Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi mavi ve siyah akıyor

KimDemis

Aktif Üye
Küçükçekmece, Bağcılar ve Bahçelievler ilçelerinden geçerek, Bakırköy hudutları ortasında suları Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi, mavi ve siyah tonlarda akıyor.

Etrafında fabrikaların ve yerleşim yerlerinin bulunduğu derenin renk değişiminin dokuma atölyelerinden kaynaklandığı argüman ediliyor. Dere etrafında İSKİ’nin ıslah çalışmaları da devam ediyor.

1,5 yıldır derenin yakınında bulunan iş merkezinde çalıştığını belirten etraf sakinlerinden Göktuğ Aktan, “Özellikle son vakit içinderda havaların ısınmasıyla bir arada Ayamama Deresi üzerinde farklı renk değişiklikleri tespit ettik. Bölgede bulunan dokuma firmaları kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir renk değişiklikleri yaşanıyor.

Yeri geliyor mavi, lacivert, yeşil, kırmızı üzere gün ortasında değişiklikler oluyor. Sonuçta bu dere Marmara Denizi’ne akan bir dere. Bölgede biroldukça iş yeri bulunuyor. Yakın bölgesinde de yerleşim yerleri bulunuyor. Bu mevzuda bir rahatsızlık hissettim” tabirlerini kullandı.

PARTİKÜL SOLUYORUZ

Derenin renklerinin değişmesinin yanı sıra bölgedeki dokuma taşlama atölyelerinden etrafa fazlaca fazla duman yayıldığını belirten Aktan, “Bölgedeki dokumacılık taşlama atölyelerinden çok fazla duman yayılımıyla da karşılaşıyoruz. Açık havada hayli fazla partikül soluduğumuzu düşünüyorum. Burada dumandan karşı taraftaki yolu bile nazaranmeyecek vaziyete geldiğimiz oluyor” dedi.

ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ayamama Deresi’nin ıslah çalışmalarına da devam edildiğini belirten Aktan, “Çalışma derenin ıslah çalışması. Dereyi bulunduğu pozisyondan alıp öbür tarafa daha uygun bir vaziyette akmasını sağlamak için yaptıklarını düşünüyorum. Bu çalışma yaklaşık 6-7 aydır var” diye konuştu.

Dereden kaynaklı bir kokuya çabucak hemen maruz kalmadıklarını söyleyen Aktan, “Dereden kaynaklı bir kokuyla çabucak hemen karşılaşmadık. Bacalardan salınan dumanlar hayli koku yapıyor. Bundan dolayı ağır bir kimyasal kokuya maruz kalıyoruz. Böceklenme, sineklenme üzere bir durumla çabucak hemen karşılaşmadık ancak karşılaşmayacağımız manasına gelmiyor. Bizi de doğal olarak huzursuz ediyor” dedi.