İşbaşı eğitim programı nedir, müracaat kuralları neler?

mudhaber

Aktif Üye
Kabine toplantısı akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işbaşı eğitim programı kapsamında 3 yahut 6 ay prim dayanağının bakanlık tarafınca karşılanacağını söylemiş oldu. İşbaşı eğitim programı mesleksel tecrübesi olmayan bireylere mesleksel tecrübe ve iş deneyimi kazandırmak için İŞKUR tarafınca uygulanıyor.

Son devirde de artmaya devam eden işsizlik probleminin önüne geçebilmek için adımlar atmaya hazırlanan AKP hükümeti, işbaşı eğitim programını gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı akabinde uygulama hakkında açıklamalarda bulundu.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Mesleksel tecrübesi olmayan bireylere mesleksel tecrübe ve iş deneyimi kazandırarak bu bireylerin istihdam edilebilirliklerini artırmak emeliyle işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir. Ayrıyeten, program ile birlikte patronlar işe alacakları bireyleri, kendi işyerlerinde yetiştirmektedirler.

“ÜCRETLERİ BAKANLIK KARŞILAYACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı daha sonrasında açıklamalarda bulundu.

* İş gücü istatistikleri şubat ayında da 30 milyonun üzerinde seyreden istihdamın artmaya, işsizliğin azalmaya devam ettiğine işaret etmektedir. İstihdamı daima artırmamızın değerini de lakin senelerca çalışacak iş bulamadığı için çoluğunun çocuğunun karşısında boynu bükük kalanlar bilir.

* İşbaşı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üzerine ek istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her personelin 3 yahut 6 ay boyunca tüm fiyatlarıyla toplumsal dayanak primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak. bu biçimdece bu kapsamda işe giren her bireye bir yahut iki yıllık istihdam garantisi oluşturmuş olacağız. Patronlarımızı yeni programımızdan istifade etmeye çağırıyoruz.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA YARARLANMA KURALLARI

* İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak

* 15 yaşını tamamlamış olmak

* Patronun birinci yahut ikinci derece kan hısımı yahut eşi olmamak

* Program başlangıcından evvelki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin primi yatırılmamış olmak

* Programın başlama tarihindilk evvelki üç aylık periyotta programa müracaat yapan patronun çalışanı olmamak

* İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yaralanmak

* Emekli olmamak

* Programa katılmama tarafında yaptırım uygulanmıyor olmak.

Tüm ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Ayrıyeten, işsizlik ödeneği alanlar da program iştirakçisi olabilmektedir.

En az 2 sigortalı çalışanı bulunan, Kuruma kayıtlı olan ve mevzuatta yer alan öbür koşulları sağlayan ve belirlenen kesimlerde faaliyette bulunan patronlar, sigortalı sayılarının %30’una kadar iştirakçi talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında patronların en az %50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda patronların, programa katılanların en az %50’sini 60 günden az olmamak üzere program müddetinin en az iki katı kadar müddetle istihdam etmesi gerekmektedir.