Meşher’de 44 sanatkarın yer aldığı karma stant açıldı: ‘Ben Kimse, Sen de mi Kimsesin?’

celikci

Yeni Üye
Aslında biz Türkler ne kadar severiz aşkta kavuşamamayı, karşılıksız aşklara ağlamayı, aşktan yanıp kül olmayı! Müziklerimiz, müziklerimiz, türkülerimiz, sinemalarımız daima bu kavuşamamak üzerine değil mi? Bu standa esin kaynağı olmuş “Kimse” mitolojik bir kahraman: Echo! Selen Ansen, masal anlatır üzere anlatıyor: Echo, hayli geveze olduğu için cezalandırılıyor. Sesi kesiliyor. Ancak bu Narchisoss’a aşık bulunmasına mahzur değil. aslına bakarsanız Narchissos o kadar hoş ki o bile gölde gördüğü yansımasından kendine âşık oluyor! (Narsist) Lakin Narchisoss’a dokunulamıyor. Eccho, ona seslenemiyor, dokunamıyor, aşkını belirli edemiyor. Narchissos, Echo’nun aşkına karşılık vermez lakin kendi aşkı da umutsuz olduğundan ölmeyi tercih eder! Sen, ben, dilekler, dokunamama, ikilemler, ulaşamamalar, maddi ve maddi olmayan, insan ve gayrıinsan şeyler içindeki ilişkilenmeler seyirciyi düşündürüyor!

Evet, kavramlar hoş. İçinden çıkmak sıkıntı: Tıpkı Defne Tesal’ın işi üzere. Sergiyi biraz onunla birlikte gezme bahtım oluyor. Uzaktan bambu ormanını andıran işinin içine girince kendimi sanat yapıtını taciz etmiş üzere hissetsem de aslında buna müsaade verilmiş. Zira esasen o şeyler bambu değil, düğümlenmiş ve tavana ve yere tutturulmuş naylon çoraplar! Nitekim yaratıcı, esnek fakat kuvvetli, esnek lakin güçlü, tıpkı bayan gibi!

Birbirinden farklı, küratörün niyetine uygun, ikili iskemleler var, aslında olsa da meskene alsam dedirtecek kadar çılgın ve hoş lakin tavandan sarkan. Yeni trend, yapıtların yanında tanıtıcı bilgiler yok. Fiyatsız rehberli cins alın, yoksa hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Stant için fazlaca kapsamlı bir kitap da hazırlanmış. Keyifle okuyabilirsiniz.

Yerli yabancı sanatkarlar ortasında Erol Akyavaş, Handan Börtücene, Marina Abromoviç üzere tanıdık isimler de var. 44 sanatçıyı kendiniz keşfedeceksiniz.

Okumaya devam et...