Mahsa Amini İran’da gözaltında ölmüştü: Ahlak polisi şefinin vazifeden alındığı argümanı

dunyadan

Aktif Üye
Mahsa Amini İran’da gözaltında ölmüştü: Ahlak polisi şefinin vazifeden alındığı argümanı
İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallara uymadığı nedeni öne sürülerek gözaltına alınarak gördüğü şiddet niçiniyle hayatını kaybetmesi ülke genelinde protestolara yol açarken ahlak polisi ünitesinin liderinin vazifeden alındığı argüman edildi.

The Guardian’da yer alan habere göre, İran basını, Tahran Bölgesi Ahlak Polisi Şefi Ahmed Mirzai’nin bakılırsavden alındığı tezini aktardı. Tahran polisi ise Mirzai’nin vazifeden alındığı tezini yalanladı.

Tahran polisi, 22 yaşındaki hanımın darp edildiği için değil kalp krizi geçirdiği için hayatını kaybettiğini savunsa da Amini’nin başına yapılan bir röntgen, darbeler bulunduğunu gösterdi.

REİSİ’DEN TAZİYE TELEFONU

Geçen sene seçimde bakılırsave başladığından bu yana İran’da başörtüsü kurallarını sıkılaştıran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, taziyesini sunmak için Amini’nin ailesini aradı. Reisi, “Kızınız benim kızım üzere ve bu yaşananlar benim yakınlarımdan birine olmuş üzere hissediyorum” dedi.

İRANLI BAYANLAR SAÇLARINI KESTİ, BAŞÖRTÜLERİNİ YAKTI

Amini’nin mevti İran’da önemli reaksiyonlara niye oldu. Sokaklara çıkanlar Amini’nin ömrünü kaybettiği hastane önünde “Diktatöre ölüm” sloganları atarken toplumsal medyada başlatılan harekette İranlı bayanlar başörtülerini çıkararak saçlarını kesti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.