Konutunuzda bir ateş yanıyor fakat söndüremiyorsunuz

mudhaber

Aktif Üye
Evladı unsur bağımlısı olan bir anne 15 yıldır yaşadıklarını SÖZCÜ’ye anlattı. Uyuşturucuyla Uğraş Derneği Lideri Leyla Yağanoğlu “Bağımlı anneleriçocuğunun odasını dinler, sesini duyduğunda ‘Çok şükür yaşıyor’ der” dedi.

Uyuşturucu belası Türkiye’nin kıymetli meselelerinden biri… Resmi kaynaklara bakılırsa 15 yaş üzeri uyuşturucu kullanım oranı yüzde 3 civarında. CHP’li Veli Ağbaba’nın Meclis’e sunduğu soru önergesine göre ise Türkiye 10 milyona yakın uyuşturucu bağımlısı var. Buna bakılırsa Türkiye, Avrupa ve dünyada nüfusa göre en çok uyuşturucu kullanılan ülkeler içinde yer alıyor. Geçmişte uyuşturucu kullanıp bırakan bir bayan ve evladı bağımlı olan bir anne ile konuştuk…

HASTALANDIĞINI DÜŞÜNDÜM

Uyuşturucuyla Gayret Derneği Lideri Leyla Yağanoğlu’nun oğlu, bir bağımlı. Oğlunun unsur kullandığını nasıl öğrendiğini ve neler hissettiğini sordum, anlattı:

– İnanmadım. Oğlum öbür bir kentte üniversiteye başlamıştı. Elektrik mühendisi olup gelecek diye beklerken çıkıp geldi. Gittiğinde 85 kilo olan oğlum, 6 ay daha sonra zayıflamış biçimde döndü. Aileden birinci kere uzağa gittiği için hastalandığını düşündük.

– “Okumayacağım” dediğinde niçinini sordum. Karşılığı, Rahatsızım, uyuyacağım” oldu. Titriyordu, meğerse kriz geçiriyormuş. Bana bir ilaç ismi söylemiş oldu, acil almamı istedi. İlacın ne olduğunu eczacı yakınımdan öğrendim. Tıpkı gün AMATEM’e (Alkol ve Husus Tedavi Merkezi) götürdüm. Yüksek derecede uyuşturucu kullandığı anlaşıldı. Dayanamadım, bayıldım.

GÖZ BEBEKLERİNE BAKIN

– Oğlumun bağımlılığını 2007’de öğrendim, 2022’deyiz ve gayretimiz devam ediyor. sıradan bir hastalık üzere geçecek diye düşündük. ömrümüzün geri kalan kısmının akışını büsbütün değiştirip bizi buralara getireceğini bilemezdim. Meskeninizde bir ateş yanıyor ve siz onu söndüremiyorsunuz her an her şeye hamile yaşıyorsunuz.

– Bağımlı anneleri çocuklarının odasını dinler, öldü mü yaşıyor mu diye. İçeriden ses duyduğunda ‘Çok şükür yaşıyor’ der. O saatte evladı uyuşturucu kullanıyordur.

– Akşamları aile bir arada masaya otursun, sohbet edilsin. Çocuklarınıza sarılın, koklayın. Ne koktuğunu anlamaya çalışın. Göz bebeklerine bakın. Farklılık gözlemlerseniz büyüklük, küçüklük, kızarıklık, gözaltında çökmeler, kilosunda artış yahut düşüşler, yeme alışkanlığının değişmesi. Dikkat edin. Çocuğunuz göz damlasıyla dolaşıyorsa dikkat edin.

15 yıldır evladı için gayret veren Leyla Yağanoğlu ve eski bir bağımlı olan Derya Şaşmaz yaşadıklarını, çabalarını Hürmet Öztürk’e anlattı.

Evladınızı, anneyi, babayı gözünüz görmüyor bile

Ak Hayatlar Derneği’nin kurucusu Derya Şaşmaz, eski bir uyuşturucu bağımlısı. Uyuşturucu ile üniversiteyi kazanıp gittiği Hatay’da tanıştı. Bilmediği bir kentte, bilmediği bir ortamdaydı. Sigara bile kullanmayan Şaşmaz, kendini unsur kullanan arkadaş kümesinin ortasında buldu. Derya Şaşmaz, daha sonrasını anlattı:

– Barda arkadaşlarım hap alıyor ve hayli eğleniyorlardı. ‘Ben de onlar üzere içki içiyorum lakin onlar kadar eğlenemiyorum’ diye düşündüm. Birisinde hap gördüm. Ne olduğunu sorduğumda ağrı kesici olduğunu söylemiş oldu. Başımın ağrıdığını söylemiş oldum ve verdiği hapı içtim. bu biçimde başladı. Özenti kararı uyuşturucuya, sigaraya, alkole ve unsur almaya başladım.

HİÇBİR HAYATINIZ OLMAZ

– Uyuşturucu kullandığınız vakit mutlaka bir hayatınız olmuyor. Evladınızı, anne, babayı, üniversiteyi gözünüz görmüyor. Yalnızca bir unsur alıp rahatlama kaygısına düşüyorsunuz. Ben öbür hususlara geçiş yaptığımda sona yaklaştığımın farkında değildim. Kilo kaybı, agresiflik, okulda hengame, şiddet. Muhakkak bir süre kullandıktan daha sonra maddeyi olağan davranabilmek için ağrılarınız gitsin diye kullanıyorsunuz aslına bakarsanız.

– Hiç unutmuyorum, dans ederken ayak bileğim kırılmıştı. Fark etmeden dansa devam etmiştim. Sonraki gün bacağım ayak bileğimden diz kapağına kadar şişmiş durumdaydı. Acısını uyuşturucunun tesiri geçtiğinde anladım. Hekim ayağımı alçıya alırken bile unsur almaya devam ediyordum.

24 SAAT AĞLARDIM

– Binin üzerinde yasaklı uyarıcı husus var. Bunlara toplumsal medya aracılığıyla ulaşılabiliyor. Bağımlı uyuyamaz. Kalktığında bu maddeyi nereden alacağını düşünür. Hiç uyku yok, açlık hissetmiyorsunuz. Ne yaptığınızı, ne konuştuğunuzu bilmiyorsunuz. 24 saat uyumadan kesintisiz ağladığımı bilirim.

– Ben uzun yıllardır uyuşturucu kullanmıyorum. Fakat periyot devir benim de aşerdiğim vakit içinder oluyor. Kendimi nasıl durdurmam gerektiğini bildiğim için bunu durdurabiliyorum. O an yapmam gerekenleri yapıyorum. Lakin dikkat etmeyip kendimi koruyamazsam yeniden uyuşturucu kullanmasında etkin hale gelirim. Bu tüm bağımlılar için geçerli…