Konu vatan ise gerisi teferruattır

celikci

Yeni Üye
P.A.S Tiyatro tarafınca sahneye konan, “Kurtuluş Ben” serisinin birbirine bağlı üç sacayağının birincisi “Karafatma” (Sevtap Çapan), geçen haftalarda Şişli Tiyatrosu’ndaki göskavramının akabinde İzmir turnesine çıktı. İkinci ayağı “Hasan Tahsin” (Murat Batıkan Avcı) ise birebir tarihte İzmir’deki galasının akabinde İstanbul’da sahnelendi. Her iki yerde de ayakta alkışlanarak büyük ilgi goren tiyatro oyunlarının üçüncü kısmı “Kâzım Karabekir” ilerleyen günlerde sahnelenecek.

TEK PERDELİK

Tiyatro P.A.S’nin sanat direktörü ve Kara Fatma’yı son derece kuvvetli bir performans ile sahneye koyan müellif, dizi ve tiyatro oyuncusu Sevtap Çapan’ın beraberinde eşi olan Murat Batıkan Avcı’nın son derece net bir Türkçe ve naif bir lisanla canlandırdığı Hasan Tahsin, Osman Nevres kimliği ile Fransa Sorbonne Üniversitesi’nde başlayan seyahati; İtalya’nın gerçek yüzü üzerinden İngiltere ve Bükreş’e tarihî geçişleri, hiç yormadan ve yaşanmış gerçek bir kimliğin tozunu bir daha sahneye konarak canlandırılıyor. Tek perdelik oyunda dış seslerde Gülgün Feyman, Yaşar Karakulak ve Sevtap Çapan sesleri ile var olan “Ben, Hasan Tahsin”de ortalara serpiştirilmiş, Beethoven’ın 9. Senfonisi “Kardeş olun ey insanlar”dan, İzmir’e geçiş yaparak; Muzaffer Sarısözen tarafınca derlenen “İzmir’in Kavakları” müziği ile gerçek Efe’lere ve düşman Yunan üzerine tek başına giderek canını sakınmayan gazeteci Hasan Tahsin’in varlığı, dünkü ecdadımızın, bugünden hatırlanabilmesi için hoş bir eser sunuyor.

“Ben Hasan Tahsin”, oyununun muharriri Cüneyt İngiz, direktör Caner Bilginer ve müzikleri Emrah Can Yaylı’ya ilişkin.

Okumaya devam et...