Kozmetik firması sahibine ‘Uyuşturucu ve Uyarıcı Unsur İthal Etme’ davası

mudhaber

Aktif Üye
Eski Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Lideri ve kozmetik markası L’actone’in İdare Konseyi Lideri Ali Osman Akat’ın da içinde bulunduğu 6 kuşkulu hakkında Kolombiya’dan ortasında yüksek oranda kokain bulunan 110 kiloluk iki başka kargoyu ülkeye soktukları savıyla ‘Uyuşturucu yahut Uyarıcı Unsur İthal Etme’ hatasından 135 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. İddianamede sözüne yer verilen tutuklu iş insanı Ali Osman Akat, suçlamaları reddetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, göndericisi Carlos Aguilar Calle olan Bogota (Kolombiya) – Panama City(Panama) – Cinninati (ABD) – Leipzeig (Almanya) rotasını izleyerek İstanbul’da alıcısı Süleyman Yekenkunrul olan, ortasında ticari kıymeti olmayan maden örnekleri olduğu belirtilen 67.4 kiloluk kargonun Leipzeig Havalimanında Alman gümrük gorevlilerince 20 Kasım 2021’de yapılan denetimlerde kuşkulu olarak değerlendirildiği kaydedildi.

İncelemede gönderinin net tartısının 62 kilo olduğu ve siyah kokain olduğu, kokainin maskelenmiş olduğu tespit edildi. Alman Federal Cumhuriyeti Gümrük İrtibat Ofisi nazaranvlileri kargo firmasında yaptıkları araştırmada, tıpkı gönderici adresi tarafınca öteki bir gönderinin daha olduğunu belirledi.

Leipzeig Havalimanında bulunan 48.4 kiloluk öbür iki kolinin ortasında tespit edilen toz unsurun de birinci gönderideki karışım ile tıpkı olduğu ve süratli test kitiyle kokain uyarısı alındığı kaydedildi. Kriminal dairece yapılan incelemede de her iki kargodaki toz unsurların “kokain hidroklorür” olduğu ve yüzde 30.5 kokain içerdiği tespit edildi.

DENETİMLİ TESLİMAT YAPILDI

Alman Gümrük Ofisi ile Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü içindeki görüşmeler kararında denetimli teslimat yapıldığı kaydedildi. Kuşkulu gönderiler, 7 Aralık 2021’de Almanya Gümrük Ofisinden teslim alınarak İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğüne getirildi.

Ankara’daki Kriminal Laboratuvarda yapılan iki kargo gönderisindeki numunelerin kokain içerdiği 13 Aralık 2021’de saptandı.

KOKAİN İÇERİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ

Bunun üzerine Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı talebiyle kargodaki toz biçimdeki uyuşturucu unsur birebir renkte kumla değiştirildi.

Gönderilerin alıcıları tarafınca yapılacak kargo takip sorgulaması esnasında Almanya Gümrük yetkilileriyle irtibata geçilerek takip ekranına “gönderi yanlış tesiste, teslimat için gerçek tesise gönderilecek” notu girildi. Gönderilerin sistem üzerinden 13 Aralık 2021’de İstanbul’a gönderilecek üzere ayarlama yapıldığı da açıklandı.

Alıcı adresi olan şirket ortaklarının Süleyman Yekenkunrul, Tevfik Akan Atak ve Mustafa Güldiken olduğu tespit edildi. Öteki kargo için yapılan adres araştırmasında ise firma ortağının Tevfik Akan Atak olduğu, Atak’ın kullandığı telefon çizgisinin ise bir diğer şirkete devredildiği, bu firmanın yetkilileri ortasına Tevfik Akan Atak ile Ali Osman Akat’ın olduğu ortaya çıktı. Savcılıkça gözaltı talimatı verildi.

JANDARMA OPERASYON YAPTI

Jandarma Vilayet Komutanlığı grupları 15 Aralık 2021’de kargo bakılırsavlisi kılığına girerek kuşkulu Tevfik Akan Atak’ın ortağı olduğu Sarıyer, Maslak’taki öbür bir adreste operasyon yapıldı. Firma ortağı olan Süleyman Yekenkunrul kargoyu imza atarak teslim alınca denetim altına alındı.

Yekenkunrul’un ofisinde narkotik detektör köpeği Demon ile arama yapıldı ve türlü kozmetik eşyalar bulunarak uyuşturucu tespit aygıtı ile yapılan denetimlerde yasa dışı rastgele bir tespit yapılamadı. Eş vakitli operasyonda, şüphelilere ilişkin adreslerde arama yapıldı.

KUŞKULU İŞ İNSANI ALİ OSMAN AKAT SUÇLAMALARI REDDETTİ

Gözaltına alınan iş insanı Ali Osman Akat sözünde kozmetik alanında faaliyet gösterdiğini belirterek 10 yıldır tanıdığı kuşkulu Tevfik Akan Atak’a 26 Kasım 2021 tarihinden itibaren sonlu imza yetkisi verildiğini, 6-7 yıldır kendi şirketinde Dış Ticaret Genel Koordinatörü olduğunu, kendisine şirket çizgisi verdiklerini, lakin Tevfik’in çizgisini değiştirmek istemediği için kendi telefon numarasını devrederek bağlantı masraflarının resmileştiğini söylemiş oldu.

Ali Osman Akat, kuşkulu Tevfik’in kurduğu Ossey Kozmetik’i Ukraynalı birisi ile evleneceğini, evleneceği kişi ile Ukrayna’da ticaret yapmak istediği söyleyerek kurduğunu bildiğini ve fakat öbür kuşkulu Süleyman Yekenkunrul ile Tevfik Akan Atak’ın Prufier Şirketinde ortak olduklarını bilmediğini söz etti.

AKAT: GÖNDERİLER HAKKINDA BİLGİM YOK

Kuşkulu Süleyman Yekenkunrul ile 2-3 yıldır ticaret yaptığını, son bir yıldır rastgele bir ticari faaliyetinin olmadığını ve yaklaşık 100 bin TL civarında alacağı bulunduğunu söyleyen Akat, şunları söylemiş oldu;

*Herhangi bir uyuşturucu ya da uyarıcı husus gibisi eşyaların yurtharicinden ithalat ya da ihracatına yardımcı olmadım. Şirketlerim üzerimden yıllardır ihracat yapmaktayım. İhraç ettiğim mallar kimi vakit gümrükte incelemeye tabi tutulmaktadır. Tevfik Akan’a talimatlarım olağan ticari olaylarla ilgilidir.

*Uyuşturucu ile ilgili olarak hiç bir bir talimatım bulunmamaktadır. Uyuşturucu taşımanın ve kullanmanın hata olduğunu biliyorum ancak bahse husus gönderiler hakkında hiç bir bilgim yoktur. Rastgele bir isimli tahkikat geçirmedim. 30 yıldan fazladır ticaret yapıyorum. 350 kişi istihdam ediyorum.

*Son 10 yıldır 100 bin dolardan fazla ihracat yaparak döviz geliri sağladım. 3 sene evvel kozmetik sebebiyle ihracatta dokuzuncu, 2021 yılında da üçüncü oldum. Sayın Bakanımız Mehmet Muş tarafınca plaket ile ödüllendirildim. Çok fazla sayıda ödül ve plaket sahibiyim. Amerikan Ticaret Odası Türkiye Genel Başkanlığı misyonunun beş yıl yerine getirdim. Kelam konusu olay rastgele bir bilgim yoktur.

KUŞKULU TEVFİK AKAN ATAK: UYUŞTURUCU OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Kuşkulu Tevfik Akan Atak ise sözünde, yönetici olduğunu üzerine kayıtlı iki firması olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu;

*Söz konusu eşyayı demir cevheri numunesi olarak sipariş ettim. Birinci sefer bu eserden numune geldi. Gönderi içerisinde yalnızca demir cevheri olduğunu düşünüyordum. İçerisinde uyuşturucu husus olduğunu bilmiyordum. Dış ticaret işi yaptığım biroldukça ülkeden numune geldi ama hiç bir biçimde uyuşturucu unsur ithal etmedim.

*Maillerim resmi olarak yazışmalarım var. 15 Aralık 2021 tarihinde mesai saatlerinde Lactone unvanlı firmada bakılırsav yapmaktaydım

Kuşkulu Atak, Ossey isimli şirketinde olmadığı için kargoyu Süleyman Yekenkunrul ile ortak olduğu firmaya gönderdiğini, Yekenkunrul’un da gelecek olan mamüllerin demir cevheri olduğunu bildiğini anlattı.

Öteki şüpheliler Ali Karataş ve Sarra Chouıekh’in firma çalışanı olduklarını, Mustafa Güldiken ise kurucu ortalığının bitmiş olduğini, Ali Osman Akat’ın ise Lactone unvanlı firmanın sahibi olduğunu söyleyen Tevfik Akan Atak, ” 8 yıl evvel Lactone unvanlı firmanın kuruluş kademesinde ortağı rolündeyken çalışanı konumuna geçtim. Gönderi bana aittir. Gönderi içeriği numune olarak gelen doğal kozmetik mamüllerinde kullanılan bir eserdir. Eser hala ofistedir. Denetim edebilirsiniz. Bu hadisede rastgele yasaklı husus sevkiyatına da dahil olmadım. Gelen numuneler içerisinde uyuşturucu olduğunu bilmiyordum. Gelen numune talebi kendi ferdî sonucumla verilmiştir. Ali Osman Akat benim ticari faaliyetlerim hakkında hiç bir bilgiye sahip değildir” dedi.

ÖTEKİ ŞÜPHELİLER DE SUÇLAMALARI REDDETTİ

Öteki kuşkulu Süleyman Yekenkunrul da Tevfik Akan ile yüzde 66 oranında ortak olduğunu belirterek “Bu şirkette kozmetik ticareti işi yapıyorum. Bahse mevzu eşyalar bana ilişkin değildir. Bu siparişi firmamızın öteki ortağı Tevfik Beyefendi sipariş etmiştir. Benim siparişten hiç bir biçimde bilgim yoktur. Ali Osman Akat ile ticaret yapıyorum. Oradan tanışıyoruz. Ancak son vakit içinderda vadelerde anlaşamadığımızdan dolayı şimdilik ticareti durdurduk” diyerek suçlamayı reddetti. Öbür şüpheliler de suçlamaları reddetti.

“DEMİR TOZU KOZMETİKTE KULLANIMA DAİR BİLGİ YOK”

İddianamede, şüpheliler Tevfik Akan Atak ve Ali Osman Akat’ın bulunduğu firmaların kozmetik alanında faaliyette bulunduğu fakat kuşkulu gönderi olan ve gümrük beyanlarında demir tozu olarak geçen hususun, polisin yaptığı saha araştırmasında kozmetik alanında kullandığına dair bilgi bulunamadığı, firmaya iştigal alanı haricinde bir husus ithal edilmeye çalışıldığı ve bu unsurun içeriğine kokain karıştırıldığının kriminal raporunda sabit olduğu kaydedildi. İddianamede, kuşkulu Ali Osman Akat’ın cep telefonu üzerinde yapılan ön incelemede Tevfik Akan Atak’a farklı gümrük süreçlerinde daima talimatlar geçtiği, “bu niçinle suça mevzu hadisede da Tevfik Akan’ın Ali Osman Akat’tan talimat almadan bu olayı gerçekleştiremeyeceğinin değerlendirildiği çünkü ele geçirilen uyuşturucu unsurun ölçü ve paha olarak çok yüksek olduğu” vurgulandı.

SAVCILIK DEĞERLENDİRMESİ: “TEVFİK GÖSTERMELİK SAHİPTİ”

İddianamede, “Tevfik Akan Atak’ın mesleğinin yöneticilik olduğu ve aylık hasılatını tabir beyanında aylık 20 bin TL göstermiş olması nazara alındığında kelam konusu uyuşturucu maddeyi tek başına kendi imkanları ile temin edemeyeceğinin zira kozmetik alanında faaliyet gösteren Ali Osman Akat’ın yasal temsilcisi(şirket müdürü) olan Tevfik Akan Atak’ın kozmetik alanında bir kaç şirket kurarak kendi şirketi ile rekabet halinde olması konusunun ticari hayatın olağan akışına karşıt olduğu, şirket müdürlüğü yapmış olan kişinin şirket müdürlüğü yaptığı şirkete ilişkin bilgi ve belgeyi öbür şirkete taşıyamayacağı bunun sorumluluk gerektirdiği bu husus hakkında uygulamada yüzlerce açılmış dava bulunduğu, bu niçinle de Tevfik Akan Atak’ın başka şirketlerin göstermelik olarak sahibi olduğu, kuşkulu Ali Osman Akat’ın belgede bahsi geçen şirketlerin fiili sahibi olduğunun değerlendirildiği” sözleri kullanıldı.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

İddianamede, el konulan uyuşturucu olduğu düşünülen brüt tartısı 110,8 kilo gelen koyu kahverengi renkte demir tozu ile karışık biçimde bulunan numunelerde kokaine rastlandığı vurgulanarak şüphelilerin hata tarihinde ele geçirilen uyuşturucu hususları yurt haricinden ülkemize sokarak cürüm işledikleri kaydedildi. Şüphelilerden Ali Osman Akat, itiraz üzerine 6 Ocak 2022’de tutuklanırken, şüpheliler Tevfik Akan Atak ve Süleyman Yekenkunrul ise 17 Aralık 2021’de tutuklandı. Şüpheliler Ali Osman Akat, Tevfik Akan Atak , Süleyman Yekenkunrul, Ali Karataş, Sarra Chouıekh ve Mustafa Güldiken hakkında “Uyuşturucu ve Uyarıcı Unsur İthalatı Yapmak” cürmünden 90 yıldan 135 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Şüpheliler önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. (DHA)