında tepeyi gördük. Günde 30-40 bin insan geldi” ayrıntılarını paylaştı.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Ağbaba, İmamoğlu ve Trzaskowski, görüşmenin akabinde kent merkezindeki Berka Joselewicza 4 Street’te mülteciler için kurulan

“Geçici Kabul Merkezi”nde Ukrayna’dan göç etmek zorunda kalan savaş mağdurlarıyla ve onlara yardımcı olan gönüllülerle buluştu. Gönüllülerden çalışmalarla ilgili bilgi alan heyet, sığınmacılarla da sohbetler gerçekleştirdi.

Torunu Valerie ile merkezde bulunan Anna isimli Ukraynalı bayanının İmamoğlu ile diyalogu, duygusal anların yaşanmasına niye oldu. İmamoğlu, yaşadığı travma niçiniyle göz yaşlarına mahzur olamayan Ukraynalı bayanı sarılarak teselli etti. Sığınmacıların çoğunluğunun bayan ve çocuklardan oluştuğu gözlendi.

AĞBABA: “GENEL LİDERİMİZİN DAYANIŞMA HİSLERİNİ İLETİYORUZ”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ağbaba da ziyarete ait değerlendirmesinde şunları söylemiş oldu;

“Nasıl ki Türkiye’deki Suriye mülteci problemi, yalnızca Türkiye’nin sorunu değil, dünyanın ortak sorunu ise, Polonya’daki mülteci sorunu de yalnızca Polonya’nın değil, tüm dünyanın sorunudur.

O niçinle her insanın bu manada, bu anlayışla hareket etmesi gerekiyor. Mülteci problemi maalesef epeyce kıymetli bir sıkıntı. Kimse gönlüyle topraklarından kopmuyor. O niçinle bütün dünyanın bu hususta ortaklaşması gerekiyor.

Biz de Varşova Belediye Liderimize bu husustaki dayanışma hislerimizi liderimizle bir arada tabir ediyoruz. Umarım en kısa müddette barış gelir. Savaşın en büyük mağdurları, burada da gördüğünüz üzere en büyük mağduru bayanlar, çocuklar, günahsız beşerler.

Ben, tekrar bu hislerinizi size iletmek istiyorum. Ayrıyeten partimizin Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da size selamlarını, dayanışma hislerini iletiyoruz.”

İMAMOĞLU: “SIKI BİR DİYALOG İÇERİSİNDEYİZ”

Trzaskowski ile epey yakın bir dostlukla çalıştıklarını vurgulayan İmamoğlu ise, şu tabirleri kullandı:

“Bugün Sayın Lider dostum Rafal’ın yanına, ne yazık ki bir savaşta yardım etmek için, takviye olmak için geldik. 16 milyon İstanbullu halkı ismine ve ülkemiz ismine, savaşa karşı duruşumuzla, barışa olan tutkumuzla, burada mağdur olan başta çocuklara ve annelere dayanak olmak ismine hazırlık yaptık.

Burada epey bedelli bir tertip yapıyorlar. Çocuklara, bayanlara, annelere hatta gelen insanların canlılarına, köpeklerine, kedilerine varıncaya kadar güzel bir insani yardım tertibi arasındaler. Ben hem Varşova Belediyesi’ni, Liderini ve bütün buradaki gönüllüleri de o manada tebrik ediyorum.

Bu diyaloğumuz devam edecek. Hem ülkemiz ismine, milletimiz ismine, hem İstanbul ismine bu mevzudaki iş birliğimiz devam edecek. Savaşı birileri başlatabilir lakin barışı daima bir arada inşa etmeliyiz kelamı tam da burada geçerli diye düşünüyorum. İnşallah barış içerisinde bir Avrupa olur. Bu savaş Avrupa’ya hiç yakışmadı. Bir an evvel bitmesini diliyorum.”

“BU SÜRECİ TÜRKİYE’DE YILLARDIR YAŞIYORUZ”

Polonyalı yetkililerin kendisine, ülkelerinde 2 milyon 800 bin civarında sığınmacının olduğu bilgisini verdiğini aktaran İmamoğlu,

“Bunun büyük bir kısmı, 400 bine yakını Varşova’da uğraş içerisindeler. Türkiye’de biz, bu süreci yıllardır yaşıyoruz. Bu acıyı da görüyoruz. ötürüsıyla tahminen en düzgün hissedecek olan bizleriz ve Türkiye’de de mülteci noktasındaki çalışmaların bütün dünyaya duyurulmasıyla ilgili de ağır eforlar içerisinde olmuştuk.

Mülteci, savaşla doğan göç sorununun dünyanın en büyük sorunlarından biri olmaya gerçek gittiğini artık herkes görüyor. Savaşın değil, diplomasinin tahlil olduğunu unutmamamız gerekir. Bu tarafta tüm dünyanın bildirisi alması gerekir diye de söz etmek, ek etmek isterim” dedi.

TRZASKOWSKİ: “İŞ BİRLİĞİNE KATİYETLE DEVAM EDECEĞİZ”

Trzaskowski de konuşmasında, “Bu bizim için fazlaca kıymetli bir gün. Dostumuz İBB Lideri’ne şükranlarımızı sunuyoruz. İklim değişikliği, büyük kentlerdeki eşitsizlik üzere farklı konularda aslına bakarsanız iş birliği ortasındaydık. Ancak artık Avrupa’nın tanıklık ettiği en büyük mülteci krizinde, emsal tecrübelere sahibiz. Bu iş birliğine muhakkak devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

TIR’LARDA NELER VAR?

İBB’nin Varşova ve Köstence’ye ulaştırdığı toplam 12 tırda, 200 gramlık konserve çeşitleri (barbunya, fasulye, patlıcan kızartma, çorba, ton balığı, yaprak sarma); besin kolisi (un, yağ, şeker, pirinç, makarna, bulgur, zeytin, çay, nohut); bebek bezi ve yetişkin bezi, paklık ve hijyen materyalleri (çamaşır suyu, arap sabunu, kağıt havlu, yüzey dezenfektanı, toz maskesi, sıvı sabun, çöp torbası vb.); şampuan, battaniye ve Toplumsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün tedarik ettiği materyaller (yetişkin kıyafeti, çocuk kıyafeti, bot, mont vb.) bulunuyor.