Meslek lisesinin yıllık cirosu 5,5 milyon lira

KimDemis

Aktif Üye
İpekyolu Belediyesi, okullara kütüphane kazandırılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda ilçedeki 18 okula kütüphane yapılması için Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün sağladığı takviyeyle Mehmet Erdemoğlu Anadolu Lisesi’ne de bütçe ayrıldı.

Bin 300 öğrencisi bulunan, 106 öğretmenin misyon yaptığı meslek lisesinde, masa, sıra, dolap ve kütüphane rafları yapılarak okul bütçesine katkı sağlanıyor. Okulun metal, makine ve motor kısımlarında okuyan 60 öğrenci, kısım öğretmenleri ile yaptığı çalışmayla Van ve Hakkari’deki çeşitli okullara masa tenisi ve basketbol potası da üretti. Fabrika üzere çalışan meslek lisesi, 1 yılda 5,5 milyon lira ciro yaptı. Üretim yapan öğrencilere her ay taban fiyat, öğretmenlere ise 2 taban fiyat tutatrında fiyat veriliyor.

‘BİR YILDA 5,5 MİLYON CİRO YAPTIK’

Okul müdürü Ercan Türker, İpekyolu Belediyesi’nin katkılarıyla kentteki 18 okula kütüphane kazandırıldığını, Vilayet ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlükleri’nin ayırdığı bütçe ile de biroldukça okulun muhtaçlığını giderdiklerini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Okulumuzun döner sermayesinde 60 öğrencimiz ve 10 öğretmenimiz çalışıyor. Bilhassa İpekyolu Belediyesi ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı bütçe ile verilen siparişleri yapıyoruz. Okullar için kütüphaneler, dayanak eğitim odaları yapıldı. bir daha Van ve Hakkari’deki biroldukça okul için masa tenisi ve basketbol potalarını da biz ürettik. Bilhassa İpekyolu Kaymakamlığı ve Belediyesi, okullara yönelik bu yıl önemli bir çalışma yaptı. Belediye okullara dayanak gayeli yaklaşık 1,5 milyon TL pahasında sipariş verdi. Biz de bu siparişlerin hepsini tamamladık. Bunun yarı sıra bakanlıktan gelen bütçeyle Ulusal Eğitim Müdürlüklerimiz de bize sipariş verdi. Bu siparişlerin tamamını bitirdik. Son 1 yılda okul olarak 5,5 milyon TL ciro yaparak, vilayetimizin iktisadına büyük katkı sağladık.”

‘FABRİKA ÜZERE ÇALIŞIYORUZ’

Fabrika üzere çalıştıklarını lisana getiren Türker, şunları söylemiş oldu:

“Burası bir meslek lisesi. Kendi misyonuna uygun bir fabrika üzere çalışıyor. Öğrenciler burada hem meslek öğreniyor hem eğitimlerine devam ediyor. Geçen yıl da bilhassa pandemi sürecinde hoş bir çalışma yaptık. Bu müddet zarfında dezenfektan üretimi yaparak, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettik. Bu dezenfektanlar okullara dağıtıldı. bir daha hastaneler için çeşitli siperlikler ürettik. Mobilya, metal ve motor kısımlarında okuyan 60 öğrencimiz de döner sermaye işlerinde çalışarak hem meslek öğreniyor hem aile bütçelerine katkıda bulunuyor.”

Meslek lisesinin yıllık cirosu 5,5 lira