Mert Fırat ve Zülfü Livaneli bir daha Storytel’de Buluştu

amerikali

Yeni Üye
Zülfü Livaneli’nin son romanı olan ve II. Abdülhamid’in saraydaki son gününden başlayarak kendi periyoduna ışık tutan ‘Kaplanın Sırtında’, Mert Fırat’ın seslendirmesiyle artık Storytel’de.

Otuz üç yıl süren bir saltanat, akabinde bir gece yarısı gelen Selanik sürgünü. Tahttan indirilişinin üzerinden bir asırdan uzun bir vakit geçmiş olan II. Abdülhamid’in hayatının en enteresan evresi, Livaneli’nin çağdaş anlatısıyla gün yüzüne çıkıyor. Devrik padişahın, ihtilalci fikirlerin filizlendiği Selanik kentindeki günleri hem bir vicdan muhasebesi tıpkı vakitte ağır bir ruhsal gelgit dalgası. Türk edebiyatının jenerasyon bağı Zülfü Livaneli, II. Abdülhamid’in tahtını kaybettikten daha sonra yaşadıklarına odaklanırken, bireyi, toplumu, devleti ve iktidarı sorguluyor. Selanik sürgünü boyunca Sultan’ın ve maiyetinin özel tabibi olan Tabip Yüzbaşı Atıf Hüseyin Bey’in hatıratından hareketle beden bulan bu tarihi romanda, iktidar kavramına çarpıcı bir bakış açısı sunuluyor.

Ve artık Mert Fırat, sanatçı ve muharrir Zülfü Livaneli’nin Osmanlı tarihinin en tartışmalı periyotlarından birine ve o periyodun başkahramanı olan II. Abdülhamid’e dair epik bir anlatımla sunduğu “Kaplanın Sırtında”yı Storytel için seslendirdi. Seslendirdiği kitapların dünyasıyla bütünleşen Mert Fırat, ‘Eser beni yakın tarihe geri döndürdü. Osmanlı’nın yükselişi kadar çöküş periyodu de nitekim farklı bir devir ve her insanın merakını cezbeden bir mevzu. Zira farklı bakış açılarından anlatılan yakın tarih kelam konusu. Zülfü Livaneli epeyce farklı perspektiften, farklı personalarla farklı eğitim ve bakış açısından gelen insanları epeyce hoş bir biçimde tıpkı masa etrafında toplamış ve farklı farklı karakterleri epeyce düzgün lisana getiriyor, paylaşıyor mevzuyu. Çok gerçek bir halde, tarafsız bir biçimde aktarıyor. Kitap hem bir biyografi, hem bir röportaj ve alışılmış ki bunun bir kurgu roman olduğu da aşikar. Bütün bu tipler ortası zenginlik okuyanı romanın kurgusal zekasının içine çekiyor. Ve bir yandan da bir sinema izler üzere bir atmosferin ortasında hem Osmanlıyı bir daha hatırlayıp, hem diplomasinin nasıl bir sanat olduğunu bir daha kavrayıp, tıpkı vakitte yakın tarihe dair ve yeni Cumhuriyet’in ayak seslerinin nasıl bir ortamda geldiğini, aslında Cumhuriyet’in nasıl bir muhtaçlık olduğunu bütün bu süreçte de görüyorsunuz. Heyecan verici, her insanın dinlemesini tavsiye ettiğim bir Zülfü Livaneli romanı daha. Engereğin Gözündeki Kamaşma’dan daha sonra beni bir daha en çok içine çeken romanlarından biri oldu, Ada romanı da benim için o denli. Tüm romanlarının bende başka yerleri var.’ dedi.

Zülfü Livaneli, yeni kitabının Storytel’de Mert Fırat’ın sesinden yer almasıyla ilgili görüşlerini paylaşarak ‘Her insan, kendi hayatının başrolündedir. İster hükümdar olsun, ister acı çeken bir köle, birinci planda kendi hisleri, kendi çıkarları gelir. Mert Fırat dostumun mükemmel bir tonlamayla okuduğu bu romanda, tahttan düşen bir taç sahibinin hezeyanlarını, endişelerini ve kendini savunma öabalarını anlattım. Aşkları, pişmanlıkları, entrikaları, haremi ve gelgitleriyle.’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı