Milyonluk ihale AKP’li liderin kardeşine gitti

mudhaber

Aktif Üye
Tunceli’nin AKP’li Çemişgezek Belediyesi hizmet binası üretim işi ihalesi ‘pazarlık’ yoluyla AKP Hozat ilçe lideri Gökhan Balık’ın kardeşi Hakan Balık’a verildi.

Tunceli’nin AKP’li Çemişgezek Belediyesi, 23 Eylül’de ‘pazarlık’ metoduyla, yani Kamu İhale Kanunu’nun 21/ b tarzıyla, belediye hizmet binası üretim işi ihalesini yaptı.

İhaleyi 10 milyon 527 bin liraya AKP Hozat İlçe Lideri Gökhan Balık’ın kardeşi Hakan Balık aldı.

300 iş günü olarak belirlenen üretim işiyle ilgili 10 Ekim’de belediye ile ihaleye alan firma içinde kontrat imzalandı.

MHP’Lİ MECLİS ÜYESİ İHALENİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI

MHP’li Meclis Üyesi Fethi Öztürk, belediye hizmet binası üretim işi ihalesinin mevzuata karşıt bir biçimde yapıldığını öne sürerek ihale için yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Öztürk, dava dilekçesinde şu sözleri kullandı:

*Çemişgezek Belediye Başkanlığı tarafınca pazarlık metodu ile yapmış olduğu belediye hizmet binasının üretim işi ihalesi için 4734 sayılı kanunun 21/b bendi yeterince aranan “Doğal afetler salgın hastalıklar can yahut mai kaybı tehlikesi üzere ani ve beklenmeyen yahut yönetim tarafınca önce öngörülmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin acele olarak yapılmasının mecburî olması” kararı doğrultusunda pazarlık tarzı için gereken kaideler oluşmamasına karşın işin pazarlık yöntemi ile ihaleye çıkarılması mevzuata alışılmamıştır.

*Ayrıca ihalede misyon alıp açıkça mevzuata alışılmamış biçimde yapılan ihale niçiniyle ilgili yetkililer hakkında Çemişgezek Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunulmuştur.

*Çemişgezek Belediye Başkanlığı tarafınca yapılan 4734 sayılı kanunun 21’inci unsurunun b bendi mucibince 23 Eylül 2022 tarihinde yapılan fakat 17 Ekim 2022 tarihinde sonuç ilanıyla öğrenilen ihale açıkça mevzuata muhalif olduğundan evvela telafisi imkansız ziyanların oluşmaması için yürütmenin durdurulmasına, yargılama sonucunda iptaline karar verilmesini talep ederim.

“AKP, 21 B’Yİ YANDAŞLARINA SERMAYA TRANSFERİ İÇİN KULLANIYOR”

*AKP’nin 21 b’yi yandaşlarına sermaye transferi için kullandığını belirten CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ise, “AKP ihale kanunlarını yaklaşık 200 defa değiştirmiş.

*21/b yani pazarlık adabıyla yapılan ihale afet, salgın üzere durumlarda kullanılan bir usul lakin. İktidar bu maddeyi daha epey yandaşları için kullanmayı tercih ediyor.

*Özellikle bu iktidar ellerinden kaybetmeye yakın bir periyoda girmesi niçiniyle 21/b metoduyla ihale yapmasını alışkanlık haline getirdi.

*AKP’li birfazlaca belediye, maalesef bir biçimde yandaşlarına sermaye transferi yapabilmek için bu unsura başvuruyorlar.

*Çemişgezek Belediyesi’nin yapmış olduğu ihalede bunun bir örneği. Tabi oradaki belediye encümeni arkadaşımız bu durumu fark etmiş. Fark etmiş diyorum zira sessiz sedasız bir biçimde bu ihale yapılmış.

*Meclis üyesi arkadaşımızın bu durumu fark etmesi daha sonrasında bu durumu mahkemeye taşıması yanlışsız ve değerli bir hareket.

*Biz de CHP olarak bu adapsız ihaleyi kamuoyuna taşıyacağız ve mahkeme sürecinin takipçisi olacağız.

*Bugün maalesef birfazlaca AKP’li belediyede olduğu üzere biroldukça devlet kurumunda 21/b’yi kullanır hale geldi.

*AKP, olağanüstü bir durumu olağan bir yol üzere kullanıyor. Bu durumu tekraren lisana getirmemize karşın maalesef alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar.

AKP Hozat İlçe Lideri Gökhan Balık

İHALEYE AİT AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

İhaleye olayına ait aradığımız Çemişgezek Belediye Lideri Metin Levent Yıldız, telefonlarımıza ve iletilerimize yanıt vermedi.

Telefonla ulaşabildiğimiz Hozat AKP İlçe Lideri Gökhan Balık ise ihaleye ait açıklama yapmaktan kaçındı.