Kerem Bürsin “Senaryolarda kuvvetli bayanları daima bir daha bir adam kurtarıyor”

amerikali

Yeni Üye
Ünlü oyuncu Kerem Bürsin, GAİN’de Mirgün Cabas’ın sunduğu “Orda Rahat Mısın?” isimli programa konuk oldu. Babasının oyunculuk yapmak istediğinde “Tamamen kendi ayakların üzerinde duracaksın” söylemiş olduğini anlatan Bürsin, mesleğinin en başlarında sürücülükten tuvalet paklığına, garsonluktan toplumsal medyaya farklı bir epey farklı işte çalıştığını söylemiş oldu. Palavra haberleri epey umursamadığını anlatan ünlü oyuncu, “Gerçekten sizi rahatsız eden bir şey olduğunda toplumsal medyadan birinci ağızdan açıklama yapıyorsunuz” dedi. Birleşmiş Milletler’in toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik “HeForShe” hareketine dayanak veren Bürsin, dalda kimi şeylerin değişmesi için gerektiğinde senaristlerle, direktörle konuşarak onları ikna etmeye çabaladığını anlattı.

GAİN’in ses getiren sohbet programı “Orda Rahat Mısın”ın konuğu, Beren Saat ve Eda Erdem’in akabinde bu sefer Kerem Bürsin’di.

Sohbete Cabas’ın, “Dizin bitince boşluğa düştün mü” sorusuna cevap vererek başlayan oyuncu, son dizisi biter bitmez yeni projeler üzerinde çalışmaya başladığını söylemiş oldu, “Kendimi yalnızca bir dizi oyuncusu olarak görseydim, bu biçimde muhtemelen boşluğa düşerdim” dedi.

“Muhteşem Yüzyıl ve Çağan Irmak’ın projesine seçilemedim”

Amerika’dan Türkiye’ye geldikten 1,5 sene daha sonra birinci dizisine girdiğini söz eden ünlü oyuncu, “Oyunculuk yapmak istiyor muyum, bunu becerebilecek miyim üzere hayatla ilgili sorularım vardı” dedi.

“O periyot Türkçem hayli kötüydü” diyen Bürsin, her pazar günü 2,5 saat boyunca oyuncu İhtilal Yakut’tan diksiyon dersi aldığını söylemiş oldu. Harika Yüzyıl’ın ve Çağan Irmak’ın bir projesinde seçmelere katıldığını lakin seçilemediğini, daha sonrasında bahtının Güneşi Beklerken ile döndüğünü anlattı.

“Babam büsbütün kendi ayakların üzerinde duracaksın dedi”

Amerika’dayken hem oyunculuk hem pazarlama alanında eğitim gördüğünü, üniversiteden mezun olur olmaz pazarlama alanında epey düzgün bir teklif aldığını söyleyen ünlü oyuncu, “Son sömestrimi Los Angeles’ta geçirmek ve yavaş yavaş oyunculuğa girmek istediğimi söylemiş olduğimde babam hazır hoş bir teklif varken onu değerlendirmemi istedi. Lakin oyuncu olmak istediğimi biliyordum” dedi. Bunun üzerine babasının, “Bunu yapmak istiyorsan okay lakin büsbütün kendi ayakların üzerinde duracaksın” söylemiş olduğini anlattı.

“Garsonluk yaptım. Tuvalet temizledim”

“İnandığın bir şey için bu sonucu veriyorsun ve neticelerina katlanmak zorundasın” diyen Bürsin, o periyotta 80 küsur seçmeye katıldığını ve yalnızca 2’sinden olumlu cevap aldığını aktardı. “Garsonluk yaptım. Gece kulübünde bouncer’lık yaptım. Bir spor salonunun tuvaletlerini temizledim ve kirli havluları yıkadım. Sürücülük yaptım. Bir de part time bir toplumsal medya firmasında çalışıyordum. Ortalarda seçmelere gidiyordum. O devir otoparkta uyuyordum” biçiminde o devir yaşadıklarını anlattı.

“Milyoner olma umuduyla her gün 5 dolarlık sandviç yedim”

2 ay boyunca her gün 1 milyon dolar kazanma talihi sunan restorandan 5 dolara aldığı sandviçi yiyerek beslendiğini söyleyen Bürsin, o günlerden bugüne hayatında neyin değiştiğiyle ilgili soruya, “Oyuncu olmak istiyordum, hayatımı bu türlü geçirmek istiyordum ve şu anda o biçimde ömrümü yaşıyorum. O yüzden şükrediyorum” karşılığını verdi.

“…ama lütfen o salak sinemalarda oynama”

Birinci büyük rolünü, ünlü bir üretimci olan Roger Corman’ın “Sharktopus” isimli kült absürt sinemasında oynadığını söyleyen Kerem Bürsin, sinemanın çekimleri başlamadan hemilk evvel annesinin kendisine, “Oyuncu olmak istiyorsan ol lakin lütfen o salak sinemalarda oynama” söylemiş olduğini anlattı. Gülerek, “daha sonra anneme ne diyeceğini uzun uzun düşündüm” dedi.

“İsmimi Owen Rush olarak değiştirmeyi düşündüm”

Mirgün Cabas’ın Amerika’da Türkçe isimle bölümde yer almanın sıkıntı olup olmadığına yönelik sorusu üzerine Bürsin, bir orta ismini “Owen Rush” olarak değiştirmeyi düşündüğünü anlattı. “O dönemki kız arkadaşımın babası ünlü bir seslendirme sanatkarıydı. Bana en büyük pişmanlığının daha düzgün bir yere gelebileceğini düşündüğü için ismini değiştirmek olduğunu söylemiş oldu ve ‘İsmini sakın değiştirme. İsim oyuncuyu yapmaz, oyuncu ismi yapar’ dedi. O cümleyi sevdim” dedi.

“Yalan haberlerin ömrü 1-2 gün”

Palavra haberler karşısındaki tutumuyla ilgili soruya ise sevilen oyuncu, “Bir şey palavraysa ömrü harbiden 1-2 gün. Her şeyi denetim edemezsin. İsteyen istediğini diyecek. Yazmak isteyen istediğini yazacak. Biraz ömrü da yaşamak lazım. Ayrıyeten toplumsal medya diye inanılmaz bir güç var. Nitekim seni rahatsız eden palavra bir haber var ise, açıp oradan açıklama yapabiliyorsun ve direkt senin ağzından çıktığı için tüm başka haberler bir anda yok oluyor” cevabını verdi.

“Senaryolarda kuvvetli bayanları daima bir daha bir adam kurtarıyor”

2015’ten bu yana Birleşmiş Milletler’in toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik “HeForShe” isimli hareketine dayanak veren Kerem Bürsin, “1,5 yıldır de bu oluşumun stratejisini konuşuyoruz. Son olarak “Ben değilsem kim?” kampanyasını başlattım” dedi.

Kesimi bu bakımından kıymetlendiren oyuncu, “Kamera önünde, üretim kademesinde, kamera arkasında… 360 derece yapılacak fazlaca iş var. Senaryolardan başlayalım. Kahraman konseptimiz hala hayli ataerkil bir yerden. Benim okuduğum senaryolarda ayaklarının üzerinde duran kuvvetli bayanlar var ancak bir biçimde onları bir daha bir adam kurtarıyor. Bu bir sıkıntı” dedi.

“Kamera ardında epeyce az bayan var”

Bunun küresel bir sorun olduğunu belirten Bürsin, “Kamera gerisinde epeyce az bayan görüyoruz. Ben bugüne kadar 6-7 dizi setinde bulundum. Birinci defa son setimde bir kamera asistanı bayandı. Bir defa bir bayan manzara direktörü, bir kere de bayan direktörle çalıştım” biçiminde kelamlarını sürdürdü.

“DNA’mıza kazınmış bir sistem, kimi şeyleri farkına olmayan epeyce insan var” diyen Bürsin, gerektiğinde senaristlerle, direktörle konuşup onları ikna etmeye çalıştığını anlattı.

“Endonezya’da mesken hissiyatı var”

Çocukluğundan bu yana babasının işi niçiniyle Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, İrlanda, İskoçya ve Amerika üzere bir hayli ülkede yaşadığını anlatan Kerem Bürsin, “Çocukluğum Endonezya’da geçtiği için Uzakdoğu kültürü ve yemekleri büsbütün çocukluğumu hatırlatıyor. Orada tam bir konut hissiyatı var. Masalsı bir yerdi” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı