Niğde otoyolunda 2.8 milyarlık kamu ziyanı

mudhaber

Aktif Üye
CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Kurulu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Ankara-Niğde Otoyolu İşi’nin üretim müddetinin tam 360 gün ertelendiğini bu niçinle de oluşan zararın 2.87 milyar liraya ulaştığını söylemiş oldu.

CHP
Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Ankara-Niğde otoyolu imal sürecinde ilgili firmanın lehine ek müddet verilmesi ve şirket kusuru niçiniyle gecikmeden dolayı 156 milyon 780 bin Euro’luk kamu ziyanı olduğunu deklare etti.

EK İŞLETME SÜRESİ

Yavuzyılmaz, 2.87 milyar liralık oluşan ziyana ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Karayolları Genel Müdürlüğü yöneticileri hakkında ‘bakılırsavi berbata kullanma’, ‘fesat karıştırma’ kabahatlerinden şikayetçi oldu. Argümanını, 2017 yılına ait Sayıştay Raporu’na dayandıran Yavuzyılmaz, Ankara-Niğde Otoyolu İşi’nin üretim mühleti başlangıcının, şirkete ek işletme müddeti verilecek biçimde mevzuata alışılmamış düzenlendiğini tespit ettiklerini belirtti. Yavuzyılmaz, şunları kaydetti: “Sayıştay raporuna bakılırsa; resmi olarak işin imal mühletinin başlayabilmesi için, uygulama kontratının yürürlüğe girmesi gerekiyor. Yürürlüğe girebilmesi için ise uygulama kontratının imzasından daha sonra, şirketin kimi koşulları 180 gün ortasında yerine getirmesi gerekiyor. Fakat uygulama mukavelesi 360 gün daha sonra yürürlüğe girebiliyor. Alanda ise fiili durum farklı. Resmi olarak işin üretim mühleti başlatıldığında, işin 360 günlük kısmı esasen yapılmış durumda.”

Kamuya periyot 360 gün ötelendi

Uygulama mukavelesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren imal artı işletme mühleti işletildiği için yürürlüktilk evvel yapılan işler niçiniyle kısalan yürürlük daha sonrasındaki imal işlerindeki 360 günlük mühletin, işletme müddetinin sonuna eklendiğini belirten Deniz Yavuzyılmaz, bu biçimdece işletme müddetinin uzadığını, otoyolun kamuya periyodunun de 360 gün ötelendiğini belirtti. Yavuzyılmaz, “gorevli şirkete de bu müddet kadar garanti ödemeleri peşkeş çekilmiş oluyor” dedi.