İnsanlığa ikinci baht

celikci

Yeni Üye
İklim değişikliği, pandemiler ve savaşlar niçiniyle dünya yaşanılamaz hale gelmiştir. Dünyayı yöneten seçkin sınıf Kopler 209 yerleşkesine kaçar. İki kuşak daha sonra kısırlıktan ötürü çoğalamayan seçkinler dünyaya dönüşün mümkün olup olmadığını anlamak için Ulysses projesini başlatırlar. Dönüş operasyonunda takım inişten daha sonra kaybolur. Ulysses 2 projesine girişilir ve dünyaya yeni bir grup gönderilir. Bu defa inişte astronot Blake (Nora Arnezeder) ile astronot Tucker (Sope Dirisu) hayatta kalırlar. Tucker yaralandığı için Blake keşfe çıkar. Kıyamet daha sonrası yerküre sular altında kalmıştır. Gelgit sırasında Blake kabuklu böceklerden, denizanalarından örnek alır. Blake ve Tucker ışınımdan kaçan, ömürlerini ilkel şartlar ortasında sürdüren beşerler tarafınca tutsak alınırlar. Çamur Beşerler olarak isimlendirilen bu kümenin ortasında çocuklar ve bebekler vardır. Blake hem kısırlığa deva bulmak birebir vakitte Ulysses’de nazaranvli babasını (Sebastian Roché) bulmak emeliyle istekli olmuştur.

Birinci uzun metrajı Hell’de (Cehennem/ 2011) güneş ışınları tarafınca kavrulan bir gezegende ömürde kalmaya çabalayan adamların ve bayanların savaşımını anlatan İsveçli direktör Tim Fehlbaum, ikinci sineması The Colony’yi (Koloni/ 2021) gerçekleştirmek için on yıl bekledi. Hell’de kıyamet daha sonrası dünya ateşle yanarken, The Colony’de yerküre gelgitlerle, baskınlarla sular altında kalmıştır. “Kuzey Denizi’nin güneydoğusunda yer alan Wadden Denizi’nin kenarında gezinirken gördüğüm gelgitler ve görüntü beni fazlaca etkiledi. O anda bir bilim kurgu hikayesi düşündüm. Öbür bir gezegenden bir astronot buraya iner” diyen Fehlbaum, kült klasik The Planet of the Apes’ten (Maymunlar Cehennemi, Direktör: Franklin J.Schaffner, 1968) etkilendiğini vurguluyor. Dijital efektler kullanmayı sevmeyen direktör gerçek yerlerde çalıştı, teknik grup ve oyuncuları suyun ortasından çıkmadılar, daima sırılsıklamdılar.

“Yeşil ekran ve dijital efektlerden uzak durdum, gerçeklik ve özgünlük kıymetliydi benim için. Sinemadaki gelgitler, sel baskınları gerçek. Günde iki ya da üç saat çekim yapabildik. Benim için kıymetli olan İzleyiciye gerçeklik hissini geçirmekti” diyen Fehlbaum bunu başardığını kanıtlıyor. Bilim kurgu çeşidinin en düzgün imaj direktörlerinden Markus Förderer, The Colony’de sinematografik kalitesi yüksek bir çalışma gerçekleştirmiş, planların kompozisyonları, mavi (mavi gezegen dünya) ve gri renk paleti fazlaca etkileyici. Belgesele yakın bir anlatım ve kamera çalışmasıyla Tim Fehlbaum, sömürgecilik, insan ırkı, kısırlık, doğurganlık, ebeveyn-çocuk ilgisi, ataerkillik temalarını sorguluyor, dünyayı terketmektense gezegenimizi kurtarıp yaşanabilir hale getirelim diyor.

Tim Fehlbaum’un Mariko Minoguchi’yle birlikte ortak yazdığı ve yönettiği, Lorenz Dangel’in müziğini bestelediği, Nora Arnezeder, Iain Glen, Sarah-Sofie Boussnina, Sebastian Roché, Sope Dirisu, Joel Basman, Kotti Yun, Bella Bading, Eden Gough’un oynadığı The Colony (Koloni/ 2021) bugün gösterime girdi.

Okumaya devam et...