MEB, birtakım yönetmeliklerde değişikliğe gitti

celikci

Yeni Üye
MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin “işten ayrılma” başlıklı unsurunda yapılan değişiklikle, özel öğretim kurumlarından 4857 sayılı İş Kanunu kararlarına bakılırsa tek taraflı mukavele ile ayrılan eğitim çalışanına bir yıl rastgele bir özel öğretim kurumunda nazaranv verilmemesine ait cezai karar kaldırıldı.

bu biçimdelikle eğitim işçisinin bu hususta yaşadığı mağduriyetin giderilmesi amaçlandı.

UZATMA ONAYI İBARESİ KALDIRILDI

Özel öğretim kurumlarında gorevlendirilen eğitim çalışanının çalışma müsaadelerinin uzatma onayının haziran ayı ortasında toplu olarak alınması uygulamasında da değişikliğe gidildi.

Uygulamanın alanda yarattığı zorluklar dikkate alınarak mukavele müddeti bitmeden yeni kontrat yapılması zorunluluğunun kaldırılması ve İş Kanunu’na ahenk sağlamak maksadıyla unsur bir daha düzenlendi.

Yönetmeliğin ilgili hususunda yer alan “haziran ayı içerisinde” ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

İŞKUR KAPSAMINDA EĞİTİM İŞÇİSİ GÖREVLENDİRİLMEYECEK

Öte yandan İŞKUR tarafınca işbaşı eğitim programı ve gibisi programlar kapsamında kurumlarda eğitim çalışanı nazaranvlendirilmeyeceği, yalnızca başka çalışanın nazaranvlendirilebileceği de yönetmelikte düzenlendi.

Buna göre, başka işçiyle yapılacak kontratlarda bakılırsav müddeti de İŞKUR programlarında belirtilen müddet kadar olacak.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMU BİNALARI

Yönetmelikte karma kullanım alanlarında okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim okulu yahut özel eğitim okullarının açılmasına ait kurallar da belirlendi.

Düzenleme, Türkiye’de son senelerda inşaat bölümünde yaşanan gelişmeler kararı ortaya çıkan yeni yapı cinslerinden olan karma kullanım alanlarında da özel okul açılabilmesi gereksiniminden hareketle yapıldı.

Ayrıyeten usta öğretici ve yabancı lisan alanında nazaranvlendirilecek usta öğreticilere ait tarif, vilayetler içindeki uygulama farklılıklarını önlemek emeliyle daha açık bir tabirle güncellendi.

Okumaya devam et...